• Посилання скопійовано

Розрахунок податку на прибуток за неповний період при переході на ЄП (2%)

Компанія була платником податку на прибуток з 01.10.2022 по 29.12.2022 рр. А з 30.12.2022 р. стала платником ЄП (2%). Як визначати фінансові показники для складання декларація з податку на прибуток (фінрезультат до оподаткування, амортизацію, курсові різниці тощо)? Як складати фінзвітність до декларації за неповний 2022 рік?

При переході на ЄП (2%)

Відповідно до пп. 9.11 підр. 8 розд. ХХ ПКУ платники податку на прибуток підприємств (у тому числі платники податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень), які прийняли рішення про перехід на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими цим пунктом, або відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за той період (періоди) протягом календарного року, в якому (яких) платник був платником податку на прибуток підприємств.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.11): «За який звітний період необхідно подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств у разі переходу на ЄП 2 відс. доходу з травня місяця?».

ДПс відповідає, що якщо платник податку на прибуток переходить на сплату єдиного податку з травня місяця, він зобов’язаний подати декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний період півріччя. У цій декларації будуть враховані наростаючим підсумком результати діяльності починаючи з 01 січня звітного року по дату переходу на єдиний податок у травні та подати у складі такої декларації фінансову звітність складену за результатами діяльності за цей період.

У зв’язку із скасуванням із 01.08.2023 р. спрощеного режиму оподаткування із ставкою 2% ця консультація з цієї самої дати переведена до нечинних. Але в період існування такого спрощеного режиму консультація була чинною.

Тож з наведеного випливає, що всі показники для розрахунку податку на прибуток слід визначати за період з 01.10.22 по 29.12.22.

І складати за таким періодом окрему фінзвітність, яку подавати додатком до декларації з прибутку. Хоча така фінансова звітність до органів статистики не подається, статистикам потрібна звітність за повний звітний період, до 31.12.22 р. включно. Така звужена фінзввітність подається тільки до податкової служби, тому формується за форматами з першою літерою «J» (детальніше тут).

Конкретний ідентифікатор форми фінзвітності можна глянути на сайті податкової тут.

Яким чином робити розподіл фінансових показників для того, щоб скласти фінзвітність за неповний звітний період, ніде в нормативних документах з бухгалтерського обліку не написано.

Для вирішення цього питання можна звернутися до Мінфіну, який є в Україні державним органом, що регулює питання методології бухгалтерського обліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

На наш погляд, доходи і витрати, які належать до певного періоду, наприклад, амортизація, доходи від відсотків за період тощо, мають розподілятися між періодами до 29.12.2022 р. і після, пропорційно кількості днів у періоді. А доходи, які належать до конкретної дати, мають відображатися саме цією датою. Тож, наприклад, якщо дохід від продажу товару відображено 30.12.2022 р., він належить до періоду, коли підприємство вже було на ЄП. Тому такий дохід не відноситься до періоду, за який слід обчислювати податок на прибуток.

Використовуючи цей підхід, варто розподілити всі фінансові показники між двома періодами.

Але ще раз повторимо. Процедури розподілу не встановлені чинними нормативними документами з бухгалтерського обліку. Тому доречно з цим питанням звернутися до Мінфіну.

 

При поверненні на загальну систему оподаткування

Підприємство з 01.03.2023 р. повертається на загальну систему оподаткування. Як у цьому разі обчислювати податок на прибуток?

Обчислюється так само, як ми навели вище. Тобто, результати перших двох місяців 2023 року не враховуються. Таким чином, якщо підприємство подає декларацію за квартал, така декларація складається тільки за наслідками показників березня місяця. Фінзвітність також складається за наслідками тільки березня місяця.

Про те, як розраховувати податкову амортизацію, можна почитати тут.

Варто врахувати також норми пп. 9.12 підр. 8 розд. ХХ ПКУ:

  • Надміру сплачена сума грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств, що існує на дату переходу на сплату ЄП (2%), може бути зарахована у погашення грошових зобов’язань з цього податку, що виникатимуть після відновлення сплати податку на прибуток підприємств;
  • Авансові внески з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, що залишилися неврахованими у зменшення нарахованої суми податкового зобов’язання з цього податку на дату переходу на сплату ЄП (2%), можуть бути враховані у зменшення такої суми після відновлення сплати податку на прибуток підприємств;
  • Від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, що існувало на дату переходу на сплату ЄП (2%), може бути зараховане у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, що виникатиме після відновлення сплати цього податку, у порядку, визначеному пп. 140.4 ПКУ;
  • Проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного пп. 140.2 ПКУ, які збільшили фінансовий результат до оподаткування, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування на дату переходу на сплату ЄП (2%), зменшують фінансовий результат до оподаткування з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 140.2 ПКУ, після відновлення сплати податку на прибуток підприємств.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418