• Посилання скопійовано

Продаж автомобіля з розстроченням платежу: коли у продавця виникає дохід?

Підприємство продає автомобіль з розстроченням платежу. В договорі вказано, що право власності переходить в момент повного розрахунку. Коли підприємство відображає дохід від продажу: в момент повного розрахунку з покупцем чи в момент складання видаткової накладної з отриманням тимчасового реєстраційного свідоцтва на автомобіль (це відбулось раніше повного розрахунку)?

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 15, дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Саме ці умови визначають дату визнання доходу в бухобліку. В даному випадку останні дві умови виконуються, тож розберемо докладніше перші дві.

В даному випадку треба проаналізувати, що означає умова договору «право власності переходить в момент повного розрахунку»:

  • на якій підставі покупець використовує автомобіль до повного розрахунку, адже він формально не є його власником? На нашу думку, використання автомобіля протягом цього періоду потрібно додатково оформляти договором оренди або позички тощо;
  • хто несе ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на автомобіль – покупець чи продавець? Зокрема, хто несе ризик того, що автомобіль буде пошкоджено або втрачено до повного розрахунку покупця?
  • чи здійснює підприємство управління та контроль за цим автомобілем до повного розрахунку? Чи може покупець його продати? Зважаючи на те, що ця умова в договорі була прописана саме з метою збереження контролю та управління автомобілем за продавцем як гарантія повного розрахунку з боку покупця, можна зробити висновок, що управління та контроль все ще залишаються у продавця.

Отже, на нашу думку, дохід від продажу автомобіля слід визнавати тоді, коли всі ризики, вигоди, управління та контроль будуть остаточно передані покупцю – тобто після повного розрахунку за договором.

До момента повного розрахунку автомобіль перебуває у користуванні покупця, яке потрібно оформити документально – договором оренди (за плату, підлягає нотаріальному посвідченню) чи договором позички (без оплати, не підлягає нотаріальному посвідченню). 

Якщо автомобіль у момент придбання продавцем вже завідомо був призначений для подальшого продажу покупцю, то його не потрібно визнавати об’єктом ОЗ, а можна обліковувати як товар на рах. 28, в тому числі і протягом того строку, коли покупець ним користується до повного розрахунку. Якщо автомобіль раніше був у складі ОЗ продавця, то його продаж відображається як продаж ОЗ. докладніше про це – тут.

Платежі, отримані від покупця, обліковуються як передплата на рах. 680 (якщо продається автомобіль як ОЗ) або 681 (якщо автомобіль продається як товар) з подальшим зарахуванням в момент повного розрахунку (далі наводимо схему проведень для продажу автомобіля як товару):

  • Дт 311 Кт 681 – отримання оплат від покупця до повної оплати;
  • Дт 361 Кт 702 – визнання доходу в момент повної оплати;
  • Дт 902 Кт 281 – списання вартості реалізованого автомобіля;
  • Дт 681 Кт 361 – взаємозалік заборгованостей.

До речі, можна домовитися з покупцем про те, що орендна плата за період користування автомобілем може бути зарахована в рахунок оплати за сам автомобіль.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік давальницької сировини у переробника, який передає її іншому переробнику на переробку
    Підприємство 1 отримало давальницьку сировину (Дт 022) для виготовлення металоконструкцій від підприємства 2. Зазначену сировину підприємство 1 хоче передати як давальницьку сировину підприємству 3. Після отримання металоконструкцій від підприємства 3, Підприємство 1 передасть дані металоконструкції підприємству 2. Які проведення у підприємства 1?
    Сьогодні 10:3023
  • Чи дисконтувати заборгованість, строк за якою періодично продовжується?
    Мале ТОВ орендує нежитлове приміщення, строк оренди неодноразово продовжувався додатковими угодами, забезпечувальний платіж частково повертався, в обліковій політиці визначено відображення довгострокової дебіторської заборгованості за теперішньою вартістю. Чи підлягає ця заборгованість дисконтуванню? Якщо так, з якої дати починати дисконтування? Чи потрібно застосовувати ретроспективний метод?
    Сьогодні 09:09104
  • Нюанси обліку залишку коштів ТОВ при визнанні банку неплатоспроможним
    На поточному рахунку ТОВ у банку, який визнали неплатоспроможним, є залишок коштів. Як обліковувати дані кошти? Чи потрібно обчислювати резерв? Чи треба визнавати та розраховувати на базі такого резерву відстрочений податок на прибуток?
    12.05.202526
  • Витрати на благодійний захід: як списати?
    Благодійний фонд реалізує різні проєкти (наприклад, вивчення мови, імідж українця тощо) для дітей, для жителів міста, інколи декілька днів, де пригощають кавою, чаєм, смаколиками. Як повинен виглядати бланк на списання та як часто потрібно його робити: щодня чи після закінчення проєкту? Ініціатива проведення таких проєктів може бути від фонду, чи потрібне прохання якоїсь організації або ж дозвіл місцевої влади?
    12.05.2025211
  • Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки
    Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки
    09.05.202558