• Посилання скопійовано

Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?

Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?

Перш за все ідентифікуємо витрати на оренду земельних ділянок у складі витрат підприємства на виробництво продукції рослинництва.

Так, до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати,прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати, загальновиробничі витрати.

Відповідно до пп. "з" пп. 2.21 Методичних рекомендацій №132 до складу загальновиробничихвитрат (в сільськогосподарських підприємствах вони не діляться на постійні і змінні) включається плата за оренду землі і майна виробничого призначення.

Ці витрати обліковуються на окремому субрахунку рахунку 91 і розподіляються між основними галузями та об'єктами витрат пропорційно до суми прямих витрат (без витрат основних матеріалів: кормів, насіння, сировини).

Прямі витрати - витрати, що можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом 

Об'єкт витрат — це продукція, роботи, послугиабо вид діяльності підприємства, які потребують визначення пов'язаних з їх виробництвом (виконанням) витрат (п. 4 НП(С)БО 16).

Тобто при розподілі витрат на орендну плату ми будемо орієнтуватися саме на культуру, яка вирощується на відповідних ділянках.

Оскільки загальновиробничі витрати не діляться на постійні та змінні, то вони мають бути включені до складу виробничої собівартості продукції в повному обсязі.

Звертаємо увагу, що витрати на оренду за своєю суттю мають дещо спільне з витратами на єдиний податок  4 групи, а саме: період – рік, порядок визначення - на основі НГО та кількості гектарів. В Методичних рекомендаціях №132 наведено порядок розподілу для єдиного податку. Так, в кінці звітного періоду (року) його суму розподіляють між об'єктами обліку витрат продукції рослинництвапропорційно до площ сільськогосподарських угідь(ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень та перелогів), зайнятих відповідними культурами. 

Тож при розподілі витрат на оренду земельних ділянок підприємство може за загальним правилом розподілити пропорційно прямих витрат чи пропорційно площ, так само, як і єдиний податок.

Не залежно від того який спосіб обере підприємство, об’єктом обліку витрат буде сільгоспкультура.

Такий підхід базується саме на положеннях НП(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Тобто розподіл іде щодо об’єктів витрат, які «генерують» дохід, в нашому випадку це відповідна культура, яка вирощується з метою отримання доходу.

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені. 

Тому якщо підприємство не використовувало земельну ділянку і витрати на оренду не можна ідентифікувати з відповідним об’єктом обліку витрат, який генеруватиме дохід, то такі витрати є витратами періоду і не включаються до складу витрат під урожай наступного року.

***

Додатково читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Дозвіл на спеціальне водокористування: хто повинен подавати декларацію з рентної плати
    Дозвіл на спеціальне водокористування видано юридичній особі - головному підприємству. Первинним водокористувачем є філія - юридична особа. Хто повинен подавати декларацію з рентної плати?
    18.07.202430
  • Повідомлення в ТЦК щодо виключеного з військового обліку працівника
    Підприємство приймає на роботу працівницю, яка виключена з військового обліку на підставі пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону про військовий облік. Чи потрібно вести військовий облік щодо неї і подавати повідомлення до ТЦК?
    16.07.2024919
  • Коли вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення?
    У 2013 році підприємство почало будівництво виробничого приміщення, накопичуючи витрати на субрахунку 151. 20.06.2024 р. отримано за зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (форма СС1). Ця декларація поки не зареєстрована в Реєстрі речових прав. Чи можна 20.06.2024 р. вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення в бухобліку та починати амортизувати?
    04.07.202490
  • Як повернути постачальнику залізничний вагон з товаром, який не був прийнятий покупцем?
    ТОВ "А" – постачальник відправив ТОВ "Б" – покупцю 25.05.2024 р. товар залізничним транспортом безпосередньо з заводу виробника. Вагон прибув 04.06.2024 р. Після огляду виявлено, що товар невідповідної якості і він одразу був переадресований виробнику. Витрати з доставки оплачує постачальник. Розкредитування та переадресацію вагону проводить ТОВ "А". За результатами огляду складено акт невідповідності. Постачальник – ТОВ "А" наполягає скласти ВН на отримання від 25.05.2024 р. та 04.06.2024 р. на повернення. Чи правомірна вимога постачальника?
    24.06.2024261
  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202479