• Посилання скопійовано

Перехідні операції резидента Дія. Сіті

ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?

Відповідно до пп. 141.9-1.2.12 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента Дія. Сіті - платника податку на особливих умовах є операції з виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової формі у зв’язку з придбанням майна (робіт, послуг) у платників єдиного податку в сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.15 ПКУ.

Відповідно до пп. 135.2.1.15 ПКУ, база оподаткування резидента Дія. Сіті - платника податку на особливих умовах визначається як сума коштів та/або вартості майна (крім податку на додану вартість, якщо він застосовується), виплачених (переданого) у зв’язку з придбанням майна, робіт, послуг (крім роялті) у платників єдиного податку протягом податкового (звітного) року в розмірі, що перевищує 20 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний (податковий) період. При цьому до витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включаються витрати, пов’язані з операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю.

Резиденти Дія. Сіті - платники податку на особливих умовах, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), у поточному календарному році розрахунок частки вартості майна (робіт, послуг), придбаного (придбаних) у платників єдиного податку, передбаченої абзацом першим цього підпункту, проводять на підставі показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за поточний річний звітний період.

Але для 2024 року згідно з пп. 59 підр. 4 розд. ХХ ПКУ замість 20% витрат застосовується граничний показник 50% витрат.

Про особливості розрахунку такої суми витрат можна почитати в ІПК ДПСУ від 25.09.2024 р. №4594/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК.

Або можна прочитати відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.24): «Показники яких рядків Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) (за формами №№2, 2-м) включаються до витрат резидента Дія. Сіті – платника податку на прибуток на загальних підставах або резидента Дія. Сіті – платника податку на особливих умовах для розрахунку суми перевищення вартості майна, робіт, послуг (крім роялті), придбаного (придбаних) у платників ЄП протягом податкового (звітного) року згідно з пп. 140.5.17 п. 140.5 ст. 140 та пп. 135.2.1.15 пп. 135.2.1 пп. 135.2 ст. 135 ПКУ?».

На наш погляд, мова в даній нормі ПКУ йде про ситуацію, в якій послуги придбавалися вже резидентом Дія. Сіті, який перебуває платником податку на прибуток на особливих умовах. Тобто, послуги мають як придбаватися, так і оплачуватися резидентом Дія. Сіті на особливих умовах. І тільки в цьому разі слід застосовувати норми пп. 141.9-1.2.12 та пп. 135.2.1.15 ПКУ.

Якщо ж резидент Дія. Сіті отримав послуги до переходу на сплату податку на особливих умовах, а оплатив ці послуги вже перебуваючи на особливих умовах, то, на наш погляд, така оплата не підлягає оподаткуванню згідно з пп. 141.9-1.2.12 та пп. 135.2.1.15 ПКУ.

Але зовсім інший висновок наведено в ІПК ДПСУ від 16.04.2024 р. №2073/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК, де розглядається ситуація, схожа до нашої, тільки заборгованість виникла в 2023 році, до переходу на особливі умови оподаткування, а погашення заборгованості відбувається в 2024 році, під час перебування на особливих умовах оподаткування:

«…оскільки кредиторська заборгованість перед контрагентом – платником єдиного податку, що виникла до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидента Дія. Сіті, погашається в січні 2024 року, то така заборгованість включається до бази оподаткування резидента Дія. Сіті в сумі, що перевищує 50 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за 2023 рік».

В будь-якому разі, нормами ПКУ не передбачені особливості оподаткування для ситуації, яку ми розглядаємо. За буквального фіскального розуміння здійснення оплати платникам єдиного податку підлягатиме оподаткуванню в розмірі, що перевищує 50% витрат минулого року.

Для уникнення непорозумінь з податковими органами може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Чи виникають тимчасові податкові різниці за забезпеченнями для відшкодування наступних (майбутніх) витрат?
    ТОВ-високодохідник подає річний баланс, потрібно обчислити ВПА і ВПЗ для нарахування податку на прибуток в бухобліку. Чи забезпечення (резерви) такі як, витрати на аудиторську перевірку, на гарантії, резерв сумнівних боргів, носять тимчасовий характер? Резерви нараховуються кожного року. Чи потрібно нараховувати відстрочені податки в даному випадку?
    20.01.202522
  • Чи можна платити дивіденди частинами?
    Чи можна платити дивіденди не однією сумою, що затверджена протоколом загальних зборів засновників, а частинами протягом строку, вказаному у протоколі? Чи мають кошти для виплати дивідендів акумулюватися на рахунку підприємства протягом року?
    16.01.2025977
  • Розрахунок МПЗ за орендовані протягом року земельні ділянки платником податку на прибуток
    Підприємство-орендар земельних ділянок сільськогосподарського призначення з вересня 2024 року орендує землі. Як правильно розрахувати мінімальне податкове зобов'язання за такими земельними ділянками? За якою нормативною грошовою оцінкою здійснювати розрахунок МПЗ: за НГО на момент укладання договору оренди у вересні 2024 року чи за оновленою НГО? Який коефіцієнт застосовувати при розрахунку? У які строки необхідно сплатити МПЗ та які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату?
    14.01.20253766
  • Передача відремонтованого автомобіля ЗСУ
    Підприємство на загальній системі - платник ПДВ отримало лист від ТЦК про вилучення транспортного засобу для потреб ЗСУ. Залишкова вартість авто 0 грн, авто було в неробочому стані. Зараз зробили капремонт і за актом передали в частину. З балансу авто не зняли, до балансової вартості додали вартість ремонту. Як визначається строк експлуатації авто після капітального ремонту? Як вплине така передача на об’єкт оподаткування податком на прибуток? Чи показувати вилучення авто у формі №20-ОПП?
    10.01.202529
  • Особливості зарахування зустрічних однорідних вимог з нерезидентом
    ТОВ-резидент має борг перед нерезидентом за договором імпорту послуг на території України (ПН складено та зареєстровано). Нерезидент має борг перед ТОВ-резидентом щодо експорту послуг (ПН складено та зареєстровано). Між ТОВ-резидентом та нерезидентом буле проведено взаємозалік: заборгованість ТОВ перед нерезидентом зменшиться, а нерезидента перед ТОВ повністю закриється. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    08.01.202548