Деталі ситуації:
- У грудні 2016 р. здійснено передплату постачальнику. Отримано від нього зареєстровану податкову накладну;
- 30.06.2017 р. постачальник повернув передплату згідно з листом;
- 11.07.2017 р. отримано коригування від постачальника;
- 11.07.2017 р. отримано квитанції про призупинення реєстрації коригування. Постачальник надав пояснення та копії документів, а покупець включив коригування в декларацію за червень 2017 р. і зменшив податковий кредит;
- 09.08.2017 р. надійшла квитанція про відмову в реєстрації коригування й рішення ДФСУ (причина - недостатньо документів, невірно складені);
- 08.09.2017 р. постачальник відправив скаргу на ім'я ДФСУ, яка залишилася без відповіді.
Відповідь:
На нарахування податкового кредиту покупця ця ситуація ніяк не впливає. У даному випадку покупець усе зробив правильно, а отже, подальших дій покупця ситуація не потребує.
Згідно з п. 192.1 ПКУ у разі повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування складається постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, та підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, оскільки передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надіслав складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ:
1) постачальник зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок. Водночас постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної – це пряма норма пп. 192.1.1 ПКУ. Оскільки факт реєстрації ще не настав, постачальник ще не має права відкоригувати свої податкові зобов'язання.
2) отримувач зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник ПДВ на дату проведення коригування, а також збільшує податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг. Щодо отримувача ПКУ не містить прямої норми щодо права на зменшення податкового кредиту лише після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН. Отже, отримувач зменшує свій податковий кредит у тому звітному періоді, в якому було складено розрахунок коригування. На цьому обов'язок отримувача щодо зменшення податкового кредиту є виконаним, більше ніяких дій йому робити не потрібно.
Однак, зауважимо, що податківці можуть мати іншу точку зору з цього приводу. Адже в аналогічній ситуації вони заявляли: "платник податку – покупець повинен зменшити податковий кредит незалежно від факту отримання розрахунку коригування до податкової накладної. Таке коригування відображається у рядку 14 розд. ІІ декларації (з обов’язковим заповненням таблиці 2 додатка 1) на підставі бухгалтерської довідки".
Тож, не буде зайвим отримати з цього приводу індивідуальну податкову консультацію в ДФС.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити