• Посилання скопійовано

Реалізація товару на замовлення нерезидента: як відобразити в обліку?

Підприємство - резидент України на замовлення нерезидента виробляє товар і самостійно за власний рахунок здійснює експорт товару покупцям. Замовник через певний час здійснює оплату виробнику (тобто кошти від фактичних покупців надходять нерезиденту). Як в бухобліку відображати експорт товарів?

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Водночас, у п. 8 П(С)БО 15 наведено умови, в разі наявності яких підприємством визнається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів): 

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з  правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість,  що  в  результаті  операції  відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Таким чином, на дату переходу права власності на товар від виробника до отримувача (ці умови визначаються договором, наприклад, це може бути дата відвантаження товару перевізнику) такий виробник визнає дохід у сумі встановленої договірної вартості (Дт 362 Кт 701). Оскільки товари відвантажуються з післяплатою, а їх вартість встановлюється у валюті, то для обрахунку суми доходу застосовується валютний курс НБУ, що діє на дату виникнення такого доходу. Разом з визнанням доходу виробник списує собівартість продукції до складу витрат (запис: Дт 901 КТ 28).

При цьому, оскільки згідно з договором замовником є нерезидент, що в подальшому отримує оплати (а не особа якій відвантажуються товари), то відповідно нарахування доходу в обліку слід відображати саме у кореспонденції розрахунків з таким нерезидентом-замовником. Зверніть увагу, що в обліку дохід визнається саме на дату передачі права власності на товар, незалежно від того, коли підприємство отримає кошти.

Подальше отримання оплати від замовника відповідно відображається записом: Дт 312 Кт 362.

Зважаючи на те, що заборгованість нерезидента за розрахунками за відвантажені товари є монетарною статтею балансу, то на дату здійснення господарської операції та на дату балансу слід проводити розрахунок курсових різниць (детальніше курсові різниці ми розглядали тут).

Крім того, витрати, що пов’язані з транспортуванням, пакуванням або митним оформленням експорту продукції відносяться виробником до складу витрат на збут за кредитом рахунку 93.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024288
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453