Монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Таким чином, необхідно зважати на подальшу долю такої частини коштів, яка узгоджується між сторонами ЗЕД-угоди. Якщо внаслідок додаткової угоди на зміну кількості сторонами узгоджується, що переплата нерезиденту, яка виникла, не буде повертатись резиденту, а буде врахована як оплата за наступну партію товару, то така дебіторська заборгованість не стає монетарною, оскільки передбачається, що вона буде погашена шляхом поставки товару.
Якщо ж сторони, під час укладання додаткової угоди приймають рішення, що нерезидентом сума переплати буде повернута резиденту грошовими коштами, то на дату такої додаткової угоди дебіторська заборгованість набуває статусу монетарної. Відповідно, у підприємства виникає обов’язок розрахунку курсових різниць на дату балансу, а також на дату її повернення резиденту.
Отже, з метою визначення статусу такої дебіторської заборгованості слід виходити з домовленостей між сторонами угоди щодо подальшої долі таких грошових коштів (з підтвердженням таких домовленостей у документальному вигляді, зокрема, у додатковій угоді або запиті на повернення коштів чи врахуванні їх як оплату за наступні партії товарів).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити