Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Заміна бракованого імпортного товару: облік

Підприємство - платник ПДВ імпортувало товар. Згодом виявили несправність однієї одиниці товару і повернули його нерезиденту для обміну. Натомість нерезидент відправив справний аналогічний товар, вартість якого була менше 100 євро, тому митні процедури не проходили, ВМД немає. Який облік та оподаткування ПДВ цих операцій?

Бухгалтерський облік

В даній ситуації відбувається заміна несправного товару аналогічним справним. Повторимося – відбувається заміна. Заміна товару на аналогічний.

Тобто, з точки зору обліку такі товари є подібними.

Відповідно до п. 13 НП(С)БО 9, первісна вартість одиниці запасів, придбаних у результаті обміну на подібні запаси, дорівнює балансовій вартості переданих запасів.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 15, дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією (товарами, роботами, послугами та іншими активами), які є подібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість.

Наведені норми бухгалтерських стандартів показують, що під час заміни товарів немає підстав в обліку відображати доходи чи витрати.

Отриманий справний товар має відображатися в обліку за балансовою вартістю переданого несправного товару.

Бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 632 Кт 28 – повернення нерезиденту несправного товару;
  • Дт 28 Кт 632 – отримання від нерезидента справного товару.

Суми за цими проведеннями, повторимося, будуть рівними, в розмірі балансової вартості поверненого товару.

Якщо під час повернення товару в режимі експорту сплачуватиметься мито, послуги митного брокера, на наш погляд, такі витрати слід списати на субрахунок 93.

 

Імпорт товару вартістю менше 100 євро

Товари вартістю менше 150 євро не обкладаються митом (ч. 1 ст. 234, п. 1 ч. 1 ст. 277 МКУ). Такі товари підлягають усному декларуванню (ч. 6 ст. 374 МКУ).

Не є об’єктом оподаткування ПДВ операції ввезення на митну територію України, незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро (пп. 196.1.16 ПКУ).

Відповідно до пп. 196.1.17 ПКУ, не є об’єктом оподаткування ПДВ операції ввезення на митну територію України товарів, сумарна:

  • фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, у несупроводжуваному багажі,
  • митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, на адресу одного одержувача - юридичної особи або фізичної особи - підприємця в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях.

Таким чином, при імпорті товарів вартістю менше 100 євро ані митні платежі, ані ПДВ не справляються. В декларації з ПДВ зазначена імпортна операція не відображається.

 

ПДВ при поверненні несправного товару нерезиденту (експорт)

Відповідно до пп. 196.1.16 ПКУ, не є об’єктом оподаткування ПДВ операції вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро.

Таким чином, якщо митна вартість вивезеного несправного товару не перевищує 150 євро, така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому ПН на таку операцію не складається.

Але тоді згідно з пп. «а» пп. 198.5 ПКУ потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ на вартість вивезеного товару, за яким відображався імпортний ПК з ПДВ.

Якщо митна вартість поверненого товару вища за 150 євро, він оподатковується в загальному порядку, прийнятому для експортних операцій, тобто, за ставкою 0%. При цьому нараховувати компенсуючий ПДВ за пп. 198.5 ПКУ немає підстав.

 ***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Імпорт , Нерезиденти , ПДВ , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі