• Посилання скопійовано

Як списати заборгованість за кредитом від нерезидента та за нарахованими відсотками?

ТОВ – платник податку на прибуток без коригування фінрезультату, має непогашений кредит від нерезидента та нараховані відсотки за кредитом. Нарахування відсотків припинено з жовтня 2020 року. На даний час ТОВ не має можливості розрахуватися з цим нерезидентом, оскільки його діяльність призупинена та рахунки в банках заблоковано на невизначений термін. Що робити з кредитом, якщо нерезидент не вимагає його повернення? Чи можна його списати?

Зобов'язання позичальника в частині тіла кредиту при отриманні від нерезидента довгострокового кредиту (на термін понад 12 місяців) відображаються на субрахунку 506 "Інші довгострокові позики в іноземній валюті".

Частина довгострокових зобов'язань, яка підлягає погашенню протягом 12 місяців з дати балансу, переводиться до складу короткострокової заборгованості з відображенням на субрахунку 612 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в іноземній валюті".

Таким чином, отриманий кредит від нерезидента має обліковуватися як кредиторська заборгованість на субрахунках 612 або 506. Заборгованість за нарахованими відсотками формується на субрахунку 684. 

Списання такої кредиторської заборгованості здійснюється за загальними правилами.

Насамперед потрібно впевнитися в тому, що ця заборгованість дійсно є безнадійною та її погашено не буде. Відповідно до п. 5 НП(С)БО 11, зобов'язання   визнається,  якщо  його  оцінка  може  бути достовірно визначена та існує  ймовірність  зменшення  економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню,  то  його  сума включається до складу доходу звітного періоду. Тож підприємство і повинно визначити, чи підлягає це зобов’язання погашенню, чи ні.

На нашу думку, ситуація виглядає так:

  • на даний момент невідомо, на який час призупинено діяльність кредитора та на який час заблоковано рахунки;
  • виходячи з цього, радимо орієнтуватися на строк позовної давності щодо погашення такої заборгованості;
  • списувати таку заборгованість можна тільки тоді, коли спливе строк позовної давності;
  • якщо до спливу строку позовної давності стане достовірно відомо про остаточне призупинення діяльності кредитора, заборгованість можна буде списати на дату отримання такої інформації. Зокрема, цю інформацію можна отримати від самого кредитора у вигляді листа або додаткової угоди до кредитного договору тощо.

Отже, коли підприємство буде впевнено у тому, що заборгованість за кредитом та процентами погашатися не буде, воно може списати її до складу доходів відповідно до п. 5 НП(С)БО 11: Дт 506, 612, 684 Кт 717.

Також читайте тут та тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518