Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Оплата за навчання фізособи: що в обліку?

Підприємство (платник податку на прибуток та ПДВ) хоче оплатити навчання студента, який після закінчення навчання буде працювати на підприємстві. Студенту слід навчатися 5 років, вартість навчання на місяць складає 7 тис. грн. Чи має право підприємство оплачувати навчання? Як відобразити операцію в податковому та бухгалтерському обліках?

Оплата навчання фізособи (майбутнього працівника) здійснюється на підставі рішення керівника підприємства про оплата навчання та укладеного договору з ВНЗ.

 

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на податкові різниці у разі їх застосування. Тож у разі витрат на навчання майбутнього працівника у підприємства не виникатимуть податкові різниці,  оскільки це не передбачено розділом ІІІ ПКУ.

 

ПДВ

Згідно з пп. 197.1.2 ПКУ, звільняється від оподаткування ПДВ постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг. Тож оплата освітніх послуг не спричиняє «вхідного» ПДВ, і запитань щодо ПК не виникає.

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 165.1.21 ПКУ, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи.

У 2021 році трикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання становить 18000,00 грн (6000,00 грн х 3 місяці).

Тобто враховуючи вищезазначені вимоги, звільняється від сплати ПДФО оплата за навчання в ВНЗ фізичної особи, незалежно від того, перебуває вона в трудових відносинах підприємством, чи ні.

Суму сплачену за навчання майбутнього працівника потрібно відображати в Додатку 4ДФ квартальної звітності за ознакою доходу "145".

На підставі пп. 1.2 та 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, зазначена сума витрат на навчання не включається і до бази оподаткування ВЗ. 

 

ЄСВ

Витрати на навчання згідно з пп. 3.10 Інструкції №5 та п. 9 розділу ІІ Постанови №1170 не включаються до бази оподаткування ЄСВ, відповідно у Додатку 1 квартальної звітності вартість навчання відображати не потрібно.

У разі оплати підприємством навчання майбутнього працівника за термін більше місяця (плата вноситься за семестр або рік), такі витрати відносяться до витрат майбутних періодів. Бухгалтерський облік таких витрат ведеться з використанням рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».

За дебетом рахунку 39 відображається накопичення витрат майбутніх періодів, за кредитом - їх списання (розподіл) та включення до складу витрат звітного періоду.

У бухобліку оплата така оплата відображатиметься так:

1. Дт 39 Кт 377 - нараховано оплату за навчання фізособи в ВНЗ за декілька місяців;

2. Дт 377 Кт 311 - перераховано кошти за навчання до ВНЗ;

3. Дт 949 Кт 39 - сплачену суму за навчання віднесенно до складу витрат звітного періоду.

Додатковий матеріал на цю тему читайте тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Єдиний соціальний внесок , ПДВ , Податок на прибуток , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі