• Посилання скопійовано

«Перетворення» продажу в безоплатну передачу: облік та податкові наслідки

Юрособа - платник податку на прибуток та ПДВ (податкові різниці не застосовує) в червні 2025 р. реалізувало державному оборонному підприємству товари на суму 42 000 грн (в т.ч. ПДВ – 7000 грн), зареєструвало ПН. Держпідприємство не розрахувалося за ці товари, і в жовтні 2025 р. попросило надати їх у якості благодійної допомоги. Чи можливо це? Як відобразити операцію в бухобліку та які податкові наслідки вона матиме?

Чи можливо «перетворити» продаж на благодійну допомогу?

Загальні принципи благодійної діяльності в Україні визначено в Законі №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Згідно зі ст. 1 цього Закону, благодійна діяльність – це добровільна особиста або майнова допомога, яка не передбачає отримання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації від імені або за дорученням бенефіціара (одержувача благодійної допомоги). 

При цьому бенефіціар – це набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом №5073.

Державне оборонне підприємство не є ні фізособою, ні територіальною громадою, і неприбутковою організацією скоріш за все, також не є. Тож надати йому саме благодійну допомогу не можна.

Втім, товари такому підприємству можна просто передати безоплатно, наприклад, за договором дарування. Або ж скористатися іншим варіантом (оскільки товар вже було поставлено державному підприємству за договором купівлі – продажу), наприклад, простити борг згідно з ст. 605 ЦКУ.

 

Безоплатна передача

В разі безоплатного постачання товарів, ПДВ слід нарахувати виходячи із мінімальної бази оподаткування (пп. 188.1 ПКУ), а саме:

  • для покупних товарів – з ціни їх придбання;
  • для самостійно виготовлених товарів – із звичайної ціни. 

Продавець при цьому оформляє дві ПН:

  • першу на отримувача (за нульовою вартістю), тобто на держпідприємство;
  • другу – на «дотягування» до мінімальної бази оподаткування. 

В бухобліку безоплатна передача товарів у відображається проведеннями:

  • Дт 949 — Кт 28 – списується собівартість товарів;
  • Дт 949 – Кт 641 – нараховано податкові зобов’язання з ПДВ.

При цьому першу ПН потрібно буде обнулити через оформлення до неї РК. 

При цьому «старі» проведення (оформлені при реалізації) потрібно буде сторнувати (тобто провести зі знаком «мінус»), а саме:

  • Дт 361 – Кт 702 - (- 42 000);
  • Дт 702 – Кт 641 – (-7 000);
  • Дт 902 – Кт 281 - (- собівартість товару).

 

Прощення боргу

Але, на нашу думку, щоб не коригувати ПН, яка вже була оформлена при поставці товару, та не робити проводки, що вказані вище, доцільніше оформити прощення боргу.

В такому разі потрібно буде лише «закрити» заборгованість проведення: Дт 944 «Сумнівні і безнадійні борги» Кт 361 - 42 000 грн.

При цьому для коригування податкових зобов’язань з ПДВ підстав нема. Адже, як зазначають податківці, продавець має право провести зменшення податкових зобов’язань з ПДВ лише за умови визнання заборгованості безнадійною (відповідно до ПКУ).

Висновки:

У наведеній ситуації можна діяти за двома варіантами:

  1. або оформити договір дарування на поставлений товар. В цьому випадку доведеться коригувати проводки та ПН;
  2. або оформити прощення боргу. В цьому випадку борг просто списується в дебет субрахунку 944.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Іваненко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • «Перетворення» продажу в безоплатну передачу: облік та податкові наслідки
    Юрособа - платник податку на прибуток та ПДВ (податкові різниці не застосовує) в червні 2025 р. реалізувало державному оборонному підприємству товари на суму 42 000 грн (в т.ч. ПДВ – 7000 грн), зареєструвало ПН. Держпідприємство не розрахувалося за ці товари, і в жовтні 2025 р. попросило надати їх у якості благодійної допомоги. Чи можливо це? Як відобразити операцію в бухобліку та які податкові наслідки вона матиме?
    03.11.202516
  • Як облікувати отримані дивіденди від участі в капіталі?
    Якими бухгалтерськими проведеннями (кореспонденцією рахунків) слід відобразити в обліку підприємства отримання дивідендів від іншої юрособи, в статутному капіталі якої воно має частку, за результатами її фінансової діяльності у 2024 році?
    03.11.202517
  • Списання неотоварених талонів на паливо: податковий облік
    Як враховувати в податковому обліку списання талонів на бензин АВІАС для генератора, які неможливо отоварити через непрацюючі заправки? Талони списано на рахунок 949, ПДВ відсторновано, складена компенсаційна податкова накладна. Підприємство — високодохідник (дохід більше 40 млн грн), звітність квартальна
    03.11.2025109
  • Надлишки імпортного товару та ПДВ при оприбуткуванні: як облікувати?
    Як коректно оприбуткувати надлишки імпортного товару, виявлені під час інвентаризації (підборки), що не значаться на балансі? Яку вартість необхідно застосувати для оприбуткування, враховуючи часті поставки, залежність собівартості від курсу та транспортних витрат, а також використання методу FIFO при вибутті? Чи виникають у цьому випадку податкові зобов'язання та/або податковий кредит з ПДВ?
    03.11.202520
  • Нарахування штрафів з податку на прибуток: як відобразити в бухобліку?
    Якими бухгалтерськими проведеннями відображається нарахування штрафних санкцій (фінансових санкцій) з податку на прибуток згідно з чинним законодавством (зокрема, згідно з П(С)БО/МСФЗ та Планом рахунків)?
    03.11.2025129