Для того, щоби визначити правильне юридичне оформлення описаних у запитанні правовідносин, слід врахувати таке.
Обладнання, яке передається безкоштовно у користування, є річчю, призначеною для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язаною з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 186 ЦКУ).
Отже, Ви маєте обладнання, яке плануєте передати в оренду (користування) для цілей, визначених договором купівлі-продажу пігментів фарб. Тобто, Ваше обладнання (в цілях захисту інтересів власника та схоронності самого обладнання для можливості його використання за основним призначенням та збереження належного технічного стану), напряму повязане з товаром (пігментами фарб), які продаються.
Відтак, на практиці в подібних ситуаціях можуть бути використані наступні схеми оформлення господарських відносин:
1) у договорі купівлі-продажу (обов'язково!) слід вказати на продаж фарб та надання у безоплатне користування обладнання для отримання кінцевого товару (продукту) з проданої за цим договором вторсировини (в договорі купівлі-продажу має бути зазначено що порядок передання у використання обладнання обумовлюється окремо). При цьому, передача обладнання, умови використання, цільове призначення та порядок повернення обладнання після використання обумовлюється окремим додатком до договору купівлі-продажу;
2) умови щодо договору купівлі-продажу ті самі, що й у п. 1, але саме обладнання можна передати у безоплатне користування за договором позички (ст. 827-836 ЦКУ).
Так, за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 ЦКУ (ст. 827 ЦКУ).
Договір позички між юридичними особами, а також між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі (ч.2 ст. 828 ЦКУ).
Позичкодавцем може бути фізична або юридична особа. Особа, яка здійснює управління майном, може бути позичкодавцем за згодою власника. Юрособа, яка здійснює підприємницьку діяльність, не може передавати речі у безоплатне користування особі, яка є її засновником, учасником, керівником, членом її органу управління або контролю (ст. 829 ЦКУ).
Якщо сторони не встановили строку користування річчю, він визначається відповідно до мети користування нею. (ч.1 ст. 831 ЦКУ)
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити