Відповідно до наведеної умови у ТОВ є дві господарські операції, що потребують уваги: капітальний ремонт ТЗ з нульовою вартістю та безпосередньо передача його ЗСУ.
Оскільки авто вилучається за актом приймання - передачі, то право власності на нього залишається у підприємства. ТОВ продовжує обліковувати та амортизувати його як ОЗ.
В цьому випадку капітальний ремонт та визначення строку амортизації проводиться в загальному порядку. При цьому, строк експлуатації ТЗ не може бути меншим за рік, тому що тоді авто втрачає ознаки ОЗ.
Згідно з п. 24 НП(С)БО 7 при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:
- очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
- фізичний та моральний знос, що передбачається;
- правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.
В ПКУ, зокрема в пп. 138.3 ПКУ, зазначено, що при розрахунку амортизації потрібно керуватися НП(С)БО, враховуючи мінімальні терміни експлуатації необоротних активів. Тому очевидно, що для цілей оподаткування загальний строк корисного використання з урахуванням його змін не може бути меншим від зазначеного пп. 138.3.3 ПКУ.
ТЗ вже використовувалося ТОВ, його загальний строк використання більше строку зазначеного ПКУ, зокрема, 5 років. Тому підприємство може встановити як більші строки корисного використання ОЗ, так і менші за встановлені ПКУ. Дані строки мають бути обґрунтованими, визначені з урахуванням технічних характеристик авто, та закріплені рішенням комісії ТОВ.
Проте, якщо підприємство застосовує податкові різниці відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, то при розрахунку амортизації, на яку зменшується фінрезультат з метою оподаткування, застосування мінімально допустимих строків згідно з пп. 138.3.3 ПКУ є обов'язковим.
Звертаємо увагу: «Якщо основні засоби (транспортні засоби), які тимчасово не використовуються у господарській діяльності платника податку (передані у тимчасове користування Збройним Силам України в межах виконання підприємством військово-транспортного обов’язку під час дії воєнного стану), призначені для використання у господарській діяльності, і нарахування амортизації у бухгалтерському обліку протягом такого періоду не припиняється, то такий основний засіб амортизуватиметься протягом такого періоду у податковому обліку» (більш детально див. новину тут та ІПК від 14.10.2024 р. №4805/ІПК/99-00-21-02-02).
Отже, після ремонту ТЗ при визначенні строку експлуатації ми орієнтуємося саме на технічні характеристики і можливість використання у господарській діяльності, не враховуючи той факт, що авто буде передано ЗСУ. При цьому перераховувати амортизацію за минулі роки не потрібно (див. п. 25 НП(С)БО 7).
На нашу думку, якщо ТОВ застосовує податкові різниці, то доцільно встановити строк не менше 5 років, щоб амортизація в бухобліку відповідала амортизації в податковому. Інших податкових різниць щодо цієї господарської операції ПКУ не містить.
Також доцільно виділити аналітичні рахунку для обліку ОЗ, переданих ЗСУ. Більш детально відображення в обліку такої передачі ми описали в консультації - «Щодо обліку передачі необоротних активів ЗСУ».
Якщо ТЗ тимчасово залучається, у формі №20-ОПП показують передачу в користування. Як заповнити форму №20-ОПП див. «ДК» №27 від 03.07.2023 -«Подання ф. №20-ОПП на авто для військових».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити