• Посилання скопійовано

Коригування доходів і витрат відображається у періоді, в якому суд визнав договір недійсним

Підприємство сплачує авансові внески і подає декларацію за підсумками року. Чи слід робити перерахунок доходів і витрат в разі визнання судом договору на купівлю товару недійсним (у червні 2013 р.)? Цей товар було продано підприємством у травні 2013 р., і договір на його продаж недійсним не визнавався. Якщо таке коригування було необхідне, то які можуть бути наслідки його несвоєчасного здійснення?

Згідно з абзацом третім п. 140.2 ПКУ, у разі визнання судом правочину недійсним, перерахунок доходів і витрат (балансової вартості основних засобів) проводиться у звітному періоді (періодах), у якому витрати і доходи (балансова вартість основних засобів) за правочином, визнаним недійсним, були враховані сторонами операції.

Виходячи із суті запитання, можна припустити, що в червні 2013 року такий перерахунок не проводився, а з огляду на те що декларація подається підприємством — автором запитання за підсумками року, то і в декларації цей перерахунок не відображався. Тому підприємству потрібно буде провести перерахунок доходів і витрат і відобразити його в декларації з податку на прибуток, яка подаватиметься за підсумками 2013 р.


Відповідно до п. 140.2 ПКУ платник податків — продавець і платник податків — покупець (автор запитання) перераховують доходи або витрати в разі визнання судом правочину фіктивним у звітному періоді, в якому витрати і доходи за цим правочином були відображені в обліку сторін. Оскільки підприємство-покупець подає річну декларацію з податку на прибуток, саме в ній воно й повинно відобразити таке коригування. При цьому підприємство-покупець відображає собівартість проданих товарів у рядку 05.1 «Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)» декларації з податку на прибуток, а також у підсумковому рядку 05 «Витрати операційної діяльності». Коригування таких витрат відображається в рядку 06.4 «Iнші витрати звичайної діяльності та інші операційні витрати», а також у загальній сумі рядка 06 «Iнші витрати» із заповненням додатка IВ, де сума таких витрат зі знаком «-» відображається в рядку 06.4.26 «Перерахунок витрат у разі визнання правочину недійсним».

 

У податковому і в бухгалтерському обліку відобразяться лише результати визнання недійсним договору на купівлю товару (зменшення витрат у частині собівартості проданого товару), а договір на його подальший продаж залишається чинним (принаймні доти, доки в судовому порядку і він не буде визнаний недійсним). Тому підстав для коригування податкових доходів і податкових зобов'язань з ПДВ з продажу такого товару автор запитання не має.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»