• Посилання скопійовано

Штраф через затримку завантаження товару: наслідки з податку на прибуток

Юрособа – платник податку на прибуток займається наданням експедиційних послуг. Перевізник виставив юрособі рахунок на перевезення вантажу і претензію за затримку завантаження на суму 10 000,00 грн. Своєю чергою, юрособа «дзеркально» перевиставила цю претензію замовнику на 10 000,00 грн. Як враховуються такі операції при обчисленні податку на прибуток?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Сума за претензією перевізника по суті є штрафною санкцією за невиконання тих чи інших зобов’язань згідно з умовами договору (у наведеній ситуації – це затримка із завантаженням вантажу).

В бухгалтерському обліку визнані претензії відображаються у складі витрат. Адже, як зазначено у п. 5 та 6 П(С)БО 16, витративідображаються в одночасно зі зменшенням активівабо збільшенням зобов'язань. Сплата коштів по претензії перевізника є зменшенням активів.

Отже в бухобліку юрособи визнана претензія на суму 10 000 грн відображається проводкою: Дт 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки»  - Кт 631 (685).

Далі такий самий розмір штрафу «перевиставляється» замовникові. Відповідно у юрособи вже виникає дохід. Адже згідно із п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

В бухобліку такий дохід відображається проводкою: Дт 374 «Розрахунки за претензіями» - Кт 715 «Одержані штрафи, пені неустойки».

Отже якби підприємство не застосовувало податкових різниць, то на розмір податку на прибуток вище наведена операція не вплинула б, адже витрати «перекриваються» доходами.

Але, якщо підприємство податкові різниці застосовує, то слід звернути увагу на різницю, передбачену пп. 140.5.11 ПКУ. Згідно з цією нормою фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, які не є платникамиподатку на прибуток (крім фізосіб), та платниківподатку на прибуток, діяльність якихоподатковується за ставкою 0%.

Отже, сума в 10000 грн «зніматиметься» з витрат при обчисленні податку на прибуток тільки в разі, якщо певізник (на користь якого буде сплачена така сума) є платником єдиного податку або ж користується пільгами з податку на прибуток.

Висновок: Юрособа має застосовувати податкову різницю згідно із пп. 140.5.11 ПКУ, якщо штрафна санкція сплачується на користь платника єдиного податку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Іваненко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»