• Посилання скопійовано

Викрадення товару: облік та оподаткування

В жовтні 2022 р. оформлено МД, товар відправлено покупцю-нерезиденту через перевізника, складена та зареєстрована ПН. Але до перетину кордону товар викрадено перевізником. 03.01.2023 р. анульовано МД. Який облік та оподаткування (чи визнавати дохід)?

ПДВ

Якщо на дату складання МД продавець склав експортну ПН і зареєстрував в ЄРПН, то на дату визнання МД недійсною складається РК до ПН. Детально про це можна прочитати тут.

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 15, дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  1. покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  2. підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  3. сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  4. є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Очевидно, що в розглядуваній ситуації не виконуються всі умови визнання доходу.

Якщо до моменту викрадення покупцеві нерезиденту не перейшли всі ризики й вигоди, то не виконується щонайменше перша умова.  Якщо покупець ще не оплатив товар, то навряд чи є впевненість у отриманні оплати за товар, який ще не отримано.

Якщо від покупця отримана попередня оплата за товар, то, з одного боку, економічні вигоди підприємства збільшені. Але ж немає можливості достовірно визначити витрати цієї операції. Доведеться або ще відправляти покупцеві партію товару, або повертати передоплату.

Подібним чином слід проаналізувати всі умови визнання доходу в конкретній ситуації.

Якщо якась із умов не виконується, то й дохід не визнається. 

Якщо ж дохід визнали на момент відвантаження товару перевізнику, його доведеться відкоригувати на момент встановлення крадіжки:

  • Дт 704 Кт 362 - на продажну вартість;
  • Дт 791 Кт 704 - зменшено фінрезультат до оподаткування;
  • Дт 704 Кт 641 – зменшено ПЗ з ПДВ (сторно). Сума ПДВ у разі експорту становитиме 0 грн. (адже ставка ПДВ при експорті 0%);
  • Дт 902 Кт 28 - сторно, на собівартість викрадених товарів;
  • Дт 791 Кт 902 - сторно, на собівартість реалізації, яка була віднесена до складу фінрезультату.

Поряд з цим вартість викрадених товарів потрібно списати з балансу, адже викрадені товари не відповідають визначенню активу: 

  • Дт 947 Кт 28 – на собівартість викрадених товарів.

Окрім того, згідно з нормами Інструкції №291 собівартість викрадених товарів відображається на позабалансовому субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей».

Зменшення суми на субрахунку 072 відображається після вирішення питання про винуватців з одночасними записами за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» і кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів» в сумі, що належить до відшкодування винуватцями.

На яку дату зменшувати суму на субрахунку 072 і робити проведення: Дт 375 Кт 716?

В Інструкції №291 сказано, що після вирішення питання про винуватців. На наш погляд, питання про винуватців вирішується на дату набрання законної сили рішенням суду. Або на дату підписання угоди з винуватцем, якщо останній погодиться добровільно покрити нанесені збитки. Тож на цю дату і роблять наведені вище записи.

Отримання відшкодування шкоди від винної особи:

  • Дт 311 Кт 375.

 

Податок на прибуток

Доходи і витрати, відображені в бухгалтерському обліку, формують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

Розглядаючи особливості бухобліку ми зазначили, що дохід і витрати від продажу викраденого товару не визнаються. Поряд з цим собівартість викраденого товару списується на витрати і таким чином зменшує фінрезультат до оподаткування а відтак і об’єкт оподаткування податком на прибуток. А в момент вирішення питання про винуватців буде визнано дохід і таким чином збільшиться фінрезультат до оподаткування та, відповідно, об’єкт оподаткування податком на прибуток. 

Податкових різниць тут немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024219
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202426
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450