• Посилання скопійовано

Коригування вартості товару після відвантаження

Підприємство постачає товар резиденту. Відвантаження товару відбулося 24.05.2017 р. На дату відвантаження складена та зареєстрована податкова накладна. Внаслідок зміни курсу сума оплати була меншою за вартість товару з ПДВ, визначену на момент відвантаження. Чи треба виписувати розрахунок коригування до податкової накладної?

Запитання: 

Підприємство, (платник ПДВ)  постачає  товар резиденту України, не платнику ПДВ. Договором визначено, що вартість товару визначається згідно з курсом на момент оплати за товар. Відвантаження продукції відбулось 24.05.2017 р.. На дату відвантаження продукції складена та зареєстрована податкова накладна. Оплата за продукцію відбулась у червні. Внаслідок зміни курсу сума оплати була меншою за вартість товару з ПДВ, визначену на момент відвантаження.  Чи необхідно в даному випадку виписувати розрахунок коригування до податкової накладної та як відобразити це у звітності з ПДВ?

Відповідь: 

Статтею 524 ЦКУ зазначено, що зобов'язання мають бути визначені у грошовій одиниці – гривні, однак, сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті. Порядок погашення такої заборгованості визначено у ст. 533 ЦКУ, так, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Отже, коли ви складали накладну на поставку товару та податкову накладну за цією першою подією, Ви, для визначення вартості такої поставки та суми податкового зобов’язання з ПДВ застосовували курс іноземної валюти до гривні, який діяв у день такої поставки. А при здійсненні оплати за такий товар покупець, відповідно до умов договору, мав застосовувати курс, який діяв на день такої оплати. Оскільки курс змінився, змінилася і вартість такого товару, і сума податкового зобов’язання з ПДВ. 

В бухобліку зменшення такої вартості зменшує і суму доходу, визнаного при відвантаженні товару: 

  • Дт 704 Кт 361 на суму зменшення вартості товару;
  • Дт 704 Кт 641 на суму зменшення ПЗ з ПДВ. 

Відповідно до п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

При цьому, так як в даному випадку отримувач товару не є платником ПДВ, то обов’язок реєстрації такої податкової накладної покладається на продавця (про це податківці зазначили у своїй публікації>>

Коригування ціни товару зазначається у колонці 9 такого розрахунку коригування. Так як вартість товару визначається за курсом на дату надходження оплати за такий товар, то розрахунок коригування складається на дату зарахування коштів на рахунок підприємства, тобто на дату зміни розміру компенсації за поставлений товар. 

Постачальник має право зменшити податкові зобов’язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН (оскільки покупець – неплатник ПДВ, то зареєструвати такий РК має сам постачальник). В декларації з ПДВ сума коригування податкового зобов’язання відображається у рядку 7 «Коригування податкових зобов'язань» з розшифровкою цієї інформації у додатку 1.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514