• Посилання скопійовано

Бухоблік списання вартості ремонту орендованого приміщення

Компанія - платник податку на прибуток і ПДВ, орендувала поверх в приміщення під офіс, що потребував ремонту. Внесли кошти в інвестування. Проте через погіршення стану справ офіс не ввели в експлуатацію. Власники розірвали договір про оренду. Як списати вартість ремонту орендованого приміщення? Що для цього необхідно?

Запитання:  Компанія - платник податку на прибуток і ПДВ взяла в суборенду поверх (офісні приміщення) в будівлі, який вимагав ремонту. На момент оренди компанія не була платником ПДВ. Далі компанія інвестувала гроші на ремонт приміщення, але через погіршення стану справ офіс так і не ввели в експлуатацію. Власниками було прийнято рішення розірвати договір оренди в березні (на цей момент компанія вже була платником ПДВ).

Чи можливо за наказом і бухдовідкою з 1532 субрахунку перекинути витрати на ремонт на субрахунок 949 або субрахунок 976 і включити до витрат?

Сплачений депозит залишився у орендодавця. Чи можна його списати з субрахунку 3711 на субрахунок 949?

Чи виникають зобов'язання з ПДВ при списанні інвестицій, якщо податковим кредитом ми не користувалися?

 

Відповідь: 

За умовами запитання підприємство створювало необоротний актив у вигляді вартості завершених капітальних інвестицій в об'єкти операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо). Такі активи обліковуються на субрахунку 117, на якому ведеться облік наявності та руху інших необоротних матеріальних активів, які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 11 «Інші необоротні матеріальні активи»  – Інструкція №291.

Але якщо підприємство вирішило, що здійснені капітальні інвестиції (незавершене будівництво) не призведуть до формування таких необоротних активів, то такі інвестиції слід списати до складу інших витрат діяльності згідно з п. 29 П(С)БО 16.

Для списання об’єкта незавершеного будівництва видається наказ керівника підприємства про створення комісії. До її складу бажано включити спеціаліста, який зміг би зробити фаховий висновок про недоцільність завершення ремонту орендованого приміщення та його подальшої експлуатації (наприклад, в даному випадку це може бути заступник керівника, головний інженер тощо. Сам керівник зазвичай може бути головою комісії).

Комісія має здійснити безпосередній огляд об’єкта, що підлягає списанню, виявити причини та підстави для його ліквідації (в даному випадку – неможливість використання офісу за призначенням та розірвання договору оренди), скласти та підписати відповідний акт на списання (далі – акт). Форму акта жодним нормативним документом не встановлено, тому рекомендуємо взяти за основу Акт списання основних засобів типової форми №ОЗ-3 або самостійно розробити акт довільної форми.

Такий акт, як первинний документ, повинен мати такі обов’язкові реквізити:

  • назву документа (форми);
  • дату складання;
  • назву підприємства, від імені якого складено документ;
  • зміст та обсяг господарської операції;
  • одиницю виміру господарської операції;
  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ст. 9 Закону від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

У разі списання незавершеного будівництва витрати, акумульовані на субрахунку 153, списуються в дебет субрахунку 976 «Списання необоротних активів». На цей самий субрахунок списуються й витрати на демонтаж такого об’єкта незавершеного будівництва – якщо такі витрати були.

 

Списання орендної плати

Нерідко договором оренди нерухомості передбачається здійснення передплати (як правило, в розмірі плати за один чи кілька місяців оренди). В даному випадку така передплата не була повернута за згодою сторін договору. Про це необхідно оформити додаткову угоду до договору оренди приміщення.  На підставі такої угоди та акту списання витрат на ремонт приміщення списується і орендна плата за весь строк оренди разом з сумою передплати. Орендну плату слід списати на субрахунок 977 "Інші витрати діяльності".

 

Податок на прибуток

Оскільки орендоване приміщення так і не використовувалося у господарській діяльності підприємства, виникає різниця з податку на прибуток згідно з п. 138.1 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих ОЗ чи невиробничих НМА, віднесених до витрат відповідно до НП(С)БО або МСФЗ. 

 

ПДВ

Якщо необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ПКУ), потрібно нарахувати «технічні» податкові зобов’язання з ПДВ згідно з пп. «г» п. 198.5 ПКУ. У даному випадку норми  другого абзацу п. 189.9 ПКУ не діють, тому що знищення здійсненого ремонту не відбувається. Про нюанси нарахування податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ ми докладно писали тут

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518