• Посилання скопійовано

На суму безоплатно переданого майна неприбутковій організації нараховується ПДВ

Ми надали неприбутковій організації благодійну допомогу у вигляді безоплатно переданих товарів. Чи потрібно нараховувати ПЗ і виписувати ПН?

Визначення безоплатно наданих товарів, робіт, послуг дано в пп. 14.1.13 ПКУ.

Підприємство, яке хоче надати благодійну допомогу неприбутковій організації-1, на підставі абз. «а» пп. 138.10.6 ПКУ має право включити до складу інших податкових витрат суми коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до держбюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, неприбутковим організаціям, у розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Сума оподатковуваного прибутку за минулий рік відображається в рядку 07 декларації з податку на прибуток.

Відповідно до пп. 14.1.202 НКУ, операції з безоплатного надання товарів належать до операцій продажу.

У зв’язку з безоплатною передачею товару у підприємства не виникає дохід, оскільки згідно з п. 135.4 ПКУ дохід від операційної діяльності визнається у розмірі договірної вартості, але не меншої за суму компенсації. У нашому випадку немає ні договірної вартості, ні компенсації. Фактично сума доходу для підприємства-благодійника дорівнює нулю.


 

Така сама ситуація і в бухобліку. Так, згідно з п. 8 П(С)БО 15-2, дохід визнається за наявності всіх умов, наведених у зазначеному пункті, а саме: покупцеві передано ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на товар; підприємство надалі не здійснює управління і контролю за товаром; суму доходу може бути достовірно визначено; є впевненість, що внаслідок операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства. Така умова, як наявність впевненості, що внаслідок благодійної передачі майна неприбутковій організації відбудеться збільшення економічних вигід, навряд чи може бути дотримана у наший ситуації. Та і сума доходу не може бути достовірно визначена. Тож дохід у бухобліку не визнається. Вартість переданого товару в цьому випадку списується на інші витрати проведенням Д-т 977 К-т 281.

1 Неприбуткові організації визначено у ст. 157 ПКУ.

2 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «Дохід», затверджене наказом Мінфіну від 29.11.99 р. №290.

Щодо обкладення такої операції ПДВ, то згідно з абз. «в» пп. 14.1.191 ПКУ будь-яка передача прав на розпорядження товарами як власником, у т. ч. безоплатна передача майна іншій особі, визначається як постачання товарів. Є постачання, отже — є база обкладення ПДВ. У цьому випадку база оподаткування визначається згідно зі ст. 188 ПКУ, а саме виходячи з договірної вартості, але не нижчої за звичайні ціни. При цьому якщо товар вже було первісно придбано з метою його благодійної передачі, тобто не для здійснення госпдіяльності, підприємство не має права відобразити податковий кредит щодо такого товару на підставі п. 198.3 ПКУ. Якщо ж товар було придбано для здійснення оподатковуваних операцій і у власній госпдіяльності, то платник мав право відобразити податковий кредит. Надалі у разі зміни напряму використання цього товару, а саме для благодійної передачі, підприємство — платник ПДВ, згідно з п. 189.1 НКУ, зобов’язане визнати постачанням і нарахувати податкові зобов’язання виходячи з балансової вартості товарів (але не нижчої за ціну придбання), переданих безоплатно з благодійною метою.

Приклад Підприємство безоплатно передає спеціально придбані ТМЦ неприбутковій організації на суму 9000 грн (звичайна ціна). За минулий звітний рік прибуток підприємства становив 300 тис. грн. Бухгалтерський і податковий облік подано у таблиці.

Таблиця

Безоплатна передача товарів неприбутковій організації

№ з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Податковий облік
Д-т
К-т
Доходи
Витрати
1.
Товари безоплатно передано неприбутковій організації
977
281
9000
9000*
2.
Нараховано зобов’язання з ПДВ
977
641/ПДВ
1800
3.
Відображений фінансовий результат
791
977
10800
* Сума становить менше 4% оподатковуваного прибутку минулого року, тож вона у повному обсязі включається до складу податкових витрат підприємства на дату передачі товарів (пп. 138.5.3 ПКУ). Зазначена сума відображається у рядку 06.4.1 додатка IВ до декларації з податку на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024311
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202441
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202471
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202435
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202428