• Посилання скопійовано

Додаткова угода з нерезидентом: чи буде дебіторська заборгованість монетарною?

Підприємством було сплачено аванс нерезиденту. Після поставки товару було укладено додаткову угоду на зміну кількості, внаслідок чого утворилася дебіторська заборгованість нерезидента (на частину коштів, що вийшла сплаченою більше). Чи є така дебіторська заборгованість монетарною статтею?

Монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Таким чином, необхідно зважати на подальшу долю такої частини коштів, яка узгоджується між сторонами ЗЕД-угоди. Якщо внаслідок додаткової угоди на зміну кількості сторонами узгоджується, що переплата нерезиденту, яка виникла, не буде повертатись резиденту, а буде врахована як оплата за наступну партію товару, то така дебіторська заборгованість не стає монетарною, оскільки передбачається, що вона буде погашена шляхом поставки товару.

Якщо ж сторони, під час укладання додаткової угоди приймають рішення, що нерезидентом сума переплати буде повернута резиденту грошовими коштами, то на дату такої додаткової угоди дебіторська заборгованість набуває статусу монетарної. Відповідно, у підприємства виникає обов’язок розрахунку курсових різниць на дату балансу, а також на дату її повернення резиденту.

Отже, з метою визначення статусу такої дебіторської заборгованості слід виходити з домовленостей між сторонами угоди щодо подальшої долі таких грошових коштів (з підтвердженням таких домовленостей у документальному вигляді, зокрема, у додатковій угоді або запиті на повернення коштів чи врахуванні їх як оплату за наступні партії товарів).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202447
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024302
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024152
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024100