• Посилання скопійовано

Передача відремонтованого автомобіля ЗСУ

Підприємство на загальній системі - платник ПДВ отримало лист від ТЦК про вилучення транспортного засобу для потреб ЗСУ. Залишкова вартість авто 0 грн, авто було в неробочому стані. Зараз зробили капремонт і за актом передали в частину. З балансу авто не зняли, до балансової вартості додали вартість ремонту. Як визначається строк експлуатації авто після капітального ремонту? Як вплине така передача на об’єкт оподаткування податком на прибуток? Чи показувати вилучення авто у формі №20-ОПП?

Відповідно до наведеної умови у ТОВ є дві господарські операції, що потребують уваги: капітальний ремонт ТЗ з нульовою вартістю та безпосередньо передача його ЗСУ.

Оскільки авто вилучається за актом приймання - передачі, то право власності на нього залишається у підприємства. ТОВ продовжує обліковувати та амортизувати його як ОЗ.

В цьому випадку капітальний ремонт та визначення строку амортизації проводиться в загальному порядку. При цьому, строк експлуатації ТЗ не може бути меншим за рік, тому що тоді авто втрачає ознаки ОЗ.

Згідно з п. 24 НП(С)БО 7 при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:

  • очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • фізичний та моральний знос, що передбачається;
  • правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

В ПКУ, зокрема  в пп. 138.3 ПКУ, зазначено, що при розрахунку амортизації потрібно керуватися НП(С)БО, враховуючи мінімальні терміни експлуатації необоротних активів. Тому очевидно, що для цілей оподаткування загальний строк корисного використання з урахуванням його змін не може бути меншим від зазначеного пп. 138.3.3 ПКУ.

ТЗ вже використовувалося ТОВ, його загальний строк використання більше строку зазначеного ПКУ, зокрема, 5 років. Тому підприємство може встановити як більші строки корисного використання ОЗ, так і менші за встановлені ПКУ. Дані строки мають бути обґрунтованими, визначені з урахуванням технічних характеристик авто, та закріплені рішенням комісії ТОВ.  

Проте, якщо підприємство застосовує податкові різниці відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, то при розрахунку амортизації, на яку зменшується фінрезультат з метою оподаткування, застосування мінімально допустимих строків згідно з пп. 138.3.3 ПКУ є обов'язковим.

Звертаємо увагу: «Якщо основні засоби (транспортні засоби), які тимчасово не використовуються у господарській діяльності платника податку (передані у тимчасове користування Збройним Силам України в межах виконання підприємством військово-транспортного обов’язку під час дії воєнного стану), призначені для використання у господарській діяльності, і нарахування амортизації у бухгалтерському обліку протягом такого періоду не припиняється, то такий основний засіб амортизуватиметься протягом такого періоду у податковому обліку» (більш детально див. новину тут та ІПК від 14.10.2024 р. №4805/ІПК/99-00-21-02-02).

Отже, після ремонту ТЗ при визначенні строку експлуатації ми орієнтуємося саме на технічні характеристики і можливість використання у господарській діяльності, не враховуючи той факт, що авто буде передано ЗСУ. При цьому перераховувати амортизацію за минулі роки не потрібно (див. п. 25 НП(С)БО 7).

На нашу думку, якщо ТОВ застосовує податкові різниці, то доцільно встановити строк не менше 5 років, щоб амортизація в бухобліку відповідала амортизації в податковому. Інших податкових різниць щодо цієї господарської операції ПКУ не містить.

Також доцільно виділити аналітичні рахунку для обліку ОЗ, переданих ЗСУ. Більш детально відображення в обліку такої передачі ми описали в консультації - «Щодо обліку передачі необоротних активів ЗСУ».

Якщо ТЗ тимчасово залучається, у формі №20-ОПП показують передачу в користування. Як заповнити форму №20-ОПП див. «ДК» №27 від 03.07.2023  -«Подання ф. №20-ОПП на авто для військових».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Чи можна платити дивіденди частинами?
    Чи можна платити дивіденди не однією сумою, що затверджена протоколом загальних зборів засновників, а частинами протягом строку, вказаному у протоколі? Чи мають кошти для виплати дивідендів акумулюватися на рахунку підприємства протягом року?
    Сьогодні 11:0421
  • Розрахунок МПЗ за орендовані протягом року земельні ділянки платником податку на прибуток
    Підприємство-орендар земельних ділянок сільськогосподарського призначення з вересня 2024 року орендує землі. Як правильно розрахувати мінімальне податкове зобов'язання за такими земельними ділянками? За якою нормативною грошовою оцінкою здійснювати розрахунок МПЗ: за НГО на момент укладання договору оренди у вересні 2024 року чи за оновленою НГО? Який коефіцієнт застосовувати при розрахунку? У які строки необхідно сплатити МПЗ та які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату?
    14.01.20252566
  • Передача відремонтованого автомобіля ЗСУ
    Підприємство на загальній системі - платник ПДВ отримало лист від ТЦК про вилучення транспортного засобу для потреб ЗСУ. Залишкова вартість авто 0 грн, авто було в неробочому стані. Зараз зробили капремонт і за актом передали в частину. З балансу авто не зняли, до балансової вартості додали вартість ремонту. Як визначається строк експлуатації авто після капітального ремонту? Як вплине така передача на об’єкт оподаткування податком на прибуток? Чи показувати вилучення авто у формі №20-ОПП?
    10.01.202522
  • Особливості зарахування зустрічних однорідних вимог з нерезидентом
    ТОВ-резидент має борг перед нерезидентом за договором імпорту послуг на території України (ПН складено та зареєстровано). Нерезидент має борг перед ТОВ-резидентом щодо експорту послуг (ПН складено та зареєстровано). Між ТОВ-резидентом та нерезидентом буле проведено взаємозалік: заборгованість ТОВ перед нерезидентом зменшиться, а нерезидента перед ТОВ повністю закриється. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    08.01.202546
  • На які податки платник податку на прибуток може зменшити МПЗ?
    На які податки платник податку на прибуток може зменшити МПЗ? Чи можна включати ПДФО і ВЗ з орендної плати, виплаченої орендодавцю наперед за наступні 49 років оренди?
    07.01.20251 210