• Посилання скопійовано

Реалізація товару на замовлення нерезидента: як відобразити в обліку?

Підприємство - резидент України на замовлення нерезидента виробляє товар і самостійно за власний рахунок здійснює експорт товару покупцям. Замовник через певний час здійснює оплату виробнику (тобто кошти від фактичних покупців надходять нерезиденту). Як в бухобліку відображати експорт товарів?

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Водночас, у п. 8 П(С)БО 15 наведено умови, в разі наявності яких підприємством визнається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів): 

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з  правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість,  що  в  результаті  операції  відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Таким чином, на дату переходу права власності на товар від виробника до отримувача (ці умови визначаються договором, наприклад, це може бути дата відвантаження товару перевізнику) такий виробник визнає дохід у сумі встановленої договірної вартості (Дт 362 Кт 701). Оскільки товари відвантажуються з післяплатою, а їх вартість встановлюється у валюті, то для обрахунку суми доходу застосовується валютний курс НБУ, що діє на дату виникнення такого доходу. Разом з визнанням доходу виробник списує собівартість продукції до складу витрат (запис: Дт 901 КТ 28).

При цьому, оскільки згідно з договором замовником є нерезидент, що в подальшому отримує оплати (а не особа якій відвантажуються товари), то відповідно нарахування доходу в обліку слід відображати саме у кореспонденції розрахунків з таким нерезидентом-замовником. Зверніть увагу, що в обліку дохід визнається саме на дату передачі права власності на товар, незалежно від того, коли підприємство отримає кошти.

Подальше отримання оплати від замовника відповідно відображається записом: Дт 312 Кт 362.

Зважаючи на те, що заборгованість нерезидента за розрахунками за відвантажені товари є монетарною статтею балансу, то на дату здійснення господарської операції та на дату балансу слід проводити розрахунок курсових різниць (детальніше курсові різниці ми розглядали тут).

Крім того, витрати, що пов’язані з транспортуванням, пакуванням або митним оформленням експорту продукції відносяться виробником до складу витрат на збут за кредитом рахунку 93.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442