Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Авіафрахт: чи утримується податок з доходу, який виплачується експедитору – нерезиденту?

Чи потрібно при сплаті нерезиденту (Росія) за транспортно-експедиторські послуги з міжнародного перевезення утримувати та перераховувати податок на прибуток з нерезидентів (на репатріацію), якщо нерезидент виконував послуги як експедитор та в рахунку, акті зазначив однією послугою і сумою: «організація перевезення вантажу за договором за маршрутом Тайвань–Київ – Авіафрахт»?

Особливості оподаткування нерезидентів передбачено п. 141.4 ПКУ.

Відповідно до пп. «г» пп. 141.4.1 ПКУ доходи від фрахту, що отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, встановленими ст. 141 ПКУ.

Фрахт у пп. 14.1.260 ПКУ визначено як винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для:

  • перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами;
  • перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом.

Згідно з пп. 141.4.4 ПКУ сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6% у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. При цьому:

  • базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;
  • особою, уповноваженою справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб'єктом спрощеного оподаткування.

Також зазначимо, що базовою ставкою фрахту вважається сума фрахту, включаючи витрати з навантаження, розвантаження, перевантаження та складування (схов) товарів, збільшена на суму витрат за рейс судна або іншого транспортного засобу, сплачуваних (відшкодовуваних) фрахтувальником згідно з укладеним договором фрахтування (пп. 14.1.12 ПКУ).

ДФС у м. Києві у ІПК від 03.01.2018 р. №11/ІПК/10/26-15-12-03-11 повідомляє: 

  • якщо нерезидент здійснює перевезення вантажу із використанням власного транспортного засобу, то послуги з перевезення розглядаються як фрахт;
  • у разі виплати винагороди за фрахтування експедитору-нерезиденту застосовуються положення міжнародних договорів для застосування звільнення від оподаткування або зменшеної ставки податку на прибуток.

Інформацію про виплачені доходи нерезидентам, суми утриманого з них податку та застосовану для оподаткування ставку платники зазначають у Розрахунку (звіті) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до Декларації з податку на прибуток), який є її невід'ємною частиною. 

Якщо нерезидент з метою виконання договору залучає до виконання третіх осіб (резидентів чи нерезидентів), що надають послуги з перевезення (фрахту), то компенсація таких виплат резидентом нерезиденту-експедитору не вважаються сумою фрахту за договорами фрахтування і положення міжнародних договорів для застосування звільнення від оподаткування або зменшеної ставки податку на прибуток не застосовуються. Компенсація таких виплат відповідно до пп. «й» пп. 141.4.1 ПКУ є іншими доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України.

Отже, не підлягають оподаткуванню відповідно до пп. «й» пп. 141.4.1 ПКУ доходи нерезидента із джерелом походження з України у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента.

Також зазначимо, що відповідно до ст. 8 Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків (підписана в м. Києві 08.02.1995 р., далі – Угода) доходи, одержані резидентом Договірної Держави від експлуатації в міжнародних перевезеннях транспортних засобів оподатковуються тільки в цій Державі.

При цьому визначення «міжнародне перевезення» означає усяке перевезення морським, річковим або повітряним судном, автотранспортним засобом або залізничним транспортом, що здійснюється резидентом Договірної Держави, окрім випадків, коли перевезення здійснюється між пунктами, які містяться в одній і тій ж Договірній Державі.

Для цілей ст. 8 Угоди дохід від міжнародних перевезень включає також:

  • дохід від здавання в оренду морських, річкових або повітряних суден;
  • дохід від використання, утримання або здавання в оренду контейнерів (включаючи трейлери і супутнє устаткування для транспортування контейнерів), що використовуються для перевезення товарів чи виробів, у випадку якщо таке здавання в оренду, використання або утримання є не основними видами діяльності щодо міжнародних перевезень.

Виходячи з положень ст. 8 Угоди доходи, одержані нерезидентом (Російська Федерація) від експлуатації в міжнародних перевезеннях транспортних засобів підлягають оподаткуванню лише в Російській Федерації.

Тому дохід, що виплачується нерезиденту (Російська Федерація) із джерелом його походження з України у вигляді авіафрахту, не оподатковується. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Нерезиденти , ПДФО , Податок на прибуток , ЗЕД , Послуги

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі