• Посилання скопійовано

Оплата за навчання фізособи: що в обліку?

Підприємство (платник податку на прибуток та ПДВ) хоче оплатити навчання студента, який після закінчення навчання буде працювати на підприємстві. Студенту слід навчатися 5 років, вартість навчання на місяць складає 7 тис. грн. Чи має право підприємство оплачувати навчання? Як відобразити операцію в податковому та бухгалтерському обліках?

Оплата навчання фізособи (майбутнього працівника) здійснюється на підставі рішення керівника підприємства про оплата навчання та укладеного договору з ВНЗ.

 

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на податкові різниці у разі їх застосування. Тож у разі витрат на навчання майбутнього працівника у підприємства не виникатимуть податкові різниці,  оскільки це не передбачено розділом ІІІ ПКУ.

 

ПДВ

Згідно з пп. 197.1.2 ПКУ, звільняється від оподаткування ПДВ постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг. Тож оплата освітніх послуг не спричиняє «вхідного» ПДВ, і запитань щодо ПК не виникає.

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 165.1.21 ПКУ, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи.

У 2021 році трикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання становить 18000,00 грн (6000,00 грн х 3 місяці).

Тобто враховуючи вищезазначені вимоги, звільняється від сплати ПДФО оплата за навчання в ВНЗ фізичної особи, незалежно від того, перебуває вона в трудових відносинах підприємством, чи ні.

Суму сплачену за навчання майбутнього працівника потрібно відображати в Додатку 4ДФ квартальної звітності за ознакою доходу "145".

На підставі пп. 1.2 та 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, зазначена сума витрат на навчання не включається і до бази оподаткування ВЗ. 

 

ЄСВ

Витрати на навчання згідно з пп. 3.10 Інструкції №5 та п. 9 розділу ІІ Постанови №1170 не включаються до бази оподаткування ЄСВ, відповідно у Додатку 1 квартальної звітності вартість навчання відображати не потрібно.

У разі оплати підприємством навчання майбутнього працівника за термін більше місяця (плата вноситься за семестр або рік), такі витрати відносяться до витрат майбутних періодів. Бухгалтерський облік таких витрат ведеться з використанням рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».

За дебетом рахунку 39 відображається накопичення витрат майбутніх періодів, за кредитом - їх списання (розподіл) та включення до складу витрат звітного періоду.

У бухобліку оплата така оплата відображатиметься так:

1. Дт 39 Кт 377 - нараховано оплату за навчання фізособи в ВНЗ за декілька місяців;

2. Дт 377 Кт 311 - перераховано кошти за навчання до ВНЗ;

3. Дт 949 Кт 39 - сплачену суму за навчання віднесенно до складу витрат звітного періоду.

Додатковий матеріал на цю тему читайте тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025806