Згідно з пп. 153.1.4 п. 153.1 ст. 153 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) у разі придбання іноземної валюти до складу відповідно витрат або доходів звітного періоду включається позитивна або від'ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, та курсом, за яким визначається балансова вартістьтакої валюти.
...
Термін «балансова вартість іноземної валюти» для цілей цього підпункту означає вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату звітного балансу.
З буквального прочитання норм ПКУ випливає, що підприємство зможе включити до складу доходів або витрат позитивну або від'ємну різниця між курсом НБУ та курсом МВР при купівлі валюти лише за умови, що придбана валюта буде на залишку на кінець звітного періоду (на дату балансу). При цьому різниця буде визначатись між курсом НБУ на дату балансу (а не на дату придбання валюти) та курсом МВР на дату придбання валюти.Якщо ж придбана валюта буде списана з поточного рахунку до дати звітного балансу, то різниця між курсом НБУ на дату балансу та МВР при купівлі валюти, не буде відображатись у податковому обліку.
Аналогічна позиція висловлена і ДПС в Єдиній базі податкових знань: «Отже, якщо платник податку для здійснення розрахунків з нерезидентом придбавав іноземну валюту та до кінця звітного періоду (до дати звітного балансу) така валюта обліковується на його рахунках, то до витрат або доходів повинна бути включена від’ємна або позитивна різниця між курсами іноземної валюти до гривні на дату придбання та на дату звітного балансу».
Доповнимо умову прикладу курсом НБУ на дату балансу — 8,1 грн./$ та курсом НБУ на дату вибуття (списання) іноземної валюти — 8,3 грн./$. За умовами прикладу, операція з придбання валюти буде відображена наступним чином:
1. Придбана іноземна валюта рахується на залишку на дату балансу
Позитивна різниця між курсом НБУ на дату балансу та курсом МВР на дату придбання іноземної валюти складає +0,1 (8,1 — 8,0). До складу доходу включається 100 грн. (1000*0,1).
Крім цього, на підставі пп. 153.1.3 п. 153.1 ст. 153 ПКУ підприємство має право на дату балансу визначити курсову різницю на залишок іноземної валюти:
а) іноземна валюта зарахована на баланс за курсом 8,5 грн./$. Від'ємна курсова різниця (включається до складу витрат) на залишок іноземної валюти складе 400 грн. ((8,1 — 8,5)*1000).
б) іноземна валюта зарахована на баланс за курсом 7,5 грн./$.Позитивна курсова різниця (включається до складу доходу) на залишок іноземної валюти складе 600 грн. ((8,1-7,5)*1000).
2. Придбана іноземна валюта списана з поточного рахунку до дати балансу
Якщо придбана іноземна валюта списана з поточного рахунку до дати балансу, то у даному випадку немає підстав визначати різницю між курсом МВР та курсом НБУ на дату балансу, оскільки на цю дату не формується балансова вартість іноземної валюти.
Однак, знову ж таки на підставі пп. 153.1.3 п. 153.1 ст. 153 ПКУ підприємство має право на дату вибуття (списання) іноземної валюти визначити курсову різницю за такою іноземною валютою:
а) іноземна валюта зарахована на баланс за курсом 8,5 грн./$.Від'ємна курсова різниця (включається до складу витрат) на дату вибуття іноземної валюти складе 200 грн. ((8,3 - 8,5)*1000).
б) іноземна валюта зарахована на баланс за курсом 7,5 грн./$. Позитивна курсова різниця (включається до складу доходу) на дату вибуття іноземної валюти складе 800 грн. ((8,3 - 7,5)*1000).
Галина Шулак
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити