• Посилання скопійовано

Чи можна оприбуткувати нерухомість без документів?

Підприємство придбало майновий комплекс будівель та споруд. При проведенні інвентаризації на території було виявлено цех, документи на який відсутні. Чи можна оприбуткувати таку нерухомість? За якою вартістю відображати оприбуткування?

Згідно з ч. 1 ст. 655 ЦКУ за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) та сплатити за нього певну грошову суму.

Майном, як особливим об'єктом, вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ч. 1 ст. 190 ЦКУ). Тоді як річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦКУ).

Майном є як земля, так й приміщення та обладнання, що знаходиться на території землі/у приміщенні.

Отже, для вирішення того, як оприбутковувати зазначену у запитані нерухомість, необхідно визначити, чи перейшло за договором право власності на цех, чи ні:

1) якщо, згідно з договором, до покупця перейшло право лише на певні зазначені об’єкти нерухомості й, відповідно, документально право власності на цех не перейшло.

У такому випадку, згідно з ст. 335 ЦКУ, така нерухомість визнається безхазяйною. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює держреєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона, за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Отже, права у покупця на таку будівлю не буде і, відповідно, він не може відображати її у своєму балансі;

2) якщо цех є частиною комплексу, який, згідно з договором, повністю перейшов у власність покупця, то первісна вартість окремих об'єктів основних засобів, зобов'язання за які визначені загальною сумою, визначається розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об'єкта основних засобів.

Водночас, справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19).

До моменту введення в експлуатацію як приміщення (рахунок 103), так й обладнання (рахунок 104) підприємство не нараховує амортизацію (п. 23 П(С)БО 7).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»