• Посилання скопійовано

Облік авто як гуманітарної допомоги і реєстрація РРО на це авто

Підприємство отримало як гуманітарну допомогу авто для мобільної аптеки. Як відображати в обліку? Який вплив на прибуток? Як на авто зареєструвати РРО? Яку адресу вказувати в чеку та яку назву мобільної аптеки?

Бухгалтерський облік

Підприємство отримало авто, яке обліковуватиметься у складі ОЗ, безоплатно. Таким чином, в бухгалтерському обліку воно відображається в загальному порядку, прийнятому для обліку безоплатно отриманих ОЗ (див. п. 19 додатку до Методрекомендацій №560):

  • Дт 105 Кт 424.

Авто оприбутковується за справедливою вартістю (п. 10 НП(С)БО 7).

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 7).

Наприклад, якщо отримане авто можна продати за 500 000 грн, то саме за такою вартістю його оприбутковують на балансі.

Поряд з цим до первісної вартості отриманого авто включаються всі інші витрати, пов’язані з його отриманням, наведені в п. 8 НП(С)БО 7: реєстраційні збори, суми ввізного мита, витрати на транспортування тощо.

Наприклад, якщо вартість реєстрації складає 1 186 грн, а інших витрат з перелічених у п. 8 НП(С)БО 8 підприємство не здійснювало, то на зазначену суму слід збільшити первісну вартість авто:

  • Дт 152 Кт 685 -  1 186 грн (отримані послуги реєстрації);
  • Дт 685 Кт 311 – 1 186 грн (оплачені послуги реєстрації);
  • Дт 105 Кт 152 – 1 186 грн (збільшена первісна вартість авто на вартість послуг реєстрації).

Надалі автомобіль амортизується в загальному порядку.

Наприклад, нехай підприємство встановило ліквідаційну вартість в розмірі 100 000 грн, строк використання 5 років, прямолінійний метод амортизації. В такому разі місячна сума амортизації становитиме 6 686,43 грн [(500 000 + 1 186 – 100 000) : 5 років : 12 місяців]:

  • Дт 23, 91, 94 тощо Кт 131 – 6 686,43 грн. Якщо авто використовується як мобільна аптека, то доречно обрати рахунок 93.

Щомісяця пропорційно нарахованій амортизації відображатиметься дохід від безоплатно отриманого авто (див. пп. «е» п. 24 додатку до Методрекомендацій №560):

  • Дт 424 Кт 745 – 6 666,67 грн. (400 000 : 5 років : 12 місяців).

Залишок вартості безоплатно отриманого авто в розмірі ліквідаційної вартості відноситься до складу доходу в тому періоді, коли сума ліквідаційної вартості списується до складу витрат – при вибутті авто тощо.

 

Податок на прибуток

Доходи й витрати, відображені в бухобліку (див. вище), відповідно, збільшують і зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Податкових різниць, пов’язаних з безоплатним отриманням авто в якості гуманітарної допомоги, ПКУ не встановлює.

Якщо підприємство платник податку на прибуток застосовує коригування на податкові різниці, то в розглядуваній ситуації в загальному порядку застосовуватимуться «амортизаційні» різниці за ст. 138 ПКУ: на суму амортизації за даними бухобліку фінрезультат до оподаткування збільшується, а на суму амортизації, розрахованої з урахуванням правил пп. 138.3 ПКУ, фінрезультат до оподаткування зменшується.

 

Реєстрація РРО на авто

Мобільна аптека на базі авто з точки зору РРО/ПРРО є господарською одиницею у вигляді пересувного об’єкта.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (109.01): «Що означає поняття тип ПРРО «Пересувний» з метою заповнення розд. 4 заяви за ф. №1-ПРРО?».

ДПС відповідає, що поняття тип ПРРО «Пересувний» означає, що такий ПРРО зареєстрований на конкретну господарську одиницю (наприклад автомобіль, автокафе, авторозвозки, низькотемпературні лотки-прилавки, тощо), але може використовуватися на всій території України.

Про особливості РРО/ПРРО для таких об’єктів можна почитати тут, тут, тут, тут.

Наведемо тезисно окремі моменти.

Перш ніж реєструвати РРО/ПРРО, потрібно подати інформацію про авто у формі №20-ОПП до податкової служби. Адресою реєстрації авто може бути базова стоянка такого авто. Така ж адреса зазначатиметься і в чеку РРО/ПРРО.

Типи об’єктів оподаткування можна подивитися на сайті ДПС тут.

Тип об’єкта оподаткування може бути, на наш погляд, «20» (автомобіль). Хоча в переліку типів оподаткування є також такі, наприклад, як «47» (аптека). Але, на наш погляд, цей тип стосується стаціонарної аптеки.

В заяві №1-РРО чи №1-ПРРО потрібно наводити назву господарської одиниці. Про заповнення назви можна прочитати тут. По суті це та назва, яка була зазначена в формі №20-ОПП.

На наш погляд, це може бути назва, яку підприємство встановить у своїх внутрішніх документах, наприклад, наказі про організацію мобільної аптеки тощо. Приміром, назва може бути: «Мобільна аптека», чи «Мобільна аптека на базі авто Mercedes-Benz Sprinter №ВС 3800 СХ» тощо.

Така ж назва зазначатиметься і в чеку РРО/ПРРО.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518