• Посилання скопійовано

Списання основних засобів у зв’язку з їх розібранням

Спеціальна фірма здійснює списання замортизованих основних засобів. У випадку наявності дорогоцінних та кольорових металів фірма перераховує на рахунок підприємства вартість таких матеріалів. Чи буде достатньо висновку такої компанії для уникнення податкового зобов'язання з ПДВ за п. 189.9 ПКУ?

Запитання: 

Підприємство списує повністю замортизовані основні засоби. Такі списання відбувається спеціалізованою фірмою, яка дає рекомендації щодо подальшого використання таких основних засобів. У випадку неможливості використання основні засоби списуються і утилізуються цією ж компанією. У випадку наявності дорогоцінних та кольорових металів фірма на яку передано обладнання перераховує на рахунок підприємства вартість таких матеріалів. Чи буде достатньо висновку такої компанії для уникнення податкового зобов'язання з ПДВ за п. 189.9 ПКУ? Як і коли подається документ про розібрання таких основних засобів?

Відповідь:

У листі від 26.05.2017 р. №383/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці детально роз’яснили своє бачення щодо вимог до оформлення списання основних засобів внаслідок неможливості їх подальшого використання. 

Згідно з п. 41 та 43 Методичних рекомендацій з обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561 для визначення непридатності ОЗ до використання, можливості їх використання іншими підприємствами, організаціями та установами, неефективності або недоцільності їх поліпшення (ремонту, модернізації тощо) та оформлення відповідних первинних документів керівником підприємства створюється постійно діюча комісія.

Така комісія:

  • здійснює безпосередній огляд об'єкта, що підлягає списанню;
  • установлює причини невідповідності критеріям активу;
  • визначає осіб, з вини яких сталося передчасне вибуття основних засобів з експлуатації, вносить пропозиції щодо їх відповідальності;
  • визначає можливість продажу (передачі) об'єкта іншим підприємствам, організаціям та установам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути отримані при демонтажі, розбиранні (ліквідації) основних засобів, установлює їх кількість і вартість;
  • складає і підписує акти на списання основних засобів.

Складені комісією акти на списання ОЗ відображаються в бухобліку після їх затвердження (погодження) посадовою особою (керівним органом), уповноваженою згідно із законодавством (статутом підприємства) приймати рішення щодо розпорядження (відчуження, ліквідації) об'єктів ОЗ. Тож такий акт списання повинен бути складений самим підприємством.

Радимо для цього використовувати типові форми, затверджені наказом Мінстату України від 29.12.95 р. №352:

Але це не вичерпний перелік документів, що супроводжують ліквідацію об'єкта ОЗ.

Дані про ліквідацію (списання) ОЗ відображаються додатково й у формі №ОЗ-6 "Iнвентарна картка обліку основних засобів" та у формі №ОЗ-8 "Картка обліку руху основних засобів".

До документів, якими оформлено вибуття ОЗ, додають (за їх наявності) регістри аналітичного обліку ОЗ (п. 42 Методрекомендацій №561 та п. 34 П(С)БО 7).

Документами, що підтверджують необхідність списання обєкту  ОЗ, є висновки відповідної експертної комісії щодо неможливості використання в майбутньому цих засобів за первісним призначенням. А  знищення, розібрання або перетворення ОЗ треба зафіксувати в акті на списання об'єкту ОЗ відповідної форми. 

Щодо того, як здійснювати подачу таких документів до податкової, то у ПКУ, на жаль, відповіді немає. Обов'язку подавати такі форми разом із декларацією з ПДВ чинним законодавством не передбачено. Тож, на нашу думку, надати такий документ можна у будь-який термін будь-яким шляхом — навіть просто пред'явити на вимогу під час податкової перевірки. Але у податківців – інша думка. Ми про це писали тут>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024894
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202428
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202427
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20248755
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202432