Оскільки пролонгація договору планується «заднім числом», і після пролонгації заборгованість стає довгостроковою, то дійсно виникає підстава для дисконтування такої заборгованості, теж «заднім числом». Проте зміни у НП(С)БО, які спричинили необхідність дисконтування, діють з 2019 року. Більш докладно про те, коли і як починати дисконтування, ми писали тут та тут.
Отже, якщо у підприємства з 2019 року виникають обов’язки з дисконтування довгострокової заборгованості, висока ймовірність того, що під час перевірки контролери звернуть на це увагу.
Щодо нарахування процентів, то це питання регулюється виключно договором позики з нерезидентом, тобто воно вирішується виключно сторонами договору.
Якщо сторони вирішать, що проценти за договором повинні нараховуватись, то вони відображаються у витратах того року, за який нараховані. Це потребує змін у фінансовій звітності за відповідні роки. Так само підприємство може виправити і податкові декларації з податку на прибуток, якщо бажає зменшити оподатковуваний прибуток та суму податку. Включати витрати минулих років у поточному році не можна ані в бухобліку, ані з метою формування фінрезультату для цілей оподаткування – див. тут.
Якщо підприємство коригує фінрезультат, йому потрібно звернути увагу на пп. 140.1 та пп. 140.2 ПКУ. Докладніше про це ми писали тут.
Крім цього, процентна ставка впливає на необхідність дисконтування: якщо ставка відповідає ринковому рівню процентних ставок, дисконтування не здійснюється – див. тут.
Також читайте тут, тут та тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити