• Посилання скопійовано

Розбирання ОЗ з наступним продажем: облік та оподаткування

ТОВ - платник податку на прибуток застосовує податкові різниці. Платник ПДВ у 2020 році придбало меблі, ввело їх в експлуатацію як МНМА (вартість одиниці - менше 20 тис. грн), нарахувало знос - 100%. У жовтні 2021 р. меблі розбираються і розміщуються на складі з метою подальшого продажу. Які особливості обліку та оподаткування?

Бухоблік

В описаній ситуації меблі, які були обліковані як МНМА, потрібно перевести до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, згідно з нормами НП(С)БО 27, що має відображатися проведенням:

  • Дт 132 Кт 112 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 286 Кт 112 – на залишкову вартість.

Але оскільки амортизація вже нарахована в розмірі 100%, залишкова вартість дорівнює нулю. Це означає, що запис Дт 286 Кт 112 буде на суму 0 грн.

Відтак на субрахунку 286 меблі будуть враховані в сумі 0 грн і відображатимуться тільки в кількісному вимірі.

Переведення до складу необоротних активів, утримуваних для продажу та необхідність розбирання доречно обумовити наказом керівника підприємства. Фактичне переведення можна оформити Актом внутрішнього переміщення ОЗ (форма якого затверджена Наказом №818). Подальше розбирання меблів, які вже обліковані на субрахунку 286 можна оформити Актом списання основних засобів (часткової ліквідації) (форма якого затверджена Наказом №818). В такому разі на субрахунку 286 замість готових меблів будуть обліковані меблі в розібраному стані, які складаються з таких-то частин.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 27 необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.

Тобто, якщо чиста вартість реалізації менше балансової, необоротні активи на субрахунку 286 слід уцінити до рівня чистої вартості реалізації. Але в розглядуваній ситуації балансова вартість 0 грн.

Фактично чиста вартість реалізації більше, а не менше балансової.

Проте дооцінка необоротних активів, утримуваних для продажу, НП(С)БО 27 не передбачена.

Продаж необоротних активів відображатиметься проведеннями:

  • Дт 361 Кт 712 – на суму продажу;
  • Дт 712 Кт 641 – ПЗ з ПДВ;
  • Дт 712 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 943 Кт 286 – списана собівартість проданого, яка в розглядуваній нами ситуації складає 0 грн.;
  • Дт 791 Кт 943 – собівартість реалізації (0 грн) списана на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 – отримана оплата.

Вартість послуг розбирання меблів, на наш погляд, відноситься до складу інших операційних витрат – списується на субрахунок 949.

 

ПДВ

Придбавши меблі, підприємство в загальному порядку мало право відобразити ПК з ПДВ.

Переведення меблів до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, а також розбирання меблів на цьому етапі, не призводить до необхідності нарахування компенсуючих ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Тому що меблі планується використовувати в господарській діяльності (продати).

При продажу розібраних меблів в загальному порядку нараховується ПЗ з ПДВ.

При цьому відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Але оскільки в розглядуваній ситуації залишкова вартість 0 грн, очевидно, що ціна продажу буде в будь-якому разі більшою за 0 грн.

 

Податок на прибуток

Оскільки підприємство продаватиме об’єкти МНМА, а не ОЗ, то «амортизаційні» різниці, встановлені ст. 138 ПКУ, не застосовуються.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442