• Посилання скопійовано

Нюанси списання дебіторської заборгованості

Підприємство - платник податку на прибуток. У 2015 р. оплатило 100 000 грн за товар, який так і не отримали. У 2018 р. минуло 3 роки, але заборгованість не списали, оскільки надіслали претензію постачальнику. В результаті - відповіді не отримали, додаткової угоди теж нема. Чи можна дебіторську заборгованість включити до витрат 2019 року?

Відповідно до ст. 10 Закону №996, для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. 

Отже, якщо безнадійна дебіторська заборгованість виявлена за результатами інвентаризації і керівник приймає рішення щодо її списання, то потрібно оформити наказ про списання безнадійної дебіторської заборгованості і скласти акт інвентаризації в якому зазначити суми безнадійних боргів, за якими минув термін позовної давності. До нього додають довідку про заборгованість із зазначенням найменування та місцезнаходження дебіторів, суми, причини, дати і підстави виникнення заборгованості. Також складається протокол з відображенням висновків інвентаризаційної комісії, який затверджується керівником підприємства (п. 7.5 розділу ІІІ, п. 2 розділу IV Положення №879).

Якщо прийнято рішення про списання заборгованості після закінчення строку позовної давності, така умова задовольняється при зверненні боржника до суду з заявою. При цьому сплив позовної давності є підставою для відмови в позові (п. 3 і п. 4 ст. 267 ЦКУ).

Якщо відповідно до п. 11 ПБО 10 списання безнадійної дебіторської заборгованості проводиться за рахунок резерву сумнівних боргів, то заборгованість виключають з активів з одночасним зменшенням величини резерву: Дт 38  Кт 361 (362); у разі недостатньої суми нарахованого резерву безнадійну дебіторську заборгованість за товари списують на інші операційні витрати: Дт 944 Кт 361 (362) але лише ту суму, що перевищує резерв; поточну дебіторську заборгованість, щодо якої не передбачено створення резерву сумнівних боргів, в разі визнання її безнадійною списують з балансу: Дт 944 Кт 371 (377, 34).

Крім того, незалежно від джерела списання суму списаної дебіторської заборгованості обліковують на позабалансовому рахунку 071. На цьому рахунку  сума обліковуватиметься протягом 3 років (а раптом повернуть товар чи компенсують збитки) із дати списання, а по закінченню цього строку списується за Кт 071. У разі повернення раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості її включають до складу інших операційних витрат Дт 30,31 Кт 716.

Відповідно до пп. 139.2.2 ст. 139 ПКУ фінансовий результат зменшується на суму списаної безнадійної дебіторської заборгованості (як за рахунок резерву, так і понад резерв, і тієї суми, за якою створення резерву не передбачено), але тільки тієї, яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ст. 14 ПКУ. Таке коригування відображається в рядку 2.2.3 додатка РІ до декларації з податку на прибуток підприємств.

Відповідно до п. 198.3 ПКУ якщо за сплаченими авансами, постачання товарів протягом терміну позовної давності не відбулося, то факт придбання таких товарів відсутній, а тому право на ПК щодо таких товарів у платника податку відсутній.

Тому, якщо платником було сформовано ПК на підставі ПН за сплаченими авансами, а товари протягом терміну позовної давності не поставлено, то в податковому періоді, в якому відбувається списання безнадійної дебіторської заборгованості потрібно зменшити суму ПК на підставі бухгалтерської довідки.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04199
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528