• Посилання скопійовано

Пролонгація договору позики заднім числом: які наслідки?

Підприємство має прострочену кредиторську заборгованість за договором позики з нерезидентом. Термін повернення позики - 31.08.18 р. Відсотки з цього періоду за договором не нараховуються. У липні 2021 р. прийнято рішення продовжити договір заднім числом з 01.09.18 по 01.09.23 рр. Чи потрібно нарахувати відсотки з 01.09.18 р. і чи має підприємство право включити їх до витрат 2021 року? З якого періоду дисконтувати таку заборгованість?

Оскільки пролонгація договору планується «заднім числом», і після пролонгації заборгованість стає довгостроковою, то дійсно виникає підстава для дисконтування такої заборгованості, теж «заднім числом». Проте зміни у НП(С)БО, які спричинили необхідність дисконтування, діють з 2019 року. Більш докладно про те, коли і як починати дисконтування, ми писали тут та тут.

Отже, якщо у підприємства з 2019 року виникають обов’язки з дисконтування довгострокової заборгованості, висока ймовірність того, що під час перевірки контролери звернуть на це увагу.

Щодо нарахування процентів, то це питання регулюється виключно договором позики з нерезидентом, тобто воно вирішується виключно сторонами договору.

Якщо сторони вирішать, що проценти за договором повинні нараховуватись, то вони відображаються у витратах того року, за який нараховані. Це потребує змін у фінансовій звітності за відповідні роки. Так само підприємство може виправити і податкові декларації з податку на прибуток, якщо бажає зменшити оподатковуваний прибуток та суму податку. Включати витрати минулих років у поточному році не можна ані в бухобліку, ані з метою формування фінрезультату для цілей оподаткування – див. тут.

Якщо підприємство коригує фінрезультат, йому потрібно звернути увагу на пп. 140.1 та пп. 140.2 ПКУ. Докладніше про це ми писали тут.

Крім цього, процентна ставка впливає на необхідність дисконтування: якщо ставка відповідає ринковому рівню процентних ставок, дисконтування не здійснюється – див. тут

Також читайте туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Дозвіл на спеціальне водокористування: хто повинен подавати декларацію з рентної плати
    Дозвіл на спеціальне водокористування видано юридичній особі - головному підприємству. Первинним водокористувачем є філія - юридична особа. Хто повинен подавати декларацію з рентної плати?
    18.07.202430
  • Повідомлення в ТЦК щодо виключеного з військового обліку працівника
    Підприємство приймає на роботу працівницю, яка виключена з військового обліку на підставі пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону про військовий облік. Чи потрібно вести військовий облік щодо неї і подавати повідомлення до ТЦК?
    16.07.2024920
  • Коли вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення?
    У 2013 році підприємство почало будівництво виробничого приміщення, накопичуючи витрати на субрахунку 151. 20.06.2024 р. отримано за зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (форма СС1). Ця декларація поки не зареєстрована в Реєстрі речових прав. Чи можна 20.06.2024 р. вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення в бухобліку та починати амортизувати?
    04.07.202490
  • Як повернути постачальнику залізничний вагон з товаром, який не був прийнятий покупцем?
    ТОВ "А" – постачальник відправив ТОВ "Б" – покупцю 25.05.2024 р. товар залізничним транспортом безпосередньо з заводу виробника. Вагон прибув 04.06.2024 р. Після огляду виявлено, що товар невідповідної якості і він одразу був переадресований виробнику. Витрати з доставки оплачує постачальник. Розкредитування та переадресацію вагону проводить ТОВ "А". За результатами огляду складено акт невідповідності. Постачальник – ТОВ "А" наполягає скласти ВН на отримання від 25.05.2024 р. та 04.06.2024 р. на повернення. Чи правомірна вимога постачальника?
    24.06.2024261
  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202479