Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Первісне нарахування резерву чи помилка: відпускні за минулий рік

З 01.01.2022 р. підприємство почало рахувати резерв відпусток. Працівник звільнився в серпні 2022 р. Сума відпускних, які припали на 2022 р., відображається в бухобліку за рахунок резерву. А сума за минулий рік - Дт 92 чи Дт 44? Чи можна відпускні за минулий рік відображати в декларації з прибутку в 2022 р.?

Первісне нарахування резерву

В питанні зазначено, що підприємство не створювало резерв відпусток до 2022 року, бо скоріш за все відносилося до одного з підприємств, зазначеного в п. 2 НП(С)БО 25.

Тому підприємство мало право не створювати забезпечення наступних витрат і платежів (на виплату наступних відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов'язань тощо), а визнавати відповідні витрати у періоді їх фактичного понесення (п. 7 НП(С)БО 25).

Отже, якщо право на первісне нарахування резерву у підприємства виникло тільки у 2022 році, то нарахування резервів за минулі періоди здійснюється за правилами НП(С)БО 6 або як виправлення помилки, або як зміна облікової політики, тобто через коригування сальдо рахунку 44 на 01 січня звітного року (п. 4 та п. 12 НП(С)БО 6).

Таким чином, станом на дату коригування, сума резерву, яка відноситься до минулих періодів (нарахована за певні роки), обліковується на рахунку 44, тобто робиться проведення: Дт 441 Кт 471, а поточні нарахування за звітний рік – у складі витрат періоду.

Тож, при первісному нарахуванні резерву забезпечення, відпускні за минулий період, знайдуть своє відображення в декларації з податку на прибуток за звітний податковий 2022 рік.

 

Потрібно було створювати, але не створювали

Проте, у випадку, якщо підприємство повинне було нараховувати резерв відпусток, а цього не зробило, то потрібно виправити помилку. 

Щоб створити резерв на 2022 рік, потрібно знати дві речі:

1) яким буде кредитове сальдо субрахунку 471 на 31.12.2021 р. в результаті нарахування та списання резерву за минулі роки;

2) чи є у графіку відпусток на 2022 рік відпустки, право на які виникло у попередніх роках і які були передбачені графіками минулих років, але тоді працівники не скористалися ними.

Якщо таких «перехідних» відпусток немає, то створити резерв на 2022 рік можна, не озираючись на попередні роки. Але порахувати суму резерву та перевірити дату і суму витрат на оплату відпусток у минулих роках доведеться (принаймні платникам податку на прибуток).

Якщо ці суми зійдуться і фінрезультат до оподаткування відповідних звітних періодів (кварталів чи років) був порахований правильно, то все гаразд. Виправляти декларації з податку на прибуток і переробляти фінзвітність не потрібно.

Якщо ж ні, помилку доведеться виправляти.

У бухобліку це зробити досить просто. Враховуючи, що це помилка минулого року, потрібно провести коригування нерозподіленого прибутку (непокритого збитку): Дт 441 Кт 471.

А ось у податковому обліку доведеться провести розрахунок резерву кожного попереднього року (з урахуванням строку давності), порівняти зі сумою нарахованих витрат у вигляді відпускних і внести зміни до декларації з податку на прибуток, якщо це потрібно. 

Зауважимо, що резерви на кожний рік слід розраховувати виходячи із планової суми зарплати саме на цей рік, за тими окладами і тарифними ставками, які діяли протягом цього року.

Наприклад, якщо сума резерву на 2021 рік повинна була бути нарахована у сумі 100000 грн, то така сама сума повинна була протягом року (більш-менш рівними частками щомісячно) потрапляти до витрат. Не в тих місяцях, коли фактично надавалася відпустка (якщо вона надавалася за графіком), а коли нараховували резерв. Якщо на кінець року залишилася невикористана сума резерву, її слід було перевірити. Якщо всі працівники скористалися відпустками за графіком, то це надлишок резерву, який потрапляє до доходу (за наслідками річної інвентаризації).

Якщо ж деякі працівники за графіком не скористалися відпустками (це стосується і невикористаних відпусток за минулі роки), невикористана сума резерву на ці відпустки, наприклад 10000 грн (після перевірки її правильності), залишається за К-т 471 і переходить на наступний рік. За її рахунок будуть оплачені такі невикористані відпустки у 2022 році. Тож і ці відпустки будуть враховані у графіку на 2022 рік (адже ненадання щорічних відпусток повної тривалості 2 роки поспіль заборонено!), але на них новий резерв створювати не потрібно.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Відпустки , Трудові відносини , Декларація

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі