• Посилання скопійовано

Безоплатна передача споруд територіальній громаді: облік та податки

ТОВ - платник податку на прибуток і ПДВ подає фінзвіт малого підприємства, є замовником будівництва житлового комплексу. Територіальній громаді (платник податку на прибуток, неплатник ПДВ) ТОВ безоплатно передало з субрахунку 281 мережі дощової каналізації. Які особливості бухгалтерського та податкового обліку?

Бухгалтерський облік

Від безоплатно переданих товарів підприємство не отримує ніякого доходу, а навпаки – несе витрати на безоплатне надання ТМЦ.

А тому при безоплатному переданні ТМЦ в бухгалтерському обліку надавача дохід не відображається.

Безоплатна передача відображається проведенням (див. п. 31 додатку 3 до Методрекомендацій №2):

  • Дт 949 Кт 281 – списання собівартості переданих товарів;
  • Дт 949 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ (якщо здійснюється таке нарахування, про що далі).

У Звіті про фінрезультати (форма №2-м) собівартість безоплатно переданого відображається в рядку 2180 «Інші операційні витрати».

 

Податок на прибуток

Собівартість безоплатно переданого зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основною для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Причому податкова різниця за пп. 140.5.10 ПКУ встановлена у разі безоплатної передачі товарів неплатнику податку на прибуток чи платнику податку на прибуток за ставкою 0% відповідно до пп. 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ.

А для ситуації, коли товари безоплатно передаються платнику податку на прибуток, податкові різниці не встановлені.

 

ПДВ

Якщо операція звільнена від оподаткування

Відповідно до пп. 197.1.16 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з:

  • безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень;
  • норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.

В своїх численних консультаціях податкова пояснює особливості застосування цієї норми. Наприклад, в ІПК ДПСУ від 12.07.2021 р. №2727/ІПК/99-00-21-03-02-06 зазначено, що «…застосування норм підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ можливе за умови одночасного виконання таких вимог:

  • передача повинна здійснюватися на безоплатній основі;
  • операція повинна здійснюватися між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;
  • передача повинна відбуватися виключно у державну чи комунальну власність;
  • операція повинна здійснюватися на підставі прийнятого відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

У разі якщо при здійсненні операції з такої передачі не дотримано хоча б однієї із зазначених вимог, то така операція оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ».

Отже, якщо всі наведені критерії дотримано, безоплатна передача звільняється від оподаткування ПДВ. В цьому разі ПН складається на звільнену від оподаткування операцію. Про особливості складання таких ПН можна прочитати, наприклад, тут, про відображення в декларації з ПДВ - тут.

Поряд з цим, потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. «б» п. 198.5 ПКУ, у разі, якщо у собівартості переданого є товари, послуги, придбані з ПДВ. Базою оподаткування буде вартість товарів, послуг, придбаних з ПДВ.

Окрім того, потрібно буде нарахувати компенсуюче ПДВ за ст. 199 ПКУ, у разі, якщо товари, послуги частково використані у звільнених від оподаткування операціях. Про особливості нарахування цього ПДВ можна почитати, приміром, тут, тут.

 

Якщо операція не звільнена від оподаткування

Якщо наведені вище критерії не дотримано, ПДВ потрібно нарахувати в загальному порядку.

Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.06 ЗІР: «Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з безоплатної передачі товарів/послуг (в т.ч. для проведення маркетингових/рекламних заходів)?».

Податкова відповідає, що така передача розглядається як операція з безоплатного постачання товарів/послуг, яка є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується у загальновстановленому порядку, виходячи із бази оподаткування ПДВ, визначеної п. 188.1 ПКУ.

За такою операцією платник податку зобов’язаний скласти дві ПН та зареєструвати їх в ЄРПН:

  1. одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання,
  2. іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/балансової (залишкової) вартості/звичайної ціни над фактичною ціною.

При цьому додаткового нарахування ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не здійснюється.

Дивимося відповідь на друге питання в підкатегорії 101.16 ЗІР: «Як визначається база оподаткування та складається податкова накладна при безоплатному постачанні товарів/послуг?».

Податкова відповідає таким чином.

При безоплатному постачанні товарів/послуг складаються дві ПН.
У ПН, складеній на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання у графі 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) та у графі 10 (обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ) зазначається «0», графа 11 (сума ПДВ) не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються.
Інші графи такої ПН заповнюються в загальному порядку.
У ПН (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку №1307, (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.ст. 188 і 189 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), над фактичною ціною постачання). Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
З урахуванням п. 16 Порядку №1307 у графі 2 розд. Б ПН, складеної на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання, зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».
У графі 7 такої ПН зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто обсяги придбання/виготовлення), у графі 11 – сума ПДВ.
Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.
У клітинках ПН, які не підлягають заповненню, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025802