• Посилання скопійовано

Виконання квоти на працевлаштування осіб передпенсійного віку

Як бути з новою вимогою працевлаштування осіб передпенсійного віку, якщо немає відкритих вакансій: потрібно звільняти працівників чи обов’язково розширювати штат?

Щодо  квоти на працевлаштування осіб передпенсійного віку

Такі особи й раніше мали додаткові державні гарантії в працевлаштуванні. Вони входили до категорії тих осіб, на працевлаштування яких встановлено квоту (ст. 14 Закону №5067).

Але наразі квота є такою:  підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб у розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік. 

З 01.01.2018 р. до неї додано нову норму: для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років, підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб встановлюється квота у розмірі не менше однієї особи у середньообліковій чисельності штатних працівників.

 

Щодо того, чи потрібно звільняти працівника, щоб прийняти особу передпенсійного віку

Вважаємо, що такого робити не можна, оскільки немає законних підстав для звільнення працівника, який уже працевлаштований для того, щоб виконати квоту встановлену у ст. 14 Закону №5067.  Але таку ситуацію слід було передбачити заздалегідь, тобто двадцятий працівник мав би бути особою передпенсійного віку.

Для того, щоб уникнути порушення норм чинного законодавства та виконати квоту, рекомендуємо прийняти на роботу працівника передпенсійного віку.

 

Щодо відповідальності за невиконання квоти

Такого в чинному законодавстві теж не зазначається, оскільки, як і раніше, за ст. 53 Закону №5067, каратимуть роботодавців не за невиконання цієї квоти, а за необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб.

Роботодавці самостійно розраховують квоту з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах і належать до таких, що неконкурентоспроможні на ринку праці (крім інвалідів), та забезпечують їх працевлаштування самостійно.

Але також роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування цієї категорії громадян до державної служби зайнятості. Для цього вони подають звіт за формою №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)". А центр зайнятості знаходить кандидатів за зазначеними вакансіями та спрямовує до потенційних роботодавців. 

Як раніше повідомляло Мінсоцполітики на корінці направлення на працевлаштування, яке центр зайнятості видає безробітному для відвідування ним роботодавця, графу "Відповідь про прийняте рішення" (щодо працевлаштування) заповнює роботодавець, а шукач роботи повертає корінець направлення до центру зайнятості.  При цьому роботодавець ставить відмітку (або наводить пояснення - і воно має бути обґрунтованим!) біля належної причини відмови у працевлаштуванні. 

Якщо цього не зробити, ось тоді до роботодавця застосовуватиметься штраф за відмову у працевлаштуванні особи передпенсійного віку. Нагадуємо, що  штраф за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти дорівнюватиме двократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. Тобто, у 2017 році цей штраф становитиме 3200 х 2 = 6400 грн, але у наступному році, відповідно, зросте. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.20259
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.20255
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202519
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025285
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202536