• Посилання скопійовано

Прощення поворотної фіндопомоги платником податку на прибуток

Підприємство - платник податку на прибуток надало ПФД іншому підприємству - платнику податку на прибуток. 31.12.2019 р. прийнято рішення про прощення цієї заборгованості і укладено договір прощення боргу. Які податкові наслідки такої операції для підприємства - надавача? Як така операція відображається в обліку та в декларації?

Бухгалтерський облік

У бухобліку підприємства надана позика, як правило, відображається у складі іншої дебіторської заборгованості (за дебетом субрахунку 377).

У разі прощення заборгованості позикодавцем, сума дебіторської заборгованості списується до інших витрат проведенням: Дт 944 Кт 377.

Якщо на підприємстві було створено резерв сумнівних боргів, то інші витрати визнавалися при його створенні проведенням: Дт 944 Кт 38. Відповідно, списання позики за рахунок такого резерву відобразиться проведенням: Дт 38 Кт 377. Сума боргу, яка перевищуватиме суму створеного резерву, потрапить до інших витрат у періоді її списання: Дт 944 Кт 377.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо підприємство не застосовує податкові різниці, то всі податкові наслідки обмежуються бухгалтерським обліком – а значить просто потрапляють до складу витрат приймаючи участь у визначенні фінансового результату до оподаткування.

А ось тим підприємствам, які податкові різниці застосовуються слід звернути увагу на коригування пов’язані із резервом сумнівних боргів (пп. 139.2 ПКУ), за яким:

Фінансовий результат до оподаткування збільшується:

  • на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (рядок 2.1.2 Додатку РІ до Декларації);
  • на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів (рядок 2.1.3 Додатку РІ до Декларації).

Фінансовий результат до оподаткування зменшується:

  • на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (рядок 2.2.2 Додатку РІ до Декларації);
  • на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ (рядок 2.2.3 Додатку РІ до Декларації).

Тобто збільшити фінрезультат доведеться на весь розмір такої заборгованості (або у складі резерву сумнівних боргів, або як списання понад резерв), а ось зменшити лише на ту, що відповідає вимогам пп. 14.1.11 ПКУ.

Пункт 14.1.11 ПКУ визначає, що безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності. Таким чином, щоб зменшити фінрезультат до оподаткування на суму прощенної фіндопомоги підприємство зможе лише після спливу строку позовної давності за такою заборгованістю.

Що ж до різниці за пп. 140.5.10 ПКУ, то вона тут не застосовується, оскільки прощення ПФД здійснюється підприємству - платнику податку на прибуток.

Відповідно у підприємства, що не застосовує податкові різниці сума прощенної ПФД відобразиться лише у складі суми рядка 02 Декларації. Якщо підприємство податкові різниці застосовує, то сума такої прощеної допомоги, окрім врахування при визначені суми рядка 02 Декларації, відображається у відповідних рядках Додатку РІ і враховується при визначенні його загального результату у рядку 03 РІ Декларації. В подальшому рядок 03 РІ впливає на розрахунок суми рядка 04 (об’єкт оподаткування).

 

ПДВ

Оскільки операція з надання ПФД не є операцією з продажу товарів або послуг, то вона не є об’єктом оподаткування ПДВ. А отже, і її прощення також не є об’єктом оподаткування цим податком.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Які податки сплатити при безоплатній передачі квартири працівнику?
    Товариство з обмеженою відповідальністю має на балансі квартиру з залишковою вартістю. На зборах засновників підприємство вирішило подарувати цю квартиру працівникові. Які податки має сплатити підприємство, а які - працівник? Який бухгалтерський облік даної операції?
    30.06.2025139
  • Як впливає спільна діяльність на податок на прибуток?
    Між ТОВ (резидент України) та іноземною компанією укладено договір про спільну діяльність. Чи потрібно відображати надходження грошових коштів за договором про СД в декларації з податку на прибуток ТОВ? Чи виникає об'єкт оподаткування цим податком при надходженні грошових коштів за договором про СД?
    27.06.202526
  • Як отримати дивіденди від дочірнього підприємства?
    ТОВ «А» володіє 100% корпоративних прав свого дочірнього приватного підприємства «Б» (тобто є його материнською компанією). Учасники ТОВ «А» вирішили спрямувати чистий прибуток дочірнього підприємства «Б» на виплату дивідендів. Чи може дочірнє підприємство нарахувати дивіденди безпосередньо учасникам ТОВ «А»? За який період можлива виплата дивідендів?
    25.06.202521
  • Коригування фінрезультату резидентом Дія Сіті на загальних підставах при переході на особливі умови оподаткування
    Резидент Дія Сіті – платник податку на прибуток на загальних підставах із застосуванням річного звітного періоду, який протягом року переходить на оподаткування на особливих умовах, повинен здійснювати коригування фінрезультату на всі різниці, якщо річний дохід платника складає більше 40 млн грн
    17.06.202522
  • Збитки, дивідендні аванси та МПЗ: порядок відображення у декларації з податку на прибуток
    Як у декларації з податку на прибуток відобразити сплачені авансові внески при виплаті дивідендів, якщо за звітний період отримано від'ємний об'єкт оподаткування (збиток)? Чи формують такі внески переплату в інтегрованій картці платника та чи можна ними зменшити позитивне значення мінімального податкового зобов'язання (МПЗ)?
    16.06.202537