Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Яка дебіторська та кредиторська заборгованість підлягає дисконтуванню

Підприємство має як дебіторську, так і кредиторську заборгованість (в тому числі і прострочену) за позиками та за реалізованими товарами. Яка заборгованість підлягає дисконтуванню? Як дисконтування відображається в обліку та який механізм його розрахунку?

Дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (понад 1 рік): як дебіторська, так і кредиторська, а не тільки та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків. За п. 12 П(С)БО 11 поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення, тобто не дисконтованою вартістю (див. додатково п. 4 П(С)БО 11). Також за п. 6 П(С)БО 10 поточна дебіторська заборгованість за товари/послуги оцінюється не за теперішньою вартістю, а за первісною вартістю (тобто без дисконтування).

Поточні зобов'язання - зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Поточна дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Також, зверніть увагу, що від того, що поточна заборгованість стала простроченою, вона не стала довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно (детально питання дисконтування простроченої та пролонгованої заборгованості ми розглядали тут).

Відповідно до зазначеного вище та умов запитання не підлягає дисконтуванню:

  • надана 20.01.2018 р. працівнику підприємства безпроцентна поворотна фіндопомога в сумі 200 тис. грн терміном на один рік, та станом на 21.02.2020 р. не повернена (прострочена поточна дебіторська заборгованість).
  • дебіторська заборгованість від реалізації у лютому 2018 р. товару іншому підприємству в сумі 50 тис. грн. Термін оплати за цим договором - 3 місяці з дати отримання товару, однак на 21.02.2020 р. заборгованість не погашена (прострочена поточна дебіторська заборгованість).
  • заборгованість підприємства щодо придбаних у травні 2014 року товарів на суму 50 тис. грн, за якою в квітні 2017 р. підписали Договір переуступки боргу з терміном оплатити до квітня 2019 року і станом на 21.02.2020 р. не оплачено (прострочена поточна дебіторська заборгованість).

Своєю чергою, дисконтуванню підлягає наступна заборгованість:

  • надана 15.05.2015 р. працівнику підприємства безпроцентна поворотна фіндопомогу в сумі 300 тис. грн терміном на 8 років і станом на 21.02.2020 р. не повернена (довгострокова заборгованість);
  • надана 05.03.2015 р. іншому підприємству (загальна система оподаткування) безпроцентна поворотна фіндопомога в сумі 400 тис. грн терміном на 10 років і станом на 21.02.2020 р. не повернена (довгострокова заборгованість);
  • заборгованість підприємства щодо придбаного в січні 2014 р. товару у нерезидента на суму 60 тис. дол, за якою в грудні 2017 р. підписано додаткову угоду про продовження терміну платежу до січня 2025 р. І яка станом на 21.02.2020 р. не погашена (довгострокова заборгованість).

 

Відображення в обліку

У випадках, коли підприємство є дебітором і має довгострокову заборгованість, визнається дохід (Кт 733) у вигляді дисконту – це різниця між номінальною вартістю грошей та продисконтованою (теперішньою), адже зараз гроші вартують більше, ніж буде у майбутньому, коли їх слід буде віддавати.

У тих же ситуаціях, коли підприємство виступає кредитором, воно навпаки визначає витрати (Дт 952), адже отримає кошти, які в майбутньому не матимуть такої вартості як зараз.

Поступово протягом строку погашення визнаний дисконт знівелюється нарахованими витратами у дебітора (Дт 952 Кт 55), та доходами у кредитора (Дт 183 Кт 733).

 

Механізм розрахунку дисконту

Детально порядок розрахунку дисконту з прикладами ми розглядали тут.

Зокрема, операція дисконтування при одноразовому платежі наприкінці строку зводиться до формули:

PV = FV / (1 + i)n, де:

PV – вартість коштів з урахуванням дисконту,

FV – сума заборгованості, яка підлягає поверненню,

i – ставка дисконтування. Ставка дисконту базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. Тобто цю ставку підприємство вираховує самостійно, базуючись на ринкові ставки за аналогічними позиками на дату отримання/надання такої позики. Детальніше про визначення ставки ми писали тут,

n - кількість періодів, до погашення заборгованості.

Зверніть увагу, що відповідно до обраного періоду (день, місяць, квартал або рік) використовується і відповідна процентна ставка (ставка дисконту) – річна, квартальна, місячна або денна.

Дисконт – це різниця між майбутньою та теперішньою вартістю грошового зобов’язання (грошей).

Своєю чергою, сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з нарахуванням відсотка (доходу  від  фінансових інвестицій), що підлягає отриманню, та відображається у складі інших фінансових доходів або інших фінансових витрат з одночасним збільшенням або зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій відповідно.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , Облік , Дисконтування

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі