• Посилання скопійовано

Несвоєчасно списана кредиторська заборгованість: облік та оподаткування

ТОВ, платник податку на прибуток (без різниць) і ПДВ, у 2010 — 2012 рр. придбавало товари у кількох фірм, за які не проведена оплата. Відображався ПК. Окремі з цих фірм припинили діяльність у 2011, 2014, 2021 роках. Але заборгованість не списали. Як це зробити зараз?

Відповідно до пп. 5 НП(С)БО 11, якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. 

Тому якщо у відповідному періоді (2011, 2014, 2021 рр.) контрагенти ТОВ, у яких придбавалися товари і перед якими є зобов’язання, припиняли свою діяльність, в таких періодах ТОВ мало списувати зобов’язання: Дт 631 Кт 717.

Якщо підприємство цього не зробило своєчасно і виявило помилку тільки зараз, у 2023 році, таку помилку потрібно виправити.

 

Розглянемо, яким чином провести виправлення помилки

Ця помилка впливає на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), тому згідно з п. 4 НП(С)БО 6 її виправляють шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок року: Дт 631 Кт 44.

Помилку виправляють датою її виявлення. Наприклад, якщо виявлена 21.08.2023 р., то саме цією датою і виправляють. Здійснити виправлення, на наш погляд, доречно на підставі інвентаризації. Тобто, керівник ТОВ призначає інвентаризаційну комісію і призначає проведення інвентаризації кредиторської заборгованості. Комісія з’ясовує дати припинення контрагентів, за якими рахується кредиторська заборгованість, і в протоколі комісії записує власну пропозицію — списати відповідну заборгованість з балансу. Керівник ТОВ затверджує інвентаризаційні документи. Такі документи є підставою для списання. 

На підставі затверджених керівником інвентаризаційних документів бухгалтер складає бухгалтерську довідку, згідно якої заборгованість списують з балансу.

Якщо ТОВ нараховуватиме ПДВ (див. нижче), то таке нарахування відображатиметься проведенням: Дт 44 Кт 641.

 

Оподаткування ПДВ

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.24): "Як в податковому обліку з ПДВ покупця відображається операція зі списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, за отриманими товарами/послугами, розрахунки за які не проведено з постачальниками – резидентами?".

ДПС відповідає, що платнику податку – покупцю необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного пп. 198.5 ПКУ, у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну ПН. 

Припускаємо, що саме такий підхід податківців може застосовуватися і в розглядуваній ситуації. Тобто, якщо заборгованість списується, приміром, 21.08.2023 р., то саме на цю дату слід скласти ПН, з подальшою реєстрацією в ЄРПН.

Хоча, на наш погляд, підстав для подібного коригування ПК немає. Адже про це жодного слова в пп. 198.5 ПКУ.

Окрім того, ми розглядаємо ситуацію, коли ТОВ виправляє помилку. Тобто, навіть якщо припустити, що коригувати ПК потрібно, то це слід було робити у відповідних періодах (2011, 2014, 2021 роках). Саме в цих періодах слід було складати ПН і відображати в деклараціях. 

Але виправити помилки можна тільки протягом строків давності, встановлених ПКУ (див. пп. 50.1 ПКУ). І податковий орган може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 ПКУ), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (див. пп. 102.1 ПКУ).

Таким чином, вже немає підстав для виправлення помилок при списанні кредиторської заборгованості за 2011 і 2014 роки. А щодо заборованості, не списаної в 2021 році, то строк податкової давності ще не сплив. Але, на наш погляд, ПН потрібно скласти датою, коли потрібно було списувати заборгованість — за ту дату в 2021 році, якою припинено діяльність контрагента. В такому разі потрібно буде подавати уточнюючу декларацію за такий період, сплачувати недоплату, якщо вона виникає.

Але ми навели власний погляд на розглядувану ситуацію. В ПКУ така процедура не прописана. Думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Оподаткування податком на прибуток

З підстав, наведених вище (сплив строк податкової давності), виправлення за 2011 і 2014 роки, на наш погляд, не впливають на податковий облік податку на прибуток. А помилку 2021 року слід виправляти, в загальному порядку, подаючи уточнюючу декларацію за 2021 рік (до якої додається уточнююча фінансова звітність за 2021 рік), або в поточній декларації за 2023 рік (через додаток ВП і додаючи уточнюючу фінансову звітність за 2021 рік).

Про особливості виправлення помилок в декларації з податку на прибуток можна почитати, приміром, тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549