• Посилання скопійовано

Чи виникають тимчасові податкові різниці за забезпеченнями для відшкодування наступних (майбутніх) витрат?

ТОВ-високодохідник подає річний баланс, потрібно обчислити ВПА і ВПЗ для нарахування податку на прибуток в бухобліку. Чи забезпечення (резерви) такі як, витрати на аудиторську перевірку, на гарантії, резерв сумнівних боргів, носять тимчасовий характер? Резерви нараховуються кожного року. Чи потрібно нараховувати відстрочені податки в даному випадку?

Постійні податкові різниці— це такі різниці, які ніколи не будуть нівельовані, скільки б часу з дати їх формування не минуло. Постійні податкові різниці не формують ані ВПА, ані ВПЗ, тому й відображати їх в бухобліку не потрібно.

Тимчасові ж податкові різниці – це різниці між оцінкою активу або зобов'язання за даними фінансової звітності та податковою базою цього активу або зобов'язання відповідно (див. п. 5 НП(С)БО 17). Вони виникають тоді, коли бухоблік та податковий вимагають визнавати доходи та витрати в різні звітні періоди. На відміну від постійної, тимчасові податкові різниці з часом нівелюються.

В бухобліку вся сума створеного забезпечення (резерву) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (в т ч. резерв сумнівних боргів, резерву гарантійних зобов’язань) включається у витрати в періоді нарахування. 

А от в ПКУ ситуація трохи інша, якщо ТОВ – «високодохідник»:

 

1. Забезпечення гарантійних зобов’язань

Фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму витрат на створення забезпечення відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати)(див. пп.139.1.1 ПКУ);
  • зменшується на суму використаного забезпечення в періоді використання та суму коригування такого забезпечення (див. пп.139.1.2 ПКУ). 

 

2. Резерв сумнівних боргів

Як і в випадку з забезпеченнями за гарантійними зобов’язаннями фінансовий результат:

  • збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (див. пп. 139.2.1 ПКУ).
  • зменшується на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів та на суму списаної дебіторської заборгованості за рахунок створеного резерву сумнівних боргів.
  • Тобто в декларацію з податку на прибуток потрапить сума саме використаного забезпечення (резерву), а в обліку всі витрати будуть враховані при нарахуванні резерву. У цей момент і виникає різниця. Але з часом весь резерв буде використано і різниця нівелюється. Тому якщо ця різниця виникає, то ВПА/ВПЗ розрахувати потрібно.  

***

Також пропонуємо до уваги:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Чи виникають тимчасові податкові різниці за забезпеченнями для відшкодування наступних (майбутніх) витрат?
    ТОВ-високодохідник подає річний баланс, потрібно обчислити ВПА і ВПЗ для нарахування податку на прибуток в бухобліку. Чи забезпечення (резерви) такі як, витрати на аудиторську перевірку, на гарантії, резерв сумнівних боргів, носять тимчасовий характер? Резерви нараховуються кожного року. Чи потрібно нараховувати відстрочені податки в даному випадку?
    Сьогодні 11:077
  • Чи можна платити дивіденди частинами?
    Чи можна платити дивіденди не однією сумою, що затверджена протоколом загальних зборів засновників, а частинами протягом строку, вказаному у протоколі? Чи мають кошти для виплати дивідендів акумулюватися на рахунку підприємства протягом року?
    16.01.2025809
  • Розрахунок МПЗ за орендовані протягом року земельні ділянки платником податку на прибуток
    Підприємство-орендар земельних ділянок сільськогосподарського призначення з вересня 2024 року орендує землі. Як правильно розрахувати мінімальне податкове зобов'язання за такими земельними ділянками? За якою нормативною грошовою оцінкою здійснювати розрахунок МПЗ: за НГО на момент укладання договору оренди у вересні 2024 року чи за оновленою НГО? Який коефіцієнт застосовувати при розрахунку? У які строки необхідно сплатити МПЗ та які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату?
    14.01.20253436
  • Передача відремонтованого автомобіля ЗСУ
    Підприємство на загальній системі - платник ПДВ отримало лист від ТЦК про вилучення транспортного засобу для потреб ЗСУ. Залишкова вартість авто 0 грн, авто було в неробочому стані. Зараз зробили капремонт і за актом передали в частину. З балансу авто не зняли, до балансової вартості додали вартість ремонту. Як визначається строк експлуатації авто після капітального ремонту? Як вплине така передача на об’єкт оподаткування податком на прибуток? Чи показувати вилучення авто у формі №20-ОПП?
    10.01.202526
  • Особливості зарахування зустрічних однорідних вимог з нерезидентом
    ТОВ-резидент має борг перед нерезидентом за договором імпорту послуг на території України (ПН складено та зареєстровано). Нерезидент має борг перед ТОВ-резидентом щодо експорту послуг (ПН складено та зареєстровано). Між ТОВ-резидентом та нерезидентом буле проведено взаємозалік: заборгованість ТОВ перед нерезидентом зменшиться, а нерезидента перед ТОВ повністю закриється. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    08.01.202548