Фінансова звітність
Виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
Це, в свою чергу, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (пп. 4-5 НП(С)БО 6).
Загалом, алгоритм виправлення помилки у бухобліку та фінзвітності такий:
1) складаємо бухдовідку датою виправлення помилки. Відповідно до наведених умов, це буде перше півріччя 2025 року. Коригуємо залишки Дт 14 – Кт 44;
2) складаємо баланс зі зміненими даними графи 3 (показники на початок 2025 р.);
3) виправляємо декларацію з податку на прибуток за загальними правилами.
Рішення про подання повторної фінзвітностіпідприємство приймає самостійно. Подавати уточнену фінансову звітність на заміну раніше поданої фінансової звітності підприємства можуть (не зобов’язані!) за результатами самостійно виявлених помилок. Подають і оприлюднюють уточнену фінансову звітність у такому самому порядку, як і фінансову звітність, що уточнюється.
Декларація з податку на прибуток
Строки давності для виправлення помилок в декларації з податку на прибуток – 1095 днів за останнім днем граничного строку подання декларації та 2555 днів – у разі проведення перевірки відповідно до ст. 39 ПКУ застосування вимог пп.141.4 ПКУ. У цьому випадку діє строк давності 1095 днів і він сплив для певних періодів. Нагадаємо, що строк давності зупинявся на період з 18 березня 2020 року до 31 липня 2023 року (включно) – про це ми писали тут.
Тому ТОВ-материнській компанії потрібно перевірити чи були уточнюючі декларації за періоди 2013-2019 рр. Якщо ні, то відповідно за період 2013-2019 рр. подавати уточнюючій декларації вже не можна.
Виправлення минулих періодів, які потрапили в період 1095 днів, проводиться через подання додатку ВП або уточнюючої декларації з податку на прибуток.
Уточнююча декларація з податку на прибуток
Підприємству потрібно подати уточнюючу декларацію за кожен період - по чотири уточнюючі кожного року. При заповненні уточнюючої декларації рядки з правильними данимизалишаємо без змін, а там де були неправильні дані– виправляємо на правильні. У разі подання платником податку уточнюючої декларації потрібно врахувати, що:
- до такої декларації мають бути подані усі додатки, навіть, якщо в них не було помилок – див. нашу новину тут;
- уточнюючу декларацію можна подати в будь-який час, тобто вона не прив’язана до строків подання звітної декларації;
- недоплату потрібно сплатити до дати поданняуточнюючої декларації;
- після подання уточнюючої декларації поновлюються строки давності.
Зауважимо, самоштраф при поданні уточнюючої декларації становить 3%, а не 5%, як при поданні додатку ВП (але пам’ятаємо про тимчасове звільнення від самоштрафів під час війни).
Додаток ВП
Додатком ВП до декларації з податку на прибуток можна відкоригувати тільки один період і подавати його слід у складі поточної декларації.
Як і при поданні уточнюючої декларації, в додатку ВП заповнюються правильні дані, проте без додатків – про це див. нашу новину тут.
Звертаємо увагу, якщо підприємство не застосовує різниці і відповідно повідомило про ДПС поставивши позначку в декларації, то об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 ПКУ, пп. 140.5.16 ПКУ).
Тобто при заповненні додатку РІ платник не може скористатися коригуванням за пп.140.4.1 ПКУ.
Висновки:
1. Виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. При цьому, підприємство самостійно вирішує чи уточнювати фінансову звітність;
2. Уточнити декларацію з податку на прибуток ТОВ зможе лише в межах 1095 днів, подавши уточнюючі декларації або заповнивши додаток ВП, у складі поточної декларації;
3. ТОВ не застосовує різниці і відповідно не коригує фінансовий результат відповідно до пп. 140.4.1 ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити