• Посилання скопійовано

Реалізація товару на замовлення нерезидента: як відобразити в обліку?

Підприємство - резидент України на замовлення нерезидента виробляє товар і самостійно за власний рахунок здійснює експорт товару покупцям. Замовник через певний час здійснює оплату виробнику (тобто кошти від фактичних покупців надходять нерезиденту). Як в бухобліку відображати експорт товарів?

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Водночас, у п. 8 П(С)БО 15 наведено умови, в разі наявності яких підприємством визнається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів): 

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з  правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість,  що  в  результаті  операції  відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Таким чином, на дату переходу права власності на товар від виробника до отримувача (ці умови визначаються договором, наприклад, це може бути дата відвантаження товару перевізнику) такий виробник визнає дохід у сумі встановленої договірної вартості (Дт 362 Кт 701). Оскільки товари відвантажуються з післяплатою, а їх вартість встановлюється у валюті, то для обрахунку суми доходу застосовується валютний курс НБУ, що діє на дату виникнення такого доходу. Разом з визнанням доходу виробник списує собівартість продукції до складу витрат (запис: Дт 901 КТ 28).

При цьому, оскільки згідно з договором замовником є нерезидент, що в подальшому отримує оплати (а не особа якій відвантажуються товари), то відповідно нарахування доходу в обліку слід відображати саме у кореспонденції розрахунків з таким нерезидентом-замовником. Зверніть увагу, що в обліку дохід визнається саме на дату передачі права власності на товар, незалежно від того, коли підприємство отримає кошти.

Подальше отримання оплати від замовника відповідно відображається записом: Дт 312 Кт 362.

Зважаючи на те, що заборгованість нерезидента за розрахунками за відвантажені товари є монетарною статтею балансу, то на дату здійснення господарської операції та на дату балансу слід проводити розрахунок курсових різниць (детальніше курсові різниці ми розглядали тут).

Крім того, витрати, що пов’язані з транспортуванням, пакуванням або митним оформленням експорту продукції відносяться виробником до складу витрат на збут за кредитом рахунку 93.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144