• Посилання скопійовано

Яка дебіторська та кредиторська заборгованість підлягає дисконтуванню

Підприємство має як дебіторську, так і кредиторську заборгованість (в тому числі і прострочену) за позиками та за реалізованими товарами. Яка заборгованість підлягає дисконтуванню? Як дисконтування відображається в обліку та який механізм його розрахунку?

Дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (понад 1 рік): як дебіторська, так і кредиторська, а не тільки та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків. За п. 12 П(С)БО 11 поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення, тобто не дисконтованою вартістю (див. додатково п. 4 П(С)БО 11). Також за п. 6 П(С)БО 10 поточна дебіторська заборгованість за товари/послуги оцінюється не за теперішньою вартістю, а за первісною вартістю (тобто без дисконтування).

Поточні зобов'язання - зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Поточна дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Також, зверніть увагу, що від того, що поточна заборгованість стала простроченою, вона не стала довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно (детально питання дисконтування простроченої та пролонгованої заборгованості ми розглядали тут).

Відповідно до зазначеного вище та умов запитання не підлягає дисконтуванню:

  • надана 20.01.2018 р. працівнику підприємства безпроцентна поворотна фіндопомога в сумі 200 тис. грн терміном на один рік, та станом на 21.02.2020 р. не повернена (прострочена поточна дебіторська заборгованість).
  • дебіторська заборгованість від реалізації у лютому 2018 р. товару іншому підприємству в сумі 50 тис. грн. Термін оплати за цим договором - 3 місяці з дати отримання товару, однак на 21.02.2020 р. заборгованість не погашена (прострочена поточна дебіторська заборгованість).
  • заборгованість підприємства щодо придбаних у травні 2014 року товарів на суму 50 тис. грн, за якою в квітні 2017 р. підписали Договір переуступки боргу з терміном оплатити до квітня 2019 року і станом на 21.02.2020 р. не оплачено (прострочена поточна дебіторська заборгованість).

Своєю чергою, дисконтуванню підлягає наступна заборгованість:

  • надана 15.05.2015 р. працівнику підприємства безпроцентна поворотна фіндопомогу в сумі 300 тис. грн терміном на 8 років і станом на 21.02.2020 р. не повернена (довгострокова заборгованість);
  • надана 05.03.2015 р. іншому підприємству (загальна система оподаткування) безпроцентна поворотна фіндопомога в сумі 400 тис. грн терміном на 10 років і станом на 21.02.2020 р. не повернена (довгострокова заборгованість);
  • заборгованість підприємства щодо придбаного в січні 2014 р. товару у нерезидента на суму 60 тис. дол, за якою в грудні 2017 р. підписано додаткову угоду про продовження терміну платежу до січня 2025 р. І яка станом на 21.02.2020 р. не погашена (довгострокова заборгованість).

 

Відображення в обліку

У випадках, коли підприємство є дебітором і має довгострокову заборгованість, визнається дохід (Кт 733) у вигляді дисконту – це різниця між номінальною вартістю грошей та продисконтованою (теперішньою), адже зараз гроші вартують більше, ніж буде у майбутньому, коли їх слід буде віддавати.

У тих же ситуаціях, коли підприємство виступає кредитором, воно навпаки визначає витрати (Дт 952), адже отримає кошти, які в майбутньому не матимуть такої вартості як зараз.

Поступово протягом строку погашення визнаний дисконт знівелюється нарахованими витратами у дебітора (Дт 952 Кт 55), та доходами у кредитора (Дт 183 Кт 733).

 

Механізм розрахунку дисконту

Детально порядок розрахунку дисконту з прикладами ми розглядали тут.

Зокрема, операція дисконтування при одноразовому платежі наприкінці строку зводиться до формули:

PV = FV / (1 + i)n, де:

PV – вартість коштів з урахуванням дисконту,

FV – сума заборгованості, яка підлягає поверненню,

i – ставка дисконтування. Ставка дисконту базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. Тобто цю ставку підприємство вираховує самостійно, базуючись на ринкові ставки за аналогічними позиками на дату отримання/надання такої позики. Детальніше про визначення ставки ми писали тут,

n - кількість періодів, до погашення заборгованості.

Зверніть увагу, що відповідно до обраного періоду (день, місяць, квартал або рік) використовується і відповідна процентна ставка (ставка дисконту) – річна, квартальна, місячна або денна.

Дисконт – це різниця між майбутньою та теперішньою вартістю грошового зобов’язання (грошей).

Своєю чергою, сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з нарахуванням відсотка (доходу  від  фінансових інвестицій), що підлягає отриманню, та відображається у складі інших фінансових доходів або інших фінансових витрат з одночасним збільшенням або зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій відповідно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384