• Посилання скопійовано

Як рахувати 30% за різницями згідно з пп. 140.5.4 та пп. 140.5.5-1 ПКУ?

Як рахувати 30% за різницями згідно з пп. 140.5.4 та пп. 140.5.5-1 ПКУ? Від якої суми (інвойс, акт, оплата) і з курсом на яку дату (оплата, надходження/відвантаження товару, акт)? Якщо контрагент одночасно є пов’язаною особою, зареєстрованою в Сингапурі, то яку різницю застосовувати?

Як рахувати 30% за різницями згідно з пп. 140.5.4 та пп. 140.5.5-1 ПКУ?

Про застосування цієї різниці можна почитати наші матеріали тут, тут, тут, тут, тут, тут.

Щодо того, як рахувати 30%, ми писали тут.

У пп. 140.5.4 і пп. 140.5.5-1 ПКУ йде мова про суму 30 %вартості товарів, робіт та послуг – відповідно придбаних чи реалізованих.

Оскільки згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітностіпідприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу, то і вартість товарів, робіт, послуг потрібно визначати за правилами бухгалтерського обліку.

Тобто, у разі застосування різниці за пп. 140.5.4 ПКУ потрібно визначати собівартість імпортованих товарів, робіт, послуг. 

Про визначення собівартості імпортованих товарів детально можна почитати тут. Собівартість імпортованих послуг (і робіт) – тут.

У разі застосування різниці за пп. 140.5.5-1 ПКУ визначають вартість реалізації (а не собівартість) експортованих товарів, послуг. Тобто, дохід від такої реалізації.

Про визначення такої вартості для товарів можна почитати тут, для послуг (і робіт) – тут.

Варто зазначити, що і в разі експорту, і в разі імпорту курсові різниці не беруть участі в розрахунку собівартості (при імпорті) і доходу (при експорті).

 

Якщо контрагент одночасно - пов’язана особа

Згідно з пп. 140.5.4 і пп. 140.5.5-1 ПКУ ці різниці застосовуються, окрім операцій, визнаних контрольованимивідповідно до статті 39 ПКУ.

Тобто, якщо операція визнана контрольованою за нормами ст. 39 ПКУ, різниці за пп. 140.5.4 і пп. 140.5.5-1 ПКУ не застосовуються. В цьому разі застосовуються податкові різниці для контрольованих операцій – за пп. 140.5.1, пп. 140.5.2 ПКУ.

Як зрозуміти, що підприємство здійснювало контрольовані операції?

Це підприємство, яке протягом звітного року дотримувалосяодночасно трьох критеріїв, наведених в ст. 39 ПКУ.

Перший. Було платником податку на прибуток.

Другий – вартісний (див. пп. 39.2.1.7 ПКУ). Річний дохідвід будь-якої діяльності мав перевищувати 150 млн грн і обсяг господарських операцій з кожним контрагентом мав перевищувати 10 млн грн.

Третій – контрагенти (нерезиденти) мають відповідатиодній з ознак, наведених в пп. 39.2.1.1 ПКУ. Однією з таких ознак є те, що нерезидент контрагент є пов’язаною особою.

Детальніше про ці критерії можна почитати тут.

Якщо всі три критерії за звітний рік дотримано, вважається, що підприємство здійснювало контрольовані операції.

Таким чином, до уваги потрібно брати не тільки пов’язаність особи, а і вартісний критерій. Тому якщо особа є пов’язаною, а вартісний критерій не дотримується, операція не є контрольованою, тому слід застосовувати не різниці для контрольованих операцій, а різниці за пп. 140.5.4 і пп. 140.5.5-1 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418