• Посилання скопійовано

Як врахувати переплату з податку на прибуток та збитки минулих років при переході з ЄП (5%) на загальну систему?

У підприємства є переплата з податку на прибуток і великі збитки минулих періодів. Чи можна врахувати переплату та збитки при переході з ЄП (5%) на загальну систему?

Переплата з податку на прибуток

Кошти, які обліковуються як переплата в інтегрованій картці платника нікуди не зникають при переході з загальної системи оподаткування на спрощену систему і назад. Доки підприємство перебуває на спрощеній системі переплата просто «висить» без руху, оскільки зобов'язання з податку на прибуток не нараховується.

Коли підприємство повернеться на загальну систему і подасть першу декларацію з податку на прибуток із позитивним значенням (до сплати), податкова автоматично спише суму податку за рахунок наявної переплати.

Проте потрібно пам’ятати про термін 1095 днів. Підрозділ, що здійснює облік платежів, на підставі рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов’язки, про списання підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, списує відповідну суму (п. 8 підрозд. 2 розд. ІІI Порядку №5).

Тому якщо ТОВ не подасть заяву на повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення таких сум або ж не повернеться на загальну систему оподаткування і не відновить сплачу, то такі кошти будуть списані автоматично.

 

Чи враховуються збитки минулих періодів?

На жаль, ні. 

Наразі маємо таке роз’яснення в ЗІР, категорія 102.10: «Чи може платник податку на прибуток, який перейшов зі спрощеної системи оподаткування, зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування, що обліковувалось у нього до переходу на спрощену систему оподаткування?»

«Платник податку на прибуток, який перейшов зі спрощеної системи оподаткування, сплачує податок на прибуток на підставі Декларації за річний податковий (звітний) період (як новостворений), який для нього починається з дати переходу на загальну систему та закінчується 31 грудня такого року, та визначає об’єкт оподаткування податком на прибуток на підставі фінансового результату, відображеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності за такий звітний період. Тому, такий платник податку на прибуток, який перейшов зі спрощеної системи оподаткування, не може зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування, що обліковувалось у нього в Декларації до переходу на спрощену систему оподаткування».

Висновки:

  • Переплату з податку на прибуток можна використати після повернення на загальну систему в межах терміну 1095 днів;
  • Збитки, отримані до переходу на ЄП, не можна врахувати після повернення на загальну систему. Платник, який перейшов зі спрощеної системи на загальну, визначає об’єкт оподаткування на підставі фінансового результату за річний період після переходу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Курсові різниці при міжбанківських переказах валюти у резидентів Дія Сіті (аудіоверсія)
    Чи виникають курсові різниці при перерахуванні іноземної валюти між власними рахунками ТОВ - резидента Дія Сіті, який є платником податку на прибуток на особливих умовах (податку на виведений капітал, якщо зарахування коштів в іншому банку відбувається в один день або з розбіжністю у 2–3 дні? Чи включаються такі курсові різниці до об'єкта оподаткування або доходу резидента Дія Сіті?
    11.06.202617
  • Оподаткування гранту на обладнання: податок на прибуток та ПДВ (аудіоверсія)
    Наше підприємство (платник податку на прибуток на загальних підставах та ПДВ) отримало від міжнародного благодійного фонду цільовий грант на придбання виробничого обладнання. Чи виникають у нас податкові різниці з податку на прибуток? Чи оподатковується ПДВ саме надходження цих грошей на рахунок та чи маємо ми право на податковий кредит під час купівлі обладнання за рахунок цього гранту?
    09.06.202630
  • МПЗ у 2025 році для платника ЄП 4 групи: чи зменшують його ПДФО і ВЗ з дивідендів? (аудіоверсія)
    Юрособа — платник єдиного податку 4-ї групи у 2024 році виплатила учаснику-фізичній особі дивіденди за рахунок нерозподіленого прибутку минулих років та сплатила з них ПДФО і військовий збір. Чи можна ці суми врахувати для зменшення мінімального податкового зобов’язання за 2024 рік у декларації платника єдиного податку 4-ї групи на 2025 рік, і чи залежить це від трудових відносин з отримувачем дивідендів?
    08.06.202624
  • Податок на прибуток більший за ПДВ у 2026 році: аналіз причин і підготовка відповіді ДПС (аудіоверсія)
    Підприємство отримало запит ГУ ДПС щодо причин перевищення у 2025 році сум податку на прибуток над сумами ПДВ. У І кварталі 2025 року реалізовано техніку, за яку передоплату отримано у IV кварталі 2024 року, тому ПДВ виникло за першою подією раніше, ніж дохід. Підприємство також імпортує сільськогосподарську техніку та запчастини. На які аспекти фінансово-господарського аналізу слід додатково зважати при підготовці відповіді?
    05.06.202653
  • Дивіденди учасникам ТОВ у 2026 році: строки виплати, податки та обмеження (аудіоверсія)
    Учасники ТОВ - фізичні особи прийняли рішення про виплату дивідендів. Необхідно визначити, чи існують обмеження щодо суми та строків їх виплати, який порядок нарахування і сплати ПДФО та військового збору, а також чи можна нарахувати дивіденди зараз, а виплачувати їх частинами протягом 5 років. Окремо потребує уточнення момент сплати податків у такій ситуації
    05.06.2026857