• Посилання скопійовано

Викрадення товару: облік та оподаткування

В жовтні 2022 р. оформлено МД, товар відправлено покупцю-нерезиденту через перевізника, складена та зареєстрована ПН. Але до перетину кордону товар викрадено перевізником. 03.01.2023 р. анульовано МД. Який облік та оподаткування (чи визнавати дохід)?

ПДВ

Якщо на дату складання МД продавець склав експортну ПН і зареєстрував в ЄРПН, то на дату визнання МД недійсною складається РК до ПН. Детально про це можна прочитати тут.

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 15, дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  1. покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  2. підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  3. сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  4. є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Очевидно, що в розглядуваній ситуації не виконуються всі умови визнання доходу.

Якщо до моменту викрадення покупцеві нерезиденту не перейшли всі ризики й вигоди, то не виконується щонайменше перша умова.  Якщо покупець ще не оплатив товар, то навряд чи є впевненість у отриманні оплати за товар, який ще не отримано.

Якщо від покупця отримана попередня оплата за товар, то, з одного боку, економічні вигоди підприємства збільшені. Але ж немає можливості достовірно визначити витрати цієї операції. Доведеться або ще відправляти покупцеві партію товару, або повертати передоплату.

Подібним чином слід проаналізувати всі умови визнання доходу в конкретній ситуації.

Якщо якась із умов не виконується, то й дохід не визнається. 

Якщо ж дохід визнали на момент відвантаження товару перевізнику, його доведеться відкоригувати на момент встановлення крадіжки:

  • Дт 704 Кт 362 - на продажну вартість;
  • Дт 791 Кт 704 - зменшено фінрезультат до оподаткування;
  • Дт 704 Кт 641 – зменшено ПЗ з ПДВ (сторно). Сума ПДВ у разі експорту становитиме 0 грн. (адже ставка ПДВ при експорті 0%);
  • Дт 902 Кт 28 - сторно, на собівартість викрадених товарів;
  • Дт 791 Кт 902 - сторно, на собівартість реалізації, яка була віднесена до складу фінрезультату.

Поряд з цим вартість викрадених товарів потрібно списати з балансу, адже викрадені товари не відповідають визначенню активу: 

  • Дт 947 Кт 28 – на собівартість викрадених товарів.

Окрім того, згідно з нормами Інструкції №291 собівартість викрадених товарів відображається на позабалансовому субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей».

Зменшення суми на субрахунку 072 відображається після вирішення питання про винуватців з одночасними записами за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» і кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів» в сумі, що належить до відшкодування винуватцями.

На яку дату зменшувати суму на субрахунку 072 і робити проведення: Дт 375 Кт 716?

В Інструкції №291 сказано, що після вирішення питання про винуватців. На наш погляд, питання про винуватців вирішується на дату набрання законної сили рішенням суду. Або на дату підписання угоди з винуватцем, якщо останній погодиться добровільно покрити нанесені збитки. Тож на цю дату і роблять наведені вище записи.

Отримання відшкодування шкоди від винної особи:

  • Дт 311 Кт 375.

 

Податок на прибуток

Доходи і витрати, відображені в бухгалтерському обліку, формують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

Розглядаючи особливості бухобліку ми зазначили, що дохід і витрати від продажу викраденого товару не визнаються. Поряд з цим собівартість викраденого товару списується на витрати і таким чином зменшує фінрезультат до оподаткування а відтак і об’єкт оподаткування податком на прибуток. А в момент вирішення питання про винуватців буде визнано дохід і таким чином збільшиться фінрезультат до оподаткування та, відповідно, об’єкт оподаткування податком на прибуток. 

Податкових різниць тут немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0116
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529