Бухгалтерський облік
Підприємство отримало авто, яке обліковуватиметься у складі ОЗ, безоплатно. Таким чином, в бухгалтерському обліку воно відображається в загальному порядку, прийнятому для обліку безоплатно отриманих ОЗ (див. п. 19 додатку до Методрекомендацій №560):
- Дт 105 Кт 424.
Авто оприбутковується за справедливою вартістю (п. 10 НП(С)БО 7).
Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 7).
Наприклад, якщо отримане авто можна продати за 500 000 грн, то саме за такою вартістю його оприбутковують на балансі.
Поряд з цим до первісної вартості отриманого авто включаються всі інші витрати, пов’язані з його отриманням, наведені в п. 8 НП(С)БО 7: реєстраційні збори, суми ввізного мита, витрати на транспортування тощо.
Наприклад, якщо вартість реєстрації складає 1 186 грн, а інших витрат з перелічених у п. 8 НП(С)БО 8 підприємство не здійснювало, то на зазначену суму слід збільшити первісну вартість авто:
- Дт 152 Кт 685 - 1 186 грн (отримані послуги реєстрації);
- Дт 685 Кт 311 – 1 186 грн (оплачені послуги реєстрації);
- Дт 105 Кт 152 – 1 186 грн (збільшена первісна вартість авто на вартість послуг реєстрації).
Надалі автомобіль амортизується в загальному порядку.
Наприклад, нехай підприємство встановило ліквідаційну вартість в розмірі 100 000 грн, строк використання 5 років, прямолінійний метод амортизації. В такому разі місячна сума амортизації становитиме 6 686,43 грн [(500 000 + 1 186 – 100 000) : 5 років : 12 місяців]:
- Дт 23, 91, 94 тощо Кт 131 – 6 686,43 грн. Якщо авто використовується як мобільна аптека, то доречно обрати рахунок 93.
Щомісяця пропорційно нарахованій амортизації відображатиметься дохід від безоплатно отриманого авто (див. пп. «е» п. 24 додатку до Методрекомендацій №560):
- Дт 424 Кт 745 – 6 666,67 грн. (400 000 : 5 років : 12 місяців).
Залишок вартості безоплатно отриманого авто в розмірі ліквідаційної вартості відноситься до складу доходу в тому періоді, коли сума ліквідаційної вартості списується до складу витрат – при вибутті авто тощо.
Податок на прибуток
Доходи й витрати, відображені в бухобліку (див. вище), відповідно, збільшують і зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
Податкових різниць, пов’язаних з безоплатним отриманням авто в якості гуманітарної допомоги, ПКУ не встановлює.
Якщо підприємство платник податку на прибуток застосовує коригування на податкові різниці, то в розглядуваній ситуації в загальному порядку застосовуватимуться «амортизаційні» різниці за ст. 138 ПКУ: на суму амортизації за даними бухобліку фінрезультат до оподаткування збільшується, а на суму амортизації, розрахованої з урахуванням правил пп. 138.3 ПКУ, фінрезультат до оподаткування зменшується.
Реєстрація РРО на авто
Мобільна аптека на базі авто з точки зору РРО/ПРРО є господарською одиницею у вигляді пересувного об’єкта.
Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (109.01): «Що означає поняття тип ПРРО «Пересувний» з метою заповнення розд. 4 заяви за ф. №1-ПРРО?».
ДПС відповідає, що поняття тип ПРРО «Пересувний» означає, що такий ПРРО зареєстрований на конкретну господарську одиницю (наприклад автомобіль, автокафе, авторозвозки, низькотемпературні лотки-прилавки, тощо), але може використовуватися на всій території України.
Про особливості РРО/ПРРО для таких об’єктів можна почитати тут, тут, тут, тут.
Наведемо тезисно окремі моменти.
Перш ніж реєструвати РРО/ПРРО, потрібно подати інформацію про авто у формі №20-ОПП до податкової служби. Адресою реєстрації авто може бути базова стоянка такого авто. Така ж адреса зазначатиметься і в чеку РРО/ПРРО.
Типи об’єктів оподаткування можна подивитися на сайті ДПС тут.
Тип об’єкта оподаткування може бути, на наш погляд, «20» (автомобіль). Хоча в переліку типів оподаткування є також такі, наприклад, як «47» (аптека). Але, на наш погляд, цей тип стосується стаціонарної аптеки.
В заяві №1-РРО чи №1-ПРРО потрібно наводити назву господарської одиниці. Про заповнення назви можна прочитати тут. По суті це та назва, яка була зазначена в формі №20-ОПП.
На наш погляд, це може бути назва, яку підприємство встановить у своїх внутрішніх документах, наприклад, наказі про організацію мобільної аптеки тощо. Приміром, назва може бути: «Мобільна аптека», чи «Мобільна аптека на базі авто Mercedes-Benz Sprinter №ВС 3800 СХ» тощо.
Така ж назва зазначатиметься і в чеку РРО/ПРРО.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити