• Посилання скопійовано

Переведення боргу за кредитом від нерезидента: облік у первинного боржника

Українська компанія отримує кредит від нерезидента. Ця компанія хоче частину боргу за цим кредитом віддати іншій українській компанії (за погодженням з нерезидентом). Чи виникне дохід у компанії, яка передає борг? Чи коригуються накопичені збитки від курсових різниць від цього кредиту? Які бухпроведення будуть при передачі боргу?

У бухгалтерському обліку при зміні сторін у зобов'язанні для кредитора змінюється дебітор, а для дебітора – кредитор. Таким чином, при відображенні операції з переведення боргу відбувається зміна у складі зобов'язань і заборгованості.

Облік операцій з переведення боргу слід здійснювати відповідно до норм П(С)БО 11, П(С)БО 21.

Згідно з п. 5 П(С)БО 11, зобов'язання   визнається,  якщо  його  оцінка  може  бути достовірно визначена та є ймовірність  зменшення  економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. 

При переведенні боргу відбувається:

  • списання однієї кредиторської заборгованості перед нерезидентом за отриманий кредит (субрахунок 506 - якщо від інших кредитодавців (у т.ч. і нерезидентів), аніж банки), адже її погашати вже не потрібно;
  • виникнення нової заборгованості перед новим боржником у частині переданої заборгованості - субрахунок 685.

Таким чином, на дату набрання чинності договору про переведення боргу слід зробити таке проведення: Дт 506 Кт 685.

Доходу у цьому випадку не виникає, адже одна заборгованість погашається шляхом виникнення іншої заборгованості.

Що стосується погашення заборгованості перед новим боржником, то вона може бути погашена як грошовими коштами чи заліком взаємних вимог: Дт 685 Кт 311/377.

Втім, якщо передбачається, що ця нова заборгованість перед новим боржником не буде погашатися, то так, дійсно, тоді виникатиме дохід – Дт 685 Кт 717. Втім, така ситуація навряд чи може виникнути із переведенням боргу по кредиту, адже новий боржник має отримати такі «кредитні» кошти, які в кінцевому порядку буде віддавати вже кредитору.

Також варто відмітити, що відсоткова довгострокова грошова заборгованість підлягає дисконтуванню, якщо кредит взятий не під ринкової процент (невідсоткова заборгованість – починаючи із 29.10.2019 р. підлягає дисконтуванню). А тому, якщо підприємство обліковувати дисконт (Кт 733), то при при закритті такої заборгованості його слід списати на витрати (Дт 952).

Що стосується курсових різниць, то відмітимо таке: згідно з п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

З огляду на вищевказане, востаннє курсові різницю слід вирахувати на дату списання заборгованості, саме ця дата є датою здійснення госпоперації.

ПКУ не передбачено податкових різниць щодо курсових різниць, в т.ч. у разі виникнення від’ємних курсових різниць, які були визнані до переведення боргу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025253
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 008