• Посилання скопійовано

Чи виникають тимчасові податкові різниці за забезпеченнями для відшкодування наступних (майбутніх) витрат?

ТОВ-високодохідник подає річний баланс, потрібно обчислити ВПА і ВПЗ для нарахування податку на прибуток в бухобліку. Чи забезпечення (резерви) такі як, витрати на аудиторську перевірку, на гарантії, резерв сумнівних боргів, носять тимчасовий характер? Резерви нараховуються кожного року. Чи потрібно нараховувати відстрочені податки в даному випадку?

Постійні податкові різниці— це такі різниці, які ніколи не будуть нівельовані, скільки б часу з дати їх формування не минуло. Постійні податкові різниці не формують ані ВПА, ані ВПЗ, тому й відображати їх в бухобліку не потрібно.

Тимчасові ж податкові різниці – це різниці між оцінкою активу або зобов'язання за даними фінансової звітності та податковою базою цього активу або зобов'язання відповідно (див. п. 5 НП(С)БО 17). Вони виникають тоді, коли бухоблік та податковий вимагають визнавати доходи та витрати в різні звітні періоди. На відміну від постійної, тимчасові податкові різниці з часом нівелюються.

В бухобліку вся сума створеного забезпечення (резерву) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (в т ч. резерв сумнівних боргів, резерву гарантійних зобов’язань) включається у витрати в періоді нарахування. 

А от в ПКУ ситуація трохи інша, якщо ТОВ – «високодохідник»:

 

1. Забезпечення гарантійних зобов’язань

Фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму витрат на створення забезпечення відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати)(див. пп.139.1.1 ПКУ);
  • зменшується на суму використаного забезпечення в періоді використання та суму коригування такого забезпечення (див. пп.139.1.2 ПКУ). 

 

2. Резерв сумнівних боргів

Як і в випадку з забезпеченнями за гарантійними зобов’язаннями фінансовий результат:

  • збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (див. пп. 139.2.1 ПКУ).
  • зменшується на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів та на суму списаної дебіторської заборгованості за рахунок створеного резерву сумнівних боргів.
  • Тобто в декларацію з податку на прибуток потрапить сума саме використаного забезпечення (резерву), а в обліку всі витрати будуть враховані при нарахуванні резерву. У цей момент і виникає різниця. Але з часом весь резерв буде використано і різниця нівелюється. Тому якщо ця різниця виникає, то ВПА/ВПЗ розрахувати потрібно.  

***

Також пропонуємо до уваги:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»