• Посилання скопійовано

Чи коригується прибуток на суму переоцінки державних ЦП?

ТОВ має ОВДП, які обліковуються за справедливою вартістю та переоцінюються на кожну звітну дату. Чи потрібно коригувати прибуток на суму таких переоцінок та відображати коригування в додатках ЦП та РІ до декларації з податку на прибуток?

Сума переоцінки (уцінки/дооцінки) державних ЦП не враховується при визначенні різниці для коригування фінансового результату до оподаткування, встановленої пп. 141.2 ПКУ. Такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку – так говорять податківці в ІПК від 31.08.2020 р. №3624/ІПК/99-00-05-05-02-06.

Вони нагадують, що згідно з пп. 141.2.1 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму від'ємного загального результату переоцінки цінних паперів (загальна сума уцінок цінних паперів перевищує загальну суму їх дооцінок за звітний період) (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. Отже, сума переоцінки (уцінки/дооцінки) державних цінних паперів  не враховується при визначенні різниці для коригування фінансового результату до оподаткування, встановленої пп. 141.2.1 ПКУ. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Іншими словами, результати переоцінки державних ЦП взагалі не відображаються в декларації з податку на прибуток, зокрема, в додатках ЦП та РІ. Вони впливають на фінрезультат за правилами бухобліку та не коригуються з метою оподаткування. Незалежно від того, який буде результат переоцінок, – позитивним чи від’ємним, він не впливає на показник рядка 4.1.3 додатка РІ.

Наприклад, якщо результатом переоцінки державних ЦП є уцінка на 10 тис. грн, то така сума буде проведена записом: Дт 970 Кт 14, 35, який зменшить фінрезультат на ті ж 10 тис. грн: Дт 79 Кт 970. Оподатковуватися буде фінрезультат, сформований на рахунку 79 вже з урахуванням уцінки державних ЦП. При цьому така уцінка не відображається в додатках ЦП та РІ декларації з податку на прибуток.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Коли ФО відображати нараховані, але не виплачені дивіденди, в декларації про майновий стан?
    За якою датою фізособа відображає в декларації про майновий стан і доходи суму отриманих нею дивідендів: за датою нарахування (оголошення) дивідендів, чи за датою їх фактичної виплати (отримання)? Дивіденди виплачує ТОВ своєму власнику - фізособі
    09.01.202635
  • Відображення ПФД у податку на прибуток та фінзвітності
    Підприємство (платник податку на прибуток на загальних підставах, платник ПДВ) 15.11.2025 р. надало іншому підприємству поворотну фінансову допомогу 50 000 грн строком на 3 місяці. Як правильно відобразити цю операцію в декларації з податку на прибуток (рядки/додатки) та у фінансовій звітності?
    08.01.2026512
  • Витрати на БФД: різниці для високодохідників
    Платник податку на прибуток-високодохідник застосовує податкові різниці. Кому може надати безповоротну фінансову допомогу без збільшення фінансового результату до оподаткування? Чи виникнуть податкові зобов'язання при наданні БФД різним категоріям отримувачів?
    08.01.202630
  • Виплата дивідендів при наявності збитків минулих періодів
    ТОВ за 2025 рік отримало чистий прибуток (ряд. 2350 Звіту про фінансові результати). При цьому ТОВ має непокриті збитки минулих періодів (ряд. 1420 гр.3, гр.4 мають від'ємне значення). Чи має право ТОВ виплатити дивіденди засновникам за результатами 2025 року?
    07.01.20261 0995
  • Виплата дивідендів фізособам за 2025 рік: авансовий внесок та податки у 2026 році
    Компанія планує виплатити дивіденди фізособам за 2025 рік, хоча фінрезультати за цей рік ще не розраховані і тому не відомі. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток та які ставки ПДФО і ВЗ діють станом на січень 2026 року?
    07.01.20268112