• Посилання скопійовано

Операцій з оренди держмайна: відображення в бухобліку

Як у бухобліку юрособи (платника ЄП та ПДВ) відображаються операції приймання на баланс орендованого держмайна, нарахування та використання амортизаційних відрахувань, повернення з оренди майна та невикористаних амортизаційних відрахувань?

Операції, пов’язані з орендою держмайна було розглянуто у таких матеріалах:

Порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством, є однією з істотних умов договору оренди, встановлених ч. 1 ст. 10 Закону «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 р. №2269-XII.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2269 орендоване майно (крім таких видів нерухомого майна, як приміщення, частини будівель, споруд, а також іншого окремого індивідуально визначеного майна) включається до балансу орендаря із зазначенням, що це майно є орендованим.

Пунктом 2 ст. 23 Закону №2269 встановлено: «орендарю належить право власності на виготовлену продукцію, у т. ч. у незавершеному виробництві, та дохід (прибуток), отриманий від орендованого майна, амортизаційні відрахування на майно, що є власністю орендаря, а також на набуте орендарем відповідно до законодавства інше майно».

При цьому п. 3 ст. 23 Закону №2269 встановлено, що амортизаційні відрахування на основні фонди і нематеріальні активи у складі орендованих цілісних майнових комплексів підприємств, їхніх структурних підрозділів нараховує та залишає у своєму розпорядженні орендар.

Порядок відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств затверджено наказом Мінфіну від 16.12.1993 р. №109, який на сьогодні є чинним.

Мінфін у листі від 11.06.2007 р. №31-34000-10-10/11925 повідомляє, що амортизаційні відрахування на орендовані цілісні майнові комплекси підприємств нараховує орендар на загальних засадах і відображає за КТ рахунку 13 та ДТ рахунку 83 та/або ДТ рахунків 23, 91, 92, 93.

Порядок нарахування амортизації регулюється П(С)БО 7, а формування виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) визначається П(С)БО 16. Відповідно до цих положень при включенні амортизації до витрат операційної діяльності визначальним чинником є участь основних засобів, на які нараховується амортизація, у процесі виробництва або наданні послуг, а не форма власності.

Облік нарахування та використання амортизаційних відрахувань здійснюється на позабалансовому однойменному рахунку 09. Аналітичний облік амортизаційних відрахувань нарахованих на власні та орендовані основі засоби ведеться окремо.

Основні засоби, придбані (побудовані) за рахунок амортизаційних відрахувань орендованих основних засобів, зараховуються до складу майна цілісного майнового комплексу, що обліковуються на рахунку 10 у кореспонденції з субрахунком 425, на якому обліковуються орендовані цілісні майнові комплекси.

Відповідно до п. 14 П(С)БО 7 первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізацією, модифікацією, добудовою, дообладнанням, реконструкцією тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об'єкта. Залишкова вартість основних засобів зменшується у зв'язку з частковою ліквідацією об'єкта основних засобів.

Витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта в робочому стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, включаються до складу витрат.

Відповідно до Інструкції №291 та наказу Мінфіну від 29.11.2000 р. №302 «Про Примітки до річної фінансової звітності», порядок обліку поліпшень основних засобів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) поширюється на орендовані основні засоби, які обліковуються на субрахунку обліку орендованих основних засобів.

Зазначені витрати відображаються за ДТ рахунку 10 та КТ субрахунку 425, якщо вони здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, або КТ рахунку 15, якщо здійснені за рахунок власних коштів орендаря.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04199
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528