• Посилання скопійовано

Якщо частка використання в неоподатковуваних операціях становить нуль

У лютому 2021 р. була одна неоподатковувана ПДВ операція. Порахували частку використання в неоподатковуваних операціях у рядку 2 таблиці 1 додатку 7 до старої декларації з ПДВ і вона склала нуль. Компенсаційні ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. Починаючи з березня 2021 р. будуть знову неоподатковувані операції. Яку частку брати?

Компенсуюче ПДВ за пп. 199.1 ПКУ нараховується, якщо придбані товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні. Компенсуючий ПДВ нараховується згідно з часткою використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

За загальним правилом, береться частка минулого року (див. пп. 199.2 ПКУ).

Але якщо минулого року неоподатковуваних операцій не було і вони вперше з’явилися поточного року, розрахунок частки роблять за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції (пп. 199.3 ПКУ).

Такий розрахунок робили у рядку 2 таблиці 1 додатку 7 декларації з ПДВ, яка була чинною у лютому 2021 р. 

З податкового періоду березня 2021 р. застосовується нова форма декларації з ПДВ і додатків до неї. В цій новій днеларації розрахунок роблять у рядку 2 таблиці 1 додатку 6. Він аналогічний, як і в попередній формі додатку 7 до декларації.

У зносці до граф 6 і 7 рядка 2 таблиці 1 зазначено, що встановлена у першому звітному податковому періоді, в якому задекларовані неоподатковувані операції частка застосовується протягом поточного календарного року.

Таким чином, якщо підприємство зробило розрахунок частки у лютому 2021 р. і розмір частки склав нуль, такий розмір частки застосовується протягом всього календарного року. 

Це також означає, що оскільки визначена в першому звітному періоді частка нульова, протягом року підприємство не нараховуватиме компенсуючий ПДВ за ст. 199 ПКУ.

Але згідно з пп. 199.4 ПКУ за підсумками календарного року потрібно робити перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях, виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.

Такий перерахунок за 2021 рік робитимуть в рядку 3.1 таблиці 1 додатку 6 до декларації з ПДВ за грудень 2021 р.

Причому оскільки протягом року компенсуючий ПДВ не нараховувався і ПН не складалися, внаслідок перерахунку у грудні 2021 р., на наш погляд, доведеться складати ПН на суму компенсуючого ПДВ, а не РК до ПН.

Разом з тим, думка податкової щодо цього питання нам не відома, а в нормативних документах ця ситуація не розглянута. Тому для уникнення непорозумінь з податковою може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20256
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531