Операції, пов’язані з орендою держмайна було розглянуто у таких матеріалах:
- Оренда цілісного майнового комплексу: облік у орендаря
- Орендні операції: нюанси оподаткування та складання первинних документів
- Надання в оренду комунального майна: оподаткування ПДВ
- Орендна плата за приміщення державної власності: як відобразити в обліку?
Порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством, є однією з істотних умов договору оренди, встановлених ч. 1 ст. 10 Закону «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 р. №2269-XII.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2269 орендоване майно (крім таких видів нерухомого майна, як приміщення, частини будівель, споруд, а також іншого окремого індивідуально визначеного майна) включається до балансу орендаря із зазначенням, що це майно є орендованим.
Пунктом 2 ст. 23 Закону №2269 встановлено: «орендарю належить право власності на виготовлену продукцію, у т. ч. у незавершеному виробництві, та дохід (прибуток), отриманий від орендованого майна, амортизаційні відрахування на майно, що є власністю орендаря, а також на набуте орендарем відповідно до законодавства інше майно».
При цьому п. 3 ст. 23 Закону №2269 встановлено, що амортизаційні відрахування на основні фонди і нематеріальні активи у складі орендованих цілісних майнових комплексів підприємств, їхніх структурних підрозділів нараховує та залишає у своєму розпорядженні орендар.
Порядок відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств затверджено наказом Мінфіну від 16.12.1993 р. №109, який на сьогодні є чинним.
Мінфін у листі від 11.06.2007 р. №31-34000-10-10/11925 повідомляє, що амортизаційні відрахування на орендовані цілісні майнові комплекси підприємств нараховує орендар на загальних засадах і відображає за КТ рахунку 13 та ДТ рахунку 83 та/або ДТ рахунків 23, 91, 92, 93.
Порядок нарахування амортизації регулюється П(С)БО 7, а формування виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) визначається П(С)БО 16. Відповідно до цих положень при включенні амортизації до витрат операційної діяльності визначальним чинником є участь основних засобів, на які нараховується амортизація, у процесі виробництва або наданні послуг, а не форма власності.
Облік нарахування та використання амортизаційних відрахувань здійснюється на позабалансовому однойменному рахунку 09. Аналітичний облік амортизаційних відрахувань нарахованих на власні та орендовані основі засоби ведеться окремо.
Основні засоби, придбані (побудовані) за рахунок амортизаційних відрахувань орендованих основних засобів, зараховуються до складу майна цілісного майнового комплексу, що обліковуються на рахунку 10 у кореспонденції з субрахунком 425, на якому обліковуються орендовані цілісні майнові комплекси.
Відповідно до п. 14 П(С)БО 7 первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізацією, модифікацією, добудовою, дообладнанням, реконструкцією тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об'єкта. Залишкова вартість основних засобів зменшується у зв'язку з частковою ліквідацією об'єкта основних засобів.
Витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта в робочому стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, включаються до складу витрат.
Відповідно до Інструкції №291 та наказу Мінфіну від 29.11.2000 р. №302 «Про Примітки до річної фінансової звітності», порядок обліку поліпшень основних засобів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) поширюється на орендовані основні засоби, які обліковуються на субрахунку обліку орендованих основних засобів.
Зазначені витрати відображаються за ДТ рахунку 10 та КТ субрахунку 425, якщо вони здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, або КТ рахунку 15, якщо здійснені за рахунок власних коштів орендаря.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись