• Посилання скопійовано

Реалізуємо зерно — що з ПК з ПДВ?

Наше підприємство придбало зерно пшениці у посередника (не виробника с/г продукції). Сплачений вхідний ПДВ ми поставили собі у ПК, бо планували використовувати зерно у виробництві борошна. Але у зв’язку з певними виробничими проблемами через рік вирішили зерно продати. Як у цьому випадку бути з вхідним ПДВ, адже така операція поставки вже звільнена від нарахування ПЗ з ПДВ?

Нагадаємо: пункт 15 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачає, що тимчасово, до 01.01.2014 р., від обкладення ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур (коди УКТ ЗЕД 1001 — 1008) та технічних культур (коди УКТ ЗЕД 1205 і 1206), крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільгосппідприємствами-виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові і технічні культури у сільгосппідприємств-виробників.

Тож у момент придбання товару ви цілком логічно та законно поставили собі ПК з ПДВ, адже вашим продавцем було підприємство, що безпосередньо придбало таке зерно у сільгосппідприємства-виробника (перше постачання не звільнено від ПДВ).


 Тут варто пригадати, що платники ПДВ зобов’язані нарахувати собі ПЗ з ПДВ за товарами, під час придбання або виготовлення яких суми сплаченого ПДВ були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ПКУ (саме наш випадок) (пп. «б» п. 198.5 ПКУ).

При цьому слід врахувати, що ПЗ з ПДВ у такому разі визначають на дату початку фактичного використання товарів (у нашому випадку реалізації зерна) визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону про бухоблік-1(абз. 3 п. 198.5 ПКУ).

А отже, ПЗ з ПДВ за такою операцією ми нарахуємо у звітному періоді відвантаження товару покупцеві. При цьому базою для нарахування таких ПЗ з ПДВ буде вартість придбання зерна у продавця (п. 189.1 ПКУ).

Тепер ще кілька слів щодо податкової накладної у ситуації постачання зерна, звільненого від ПДВ.

Отже, підприємство зобов’язане скласти дві ПН. Одна видається безпосередньо покупцеві зерна, у ній у розділі III та графі 11 робиться помітка «Без ПДВ» з обов’язковим посиланням на відповідний пункт та підрозділ ПКУ. Друга ПН залишиться у продавця (п. 8 Порядку №13792). У такій ПН у верхній лівій частині ставлять позначку «Х» та зазначають тип причини 09 «Постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість». У рядках «Iндивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» слід вписати нуль (п. 8.3 Порядку №1379).

1Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

2Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. №1379.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Брюховицький Василь

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024461
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245