• Посилання скопійовано

Як визначити ставку дисконтування за процентною позикою?

Підприємство отримало валютну позику на 5 років під 11% річних в євро та доларах. Як визначити ставку дисконтування?

Чи потрібно дисконтувати відсоткову позику?

Згідно з умовами запитання, підприємство отримало позику від нерезидента строком на 5 років. Відповідно, така заборгованість є довгостроковою і потребує дисконтування.

При цьому, варто зважати на ту умову, що за позикою нараховуються відсотки. Тому, якщо відсотки за позикою відповідають ринковому проценту, то дисконтування немає, адже не виникає дисконт. Теперішня вартість зобов’язання і так, по суті, дорівнюватиме номіналу (тобто дисконт у цьому випадку дорівнює нулю).

Проте, якщо ставка відсотків за позикою відрізняється від ринкової (не важливо в яку сторону), дисконтування все ж таки слід проводити.

 

Як визначити ставку дисконту?

Згідно з П(С)БО 28, ставка дисконту базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами.

За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Тобто при визначені ставки дисконту підприємство повинно зважати на аналогічні свої операції, а за їх відсутності необхідно визначити, під яку відсоткову ставку банки давали б кредит в країні нерезидента у аналогічних умовах. Вибір методів визначення ставки дисконту не обмежений, проте він повинен бути яким-небудь чином підтверджений (роздруківка ставок кредиту у країні нерезидента на дату отримання позики, прінт-скріни). Як варіант можна використовувати інформацію, що зазначена на фінансових площадках. На сам кінець можна скористатися й українськими ставками за кредитами, які видаються у євро та доларах.

Тож визначення ставки дисконтування цілком знаходиться в руках платника податку. Обрану ставку та розрахунки теперішньої вартості слід оформити в бухдовідці, а до неї прикріпити інформацію щодо ринкової ставки.

Своєю чергою, податківці у листі від 18.06.2018 р. №18311/7/99-99-14-03-03-17 під ставкою дисконтування зазначають середню річну облікову ставку рефінансування НБУ. Втім, відмітимо, що це не обов’язково має бути облікова ставка НБУ. Підприємство самостійно визначає ставку дисконтування, грунтуючись на даних ринку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Горбовцов Станіслав

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • За якою ціною можна продати замортизований ОЗ?
    У 2021 році ТОВ1 уклало попередній договір на придбання основного засобу у ТОВ2 вартістю 2 млн. грн. Було сплачено аванс - 1 млн. грн. ТОВ2 придбало ОЗ в кредит і протягом періоду з грудня 2021 р. по січень 2026 р. надавало його в оренду ТОВ1. Станом на 01.02.2026 року даний ОЗ повністю замортизований. Чи може ТОВ2 продати зараз даний ОЗ ТОВ1 за ціною, меншою, ніж 2 млн. грн? Як відобразити в обліку дану операцію? Які наслідки з ПДВ для обох підприємств?
    Сьогодні 13:0536
  • Облік капітального ремонту орендованого приміщення
    На якому бухгалтерському рахунку слід відображати витрати на капітальний ремонт орендованого об'єкта нерухомості? Який порядок формування та амортизації субрахунку 117 «Створення необоротних активів» у контексті поліпшення орендованого майна?
    11.02.202625
  • Окремі аспекти бухгалтерського обліку об’єднання будівель і споруд в єдиний комплекс виробничих споруд
    Чи має право підприємство в бухгалтерському обліку припинити визнання окремих об’єктів основних засобів (будівель і споруд), що раніше обліковувалися та амортизувалися окремо, та сформувати один новий об’єкт основних засобів - «Комплекс виробничих споруд», шляхом сумування їх первісної вартості, додавання витрат на проєктні та реєстраційні послуги та з урахуванням раніше нарахованої амортизації?
    11.02.202642
  • Гарантійний ремонт із використанням власних запчастин: бухоблік і податкові наслідки
    Підприємство (не виробник) продало двигуни покупцеві. Коли один із них зламався продавець здійснив гарантійний ремонт із використанням власних запчастин. Компенсацію за гарантійний ремонт підприємство продавець не отримує. 1. Як відобразити в обліку витрати на проведення цього ремонту? 2. Чи потрібно нараховувати резерв на гарантійні ремонти? 3. Якими документами оформлюється проведення даного ремонту? 4. Які виникають податкові наслідки з ПДВ і податку на прибуток (підприємство продавець - високодохідник)?
    10.02.202628
  • Порядок формування додаткового капіталу в статуті ТОВ
    Як коректно сформулювати положення статуту щодо формування додаткового капіталу товариства (зокрема, за рахунок додаткових вкладів учасників без збільшення статутного капіталу)? Чи доцільно виділяти це в окремий розділ або включити як пункт до розділу «Статутний капітал та майно товариства» для забезпечення юридичної відповідності нормам Закону про ТОВ?
    09.02.202637