Оплата навчання фізособи (майбутнього працівника) здійснюється на підставі рішення керівника підприємства про оплата навчання та укладеного договору з ВНЗ.
Податок на прибуток
Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на податкові різниці у разі їх застосування. Тож у разі витрат на навчання майбутнього працівника у підприємства не виникатимуть податкові різниці, оскільки це не передбачено розділом ІІІ ПКУ.
ПДВ
Згідно з пп. 197.1.2 ПКУ, звільняється від оподаткування ПДВ постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг. Тож оплата освітніх послуг не спричиняє «вхідного» ПДВ, і запитань щодо ПК не виникає.
ПДФО та ВЗ
Відповідно до пп. 165.1.21 ПКУ, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи.
У 2021 році трикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання становить 18000,00 грн (6000,00 грн х 3 місяці).
Тобто враховуючи вищезазначені вимоги, звільняється від сплати ПДФО оплата за навчання в ВНЗ фізичної особи, незалежно від того, перебуває вона в трудових відносинах підприємством, чи ні.
Суму сплачену за навчання майбутнього працівника потрібно відображати в Додатку 4ДФ квартальної звітності за ознакою доходу "145".
На підставі пп. 1.2 та 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, зазначена сума витрат на навчання не включається і до бази оподаткування ВЗ.
ЄСВ
Витрати на навчання згідно з пп. 3.10 Інструкції №5 та п. 9 розділу ІІ Постанови №1170 не включаються до бази оподаткування ЄСВ, відповідно у Додатку 1 квартальної звітності вартість навчання відображати не потрібно.
У разі оплати підприємством навчання майбутнього працівника за термін більше місяця (плата вноситься за семестр або рік), такі витрати відносяться до витрат майбутних періодів. Бухгалтерський облік таких витрат ведеться з використанням рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».
За дебетом рахунку 39 відображається накопичення витрат майбутніх періодів, за кредитом - їх списання (розподіл) та включення до складу витрат звітного періоду.
У бухобліку оплата така оплата відображатиметься так:
1. Дт 39 Кт 377 - нараховано оплату за навчання фізособи в ВНЗ за декілька місяців;
2. Дт 377 Кт 311 - перераховано кошти за навчання до ВНЗ;
3. Дт 949 Кт 39 - сплачену суму за навчання віднесенно до складу витрат звітного періоду.
Додатковий матеріал на цю тему читайте тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити