• Посилання скопійовано

Припинення ФОП із непогашеним кредитом та надходженням коштів після закриття

ФОП на ІІ групі ЄП планує припинити діяльність у травні 2025 року, при цьому має непогашений кредит, який буде сплачувати ще до липня 2025 року. Чи може ФОП припинити діяльність за наявності такого кредиту? Які наслідки виникнуть, якщо після припинення діяльності у травні на ще не закритий рахунок ФОПа надійдуть кошти від клієнта в сумі 2000 грн?

Припинення діяльності ФОП за наявності кредиту

Так, ФОП має право припинити державну реєстрацію підприємницької діяльності, навіть якщо має непогашений кредит, отриманий під час підприємницької діяльності, тому що чинне законодавство не містить для цього заборони.

Але важливо розуміти: припинення реєстрації ФОП не звільняє фізичну особу від зобов'язань, що виникли під час ведення нею підприємницької діяльності. Фізична особа продовжує нести відповідальність за своїми зобов'язаннями (включно з кредитами) усім своїм майном (згідно зі ст. 52 ЦКУ). 

Отже, кредитний договір залишається чинним, і особа, вже як фізична особа, а не ФОП, зобов'язана продовжувати погашати кредит згідно з умовами договору до повного його виконання (до липня 2025 року у даній ситуації). 

 

Отримання доходу після припинення реєстрації ФОП

Кошти у сумі 2000 грн, які надійдуть на (вже колишній) підприємницький рахунок у травні 2025 року (після дати припинення реєстрації ФОП), не вважатимуться доходом ФОП – платника єдиного податку.  Ці кошти розглядаються як дохід фізичної особи, отриманий поза межами підприємницької діяльності. 

Наслідки:

  • Цей дохід підлягає оподаткуванню за загальними правилами для фізичних осіб. 
  • З цієї суми необхідно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% та військовий збір (ВЗ) за ставкою 1,5%;
  • Якщо кошти надходять від юридичної особи або іншого ФОП (податкового агента), то вони зобов'язані утримати ПДФО та ВЗ при виплаті;
  • Якщо ж кошти надходять від звичайної фізичної особи, обов'язок декларування та сплати податків лежить на фізособі.Фізособа повинна буде включити цю суму (2000 грн) до своєї річної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2025 рік (яка подається до 1 травня 2026 року). 

Висновки:

1. Припинення ФОП із кредитом можливо: Законодавство не забороняє припиняти діяльність ФОП за наявності непогашеного кредиту, але фізична особа залишається відповідальною за його погашення усім своїм майном;

2. Кошти після припинення — дохід фізособи: Надходження коштів (2000 грн) на рахунок після припинення ФОП вважається доходом фізичної особи, а не ФОП, і оподатковується за правилами для фізосіб;

3. Оподаткування доходу: З 2000 грн необхідно сплатити ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%); податки утримує податковий агент або фізособа декларує їх самостійно у річній декларації за 2025 рік.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Виплата зарплати на карту родича: ризики для ФОП-"єдинника"
    ФОП (ІІ група єдиного податку) хоче виплачувати зарплату працівнику на банківську карту його родича, оскільки рахунки самого працівника заблоковані через борги. Чи законна така виплата і які податкові ризики існують для ФОПа?
    01.07.202537
  • Послуги з оренди: надавати від ФОПа чи фізособи?
    Фізособа має у своїй власності та хоче здавати в оренду лінії (верстати) по прокату металу. Ця фізособа також зареєстрована як ФОП – платник ЄП II групи. Чи може просто фізособа здавати в оренду ці лінії? Чи це можливо робити тільки від ФОП ?
    27.06.20251 1972
  • Чи буде дохід у ФОПа - "єдинника" при передачі майна за договором позички?
    ФОП на ІІІ групі ЄП здає в оренду частину нежитлового приміщення ФОПу на ІІ групі для ведення господарської діяльності, але на безоплатній основі. Чи правомірний такий договір і чи не буде негативних податкових наслідків для орендодавця?
    26.06.20259132
  • Ресторанне господарство "єдинника" ІІ групи: обслуговування юросіб
    Чи може ФОП на ІІ групі ЄП з КВЕДом 56.10 "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування" приймати замовлення на ресторанне обслуговування (у своєму приміщенні) від держустанови або юрособи на загальній системі? Як правильно оформити такі відносини? Які документи є обов'язковими і як мають проводитись розрахунки, зокрема, безготівково?
    23.06.202576
  • ФОП - "єдинник" організовує семінар за кордоном: чи можна?
    ФОП на ІІІ групі ЄП (без ПДВ, основний КВЕД 82.30) організовує виїздний закордонний семінар. Немає можливості офіційних платежів за кордоном, адже провадження підприємницької діяльності має бути на території України. Погодили інший формат оплати за межами країни. Але сам трансфер (Київ - Вроцлав) хочуть сплатити офіційно з р/р. Які ризики для ФОПа при даній операції? Тобто сплата транспортних послуг для інших людей - учасників семінару. Актом перевізник закриє, проте є сумніви, чи не виникнуть проблеми?
    23.06.202531