• Посилання скопійовано

Як списати заборгованість за кредитом від нерезидента та за нарахованими відсотками?

ТОВ – платник податку на прибуток без коригування фінрезультату, має непогашений кредит від нерезидента та нараховані відсотки за кредитом. Нарахування відсотків припинено з жовтня 2020 року. На даний час ТОВ не має можливості розрахуватися з цим нерезидентом, оскільки його діяльність призупинена та рахунки в банках заблоковано на невизначений термін. Що робити з кредитом, якщо нерезидент не вимагає його повернення? Чи можна його списати?

Зобов'язання позичальника в частині тіла кредиту при отриманні від нерезидента довгострокового кредиту (на термін понад 12 місяців) відображаються на субрахунку 506 "Інші довгострокові позики в іноземній валюті".

Частина довгострокових зобов'язань, яка підлягає погашенню протягом 12 місяців з дати балансу, переводиться до складу короткострокової заборгованості з відображенням на субрахунку 612 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в іноземній валюті".

Таким чином, отриманий кредит від нерезидента має обліковуватися як кредиторська заборгованість на субрахунках 612 або 506. Заборгованість за нарахованими відсотками формується на субрахунку 684. 

Списання такої кредиторської заборгованості здійснюється за загальними правилами.

Насамперед потрібно впевнитися в тому, що ця заборгованість дійсно є безнадійною та її погашено не буде. Відповідно до п. 5 НП(С)БО 11, зобов'язання   визнається,  якщо  його  оцінка  може  бути достовірно визначена та існує  ймовірність  зменшення  економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню,  то  його  сума включається до складу доходу звітного періоду. Тож підприємство і повинно визначити, чи підлягає це зобов’язання погашенню, чи ні.

На нашу думку, ситуація виглядає так:

  • на даний момент невідомо, на який час призупинено діяльність кредитора та на який час заблоковано рахунки;
  • виходячи з цього, радимо орієнтуватися на строк позовної давності щодо погашення такої заборгованості;
  • списувати таку заборгованість можна тільки тоді, коли спливе строк позовної давності;
  • якщо до спливу строку позовної давності стане достовірно відомо про остаточне призупинення діяльності кредитора, заборгованість можна буде списати на дату отримання такої інформації. Зокрема, цю інформацію можна отримати від самого кредитора у вигляді листа або додаткової угоди до кредитного договору тощо.

Отже, коли підприємство буде впевнено у тому, що заборгованість за кредитом та процентами погашатися не буде, воно може списати її до складу доходів відповідно до п. 5 НП(С)БО 11: Дт 506, 612, 684 Кт 717.

Також читайте тут та тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025126
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202579
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.2025100
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025156
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202569