• Посилання скопійовано

Розбирання ОЗ з наступним продажем: облік та оподаткування

ТОВ - платник податку на прибуток застосовує податкові різниці. Платник ПДВ у 2020 році придбало меблі, ввело їх в експлуатацію як МНМА (вартість одиниці - менше 20 тис. грн), нарахувало знос - 100%. У жовтні 2021 р. меблі розбираються і розміщуються на складі з метою подальшого продажу. Які особливості обліку та оподаткування?

Бухоблік

В описаній ситуації меблі, які були обліковані як МНМА, потрібно перевести до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, згідно з нормами НП(С)БО 27, що має відображатися проведенням:

  • Дт 132 Кт 112 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 286 Кт 112 – на залишкову вартість.

Але оскільки амортизація вже нарахована в розмірі 100%, залишкова вартість дорівнює нулю. Це означає, що запис Дт 286 Кт 112 буде на суму 0 грн.

Відтак на субрахунку 286 меблі будуть враховані в сумі 0 грн і відображатимуться тільки в кількісному вимірі.

Переведення до складу необоротних активів, утримуваних для продажу та необхідність розбирання доречно обумовити наказом керівника підприємства. Фактичне переведення можна оформити Актом внутрішнього переміщення ОЗ (форма якого затверджена Наказом №818). Подальше розбирання меблів, які вже обліковані на субрахунку 286 можна оформити Актом списання основних засобів (часткової ліквідації) (форма якого затверджена Наказом №818). В такому разі на субрахунку 286 замість готових меблів будуть обліковані меблі в розібраному стані, які складаються з таких-то частин.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 27 необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.

Тобто, якщо чиста вартість реалізації менше балансової, необоротні активи на субрахунку 286 слід уцінити до рівня чистої вартості реалізації. Але в розглядуваній ситуації балансова вартість 0 грн.

Фактично чиста вартість реалізації більше, а не менше балансової.

Проте дооцінка необоротних активів, утримуваних для продажу, НП(С)БО 27 не передбачена.

Продаж необоротних активів відображатиметься проведеннями:

  • Дт 361 Кт 712 – на суму продажу;
  • Дт 712 Кт 641 – ПЗ з ПДВ;
  • Дт 712 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 943 Кт 286 – списана собівартість проданого, яка в розглядуваній нами ситуації складає 0 грн.;
  • Дт 791 Кт 943 – собівартість реалізації (0 грн) списана на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 – отримана оплата.

Вартість послуг розбирання меблів, на наш погляд, відноситься до складу інших операційних витрат – списується на субрахунок 949.

 

ПДВ

Придбавши меблі, підприємство в загальному порядку мало право відобразити ПК з ПДВ.

Переведення меблів до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, а також розбирання меблів на цьому етапі, не призводить до необхідності нарахування компенсуючих ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Тому що меблі планується використовувати в господарській діяльності (продати).

При продажу розібраних меблів в загальному порядку нараховується ПЗ з ПДВ.

При цьому відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Але оскільки в розглядуваній ситуації залишкова вартість 0 грн, очевидно, що ціна продажу буде в будь-якому разі більшою за 0 грн.

 

Податок на прибуток

Оскільки підприємство продаватиме об’єкти МНМА, а не ОЗ, то «амортизаційні» різниці, встановлені ст. 138 ПКУ, не застосовуються.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518