• Посилання скопійовано

Недоплата ПДВ при поданні уточнюючого розрахунку: чи буде штраф?

20.01.2017 р. платник ПДВ подав декларацію за грудень 2016 р. Згодом у декларації виявили помилку та 23.01.2017 р. платник подав уточнюючий розрахунок. Але з поданням розрахунку не було сплачено недоплату ПДВ та штраф 3%. Чи можуть органи ДФСУ надіслати ППР зі штрафом в розмірі 10% від суми недоплати ПДВ за уточнюючим розрахунком – відповідно до п. 126.1 ПКУ?

Відповідно до п. 126.1 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання (крім випадків, передбачених п. 126.2 ПКУ) протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.

Поняття узгодженого грошового зобов’язання міститься у п. 54.1 ПКУ: крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПКУ. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Отже, сума ПДВ, що нарахована платником ПДВ самостійно за уточнюючим розрахунком, є узгодженою сумою грошового зобов'язання. Строки її сплати визначені абз. 3 - 5 ст. 50 ПКУ, а саме – до подання уточнюючого розрахунку або разом з грошовим зобов'язанням за поточною декларацією, у якій виправлялися помилки. В даному випадку цю суму слід було сплатити до подання уточнюючого розрахунку, і цього не було зроблено.

Але для даного випадку є спеціальна нормап. 120.2 ПКУ. Відповідно до цього пункту невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п’ятим п. 50.1 ПКУ, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5% від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати). При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань інші штрафи, що передбачені  передбачені главою 11 ПКУ, не застосовуються, зокрема, ті, що передбачені п. 126.1 ПКУ.

Нагадаємо, що в абз. 3 – 5 п. 50.1 ПКУ містяться такі норми:

1) платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ПКУ:

  • або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
  • або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

У випадку коригування ПДВ можливо лише виправлення за допомогою уточнюючого розрахунку, адже в ПКУ не  передбачено можливість виправлення помилок в поточній декларації з ПДВ. Отже, і самоштраф можливий лише в розмірі 3%.

Дніпропетровські податківці у консультації також зазначають, що «пунктом 120.2 статті 120 Кодексу визначено, що при самостійному донарахуванні суми податкових зобов’язань інші штрафи, передбачені главою 11 розділу ІІ Кодексу, не застосовуються»

Отже, в даному випадку ситуація виглядає наступним чином:

  • Підприємство подало уточнюючий розрахунок з ПДВ, в якому визначило суму недоплати і штраф 3%;
  • Сума недоплати з ПДВ та штрафу в розмірі 3% є узгодженою сумою грошового зобов’язання;
  • Підприємство не сплатило узгоджену суму грошового зобов’язання у строки, встановлені ПКУ (до моменту подання УР), вся сума була сплачена 30.01.2017 р. недоплата ПДВ та 3% штрафу;
  • Тим самим порушено норму абз. 2 п. 50.1 ПКУ;
  • За це порушення передбачено штраф в розмірі 5% відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати).

Отже, підприємство фактично сплатить 8% штрафних санкцій – 3% за УР та 5% за п. 120.2 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252