Зобов'язання позичальника в частині тіла кредиту при отриманні від нерезидента довгострокового кредиту (на термін понад 12 місяців) відображаються на субрахунку 506 "Інші довгострокові позики в іноземній валюті".
Частина довгострокових зобов'язань, яка підлягає погашенню протягом 12 місяців з дати балансу, переводиться до складу короткострокової заборгованості з відображенням на субрахунку 612 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в іноземній валюті".
Таким чином, отриманий кредит від нерезидента має обліковуватися як кредиторська заборгованість на субрахунках 612 або 506. Заборгованість за нарахованими відсотками формується на субрахунку 684.
Списання такої кредиторської заборгованості здійснюється за загальними правилами.
Насамперед потрібно впевнитися в тому, що ця заборгованість дійсно є безнадійною та її погашено не буде. Відповідно до п. 5 НП(С)БО 11, зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. Тож підприємство і повинно визначити, чи підлягає це зобов’язання погашенню, чи ні.
На нашу думку, ситуація виглядає так:
- на даний момент невідомо, на який час призупинено діяльність кредитора та на який час заблоковано рахунки;
- виходячи з цього, радимо орієнтуватися на строк позовної давності щодо погашення такої заборгованості;
- списувати таку заборгованість можна тільки тоді, коли спливе строк позовної давності;
- якщо до спливу строку позовної давності стане достовірно відомо про остаточне призупинення діяльності кредитора, заборгованість можна буде списати на дату отримання такої інформації. Зокрема, цю інформацію можна отримати від самого кредитора у вигляді листа або додаткової угоди до кредитного договору тощо.
Отже, коли підприємство буде впевнено у тому, що заборгованість за кредитом та процентами погашатися не буде, воно може списати її до складу доходів відповідно до п. 5 НП(С)БО 11: Дт 506, 612, 684 Кт 717.
Також читайте тут та тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити